Železná Meryl
Životopisné denníky
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 22 August 2011 04:00

Trailer na životopis Margaret Thatcherovej s Meryl Streepovou v hlavnej úlohe THE IRON LADY.

Streepová (*1949) patrí medzi najuznávanejšie žijúce americké herečky. Hrá od sedemdesiatych rokov 20. storočia, nespájajú sa s ňou škandály a X desaťročí je vydatá za jedného muža (s ktorým vychovala štyri deti).

Počas svojej kariéry bola (zatiaľ) 16-krát nominovaná na Oscara (napr. za SILKWOODOVÚ, SPOMIENKY NA AFRIKU či MADISONSKÉ MOSTY), z toho dva razy ho dostala (KRAMEROVÁ VERZUS KRAMER, SOPHIINA VOĽBA). Okrem toho hrala v množstve kvalitných filmov, za ktoré nominovaná nebola (DOM DUCHOV napríklad).

Vysoké renomé má napriek tomu, že vstupom do 21. storočia nepodáva možno až také exkluzívne výkony, na aké sme u nej zvyknutí. Paradoxne, v čím väčších sranda-filmoch hrala, tým viac zarábali (RAD NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD, DIABOL NOSÍ PRADU), kým keď prijímala herecké výzvy, bol to prepadák (HRDINOVIA A ZBABELCI, MANDŽUSKÝ KANDIDÁT, DOUBT).

V roku 2008 hrala v muzikáli MAMMA MIA! režisérky Phyllidy Lloydovej. Rozumeli si natoľko, že od nich tento rok uvidíme ďalší film: údajne ani nie 15-miliónový životopis britskej političky THE IRON LADY alias Železnej lady, čo bola političkina prezývka kvôli nekompromisnému prístupu, ktorý používala vo všetkých rozhodnutiach svojho politického života.

Zdá sa, že film pôjde na istotu: veľké drámy, v ktorých slávni herci hrajú skutočné osobnosti, bývajú aspoň nominované na niekoľko Oscarov. Toto navyše pripomína oscarovú KRÁĽOVNÚ s oscarovou Helen Mirrenovou.