Noc oživených mŕtvol 3D [O %]
Zombíci
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 01 Apríl 2015 03:00

Recenzia zombies koniny so Sidom Haigom.

Mladá Barbara (Brianna Brownová) a jej brat prichádzajú do zaspatého mestečka, na pohreb. Cintorín je však podozrivo vyľudnený. Kde všetci sú? Biblia na zemi, truhla ponechaná na dennom slnku... No autá pozostalých tu sú. Čoskoro sa predsa len objaví pohyb. Niekto sa k nim blíži. Postavy. Mŕtvoly. Živé mŕtvoly!

Noc živých mŕtvych je aj nie je remake klasického kultu Georgea A. Romera z roku 1968, po ktorom už žiadne zombies filmy neboli také, aké boli pred ním. Romero bez debaty v pod-žánri spôsobil revolúciu, z ktorej čerpajú filmári dodnes. Kedysi som bol z toho filmu strašne paf a dával som mu 100%, ale je pravda, že keď som z neho zahliadol pár minút na Cinematiku s Rižom, Riža bol otrávený a ani ja už som z toho nemal taký dobrý pocit. Raz darmo, filmy proste starnú. Napriek tomu je Romerov horor kultová a legendárna klasika a jednoznačný zombies pilier, bez ktorého by to nešlo.

V nasledujúcich desaťročiach k nemu Romero pridal štyri voľné pokračovania, potom filmoví zombies na nejaký čas zmizli z diváckeho objektívu a vrátili sa doňho v roku 2002 vďaka hitom Paula W.S. Andersona a Dannyho Boylea Resident Evil a O 28 dní. Odvtedy sme sa zombies nezbavili; úspešný seriál Walking Dead je len špička ľadovca.

Romerov kult sa v roku 1990 dočkal vynikajúceho farebného remaku Toma Saviniho s nezabudnuteľným Tony Toddom a 2008 Steve Miner nakrútil hrozný remake Úsvitu mŕtvych (pod skomoleným názvom Zombies: Deň-D prichádza), ktorý ale s predlohou až na zombies nemal prakticky nič spoločné. No a v roku 2006 sme sa dočkali druhého remaku „jednotky“. A jedná sa o jeden zo 100 najhorších hororov, aké som kedy videl. Ale to možno preháňam. Skôr jeden z päťdesiatich. Fakt je to zlé, hrozne, hrozne, hrozne zlé. Suverénne sa to vyrovná najotrasnejším, najhorším, najamatérskejším a najneznesiteľnejším hororom, aké som kedy videl.

Režisér Jeff Broadstreet, od ktorého už nechcem nič vidieť, sa k cenenému originálu hlási celou silou, originálny film vidíme v televízii pustený hneď dva razy. Hoci ho pozerajú hrdinovia, sú prekvapení, keď sa na scéne objavia naozajstní zombies a neovládajú základné žánrové pravidlá (pohryznutie od zombie). Je to iba jedna z niekoľkých desiatok nelogických kravín, ktorými je tento film naprataný odspodu až po samučičký vrch. Napríklad:

1) Majiteľ pohrebného ústavu má TRAUMU z kremácie a tak za dva roky nespálil ani jedno telo. Všetky poctivo skladoval v márnici (!). Paradoxne, s balzamovaním problém nemá. Zaujímavé je aj to, že za 24 mesiacov mu pribudli podľa jeho vlastných slov STOVKY mŕtvol, pričom ale evidentne ide o typické zaspaté mestečko s tromi ulicami.

2) Zaujímavý je aj jeho prerod z pomotaného deduška, ktorý od seba zombies „komicky“ odháňa s lopatou a prosí ich, aby ho nechali (?!?!), v krvilačného psychopata, ktorý vraždí na počkanie.

3) Osoba zapáli inej osobe ruku a druhá postava sa na to pozerá a vrieska, pritom stačilo na ranu hodiť opľutú vreckovku. Ona si radšej počká, kým celá osoba smrteľne nevzplanie.

Na nezrozumiteľnosti má podiel i blbý strih a „nezáujem“ všetkých zúčastnených nakrútiť aspoň spolovice zmysluplný film. Takže napr. hrdinku v nočnom lese napadnú zombies, ZRAZU na motorke prihučí macher, príšery ovalí, baba skočí na motorku a valia preč.

Je toho ešte oveľa viac, ale pri takejto sračke odmietam poctivo to sem vypisovať, lebo ide, opakujem, o jeden z najhorších hororov histórie. Tomu odpovedajú aj neznesiteľné „herecké výkony“ od „hercov“, ktorí „hrajú“ postavy, ktoré sú asi tak sympatické, ako mor krížený s ebolou, angínou a chrípkou.

Film sa chválil Sidom Haigom a šupol ho na plagáty a to napriek tomu, že na začiatku má len 30 sekúnd. Finále síce patrí jemu, no približne 45 minút, ak nie 60, vo filme nie je vôbec. Ale chápem, že tvorcovia potrebovali zaujať aspoň niečím/niekým a Sid bol široko-ďaleko najznámejšou tvárou, akú mali k dispozícii. Nechápem, čo na tomto kapitána Spauldinga zaujalo. Predsa musel vedieť, čo z toho bude. Ale možno mu len straší vo veži, nakoľko v čase vzniku tohto filmu mal 67 rokov a je to dosť vidieť bohužiaľ. Vyzerá a správa sa ale skôr ako 87-ročný resp. je taký zmätený, ako keby bol ráno u lekára, ten mu povedal, že má rakovinu a o mesiac zomrie, Sid volá režisérovi, či si na dnes nemôže zobrať voľno, ten to ale rezolútne zamietne a Sid, dezorientovaný a v totálne zúboženom stave napochoduje pred kameru a pokúša sa v prvom, druhom aj treťom rade nezosypať sa a až potom hrať.

Netvrdím, že Sid je hollywoodska hviezda. To ozaj nie. No hororoví fanúšikovia ho vďaka flákom Roba Zombieho poznajú. Neznamená to, že by dostával ohromné honoráre, i tak je ale otázne, ako si ho tvorcovia mohli dovoliť, keď evidentne nemali peniaze ani na také základné veci, ako sú masky, gore a výprava (rozpočet bol trápnych 750 tisíc dolárov).

Vysvetlenie toho, prečo mŕtvi ožívajú, je úplne blbé i na blbý horor. Absolútne netuším, o čo osobe, ktorá to všetko spôsobila, išlo.

Akékoľvek pokusy o akčné scény sú zúfalo amatérske, možno aj ja by som ich nakrútil lepšie. Napríklad útok v márnici prebieha tak, že k Sidovi Haigovi pomaly kráčajú cca traja zombies, on ich od seba jemne odstrkuje a hovorí niečo ako „prosím vás, pán Novák, nechajte ma, čo to robíte pán Novák, toto predsa nie je slušné“. Neveríte mi? Ako myslíte.

Útok na dom vyzerá tak, že za oknom je zombie a macher s búchačkou ho zlikviduje tak, že najskôr búchačkou rozstrieľa sklo (čím zničí poslednú zábranu medzi sebou a „tými vonku“). Aj vy by ste to tak urobili, že? Lebo ja určite.

Trojica uteká tichým nočným lesom, nikde nikto, potom sa 10 metrov od nich objavia dvaja zombies, robiaci dva kroky za dve minúty, čiže krok za 60 sekúnd. Namiesto toho, aby trojica jednoducho troška pridala do kroku, frajer k zombies radšej pribehne a vystrelí im mozgy z hlavy, hoci má minimum nábojov a priláka tým všetko zlo v okolí sto kilometrov.

Alebo baba zatvorí zombies do garáže a ČAKÁ pred ňou. Zombies si bránu otvoria a pomalým krokom kráčajú k babe, ktorá má milión príležitostí zdrhnúť z mesta, ale radšej stojí a čaká, kedy ju zabijú. Toto proste nestojí za komentár. Ako celý film. Toto nie je béčko. Toto je céčko. Najšokujúcejšie je, a to som ozaj nevedel, že film išiel „normálne“ do slovenských i českých kín (tri roky od vzniku, hm).

P.S. – V roku 2012 Jeff Broadstreet nakrútil Night of the Living Dead 3-D: Re-Animator. Priznám sa, nevidel som.

Night of the Living Dead 3D, USA 2006, cca 80 minút

Réžia: Jeff Broadstreet. Scenár: Robert Valding (voľne na motívy hororu Georgea A. Romera z roku 1968). Hudba: Jason Brandt. Kamera: Andrew Parke. Hrajú: Brianna Brownová, Joshua DesRoches, Sud Haig, Greg Travis a ďalší

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.