Lone Ranger - Čo viedlo od nápadu k prvej klapke
Western
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 29 Marec 2012 04:00

K prvej klapke westernovej rodinnej fantasy Johnnyho Deppa, Jerryho Bruckheimera a Gorea Verbinského, viedla dlhá cesta. Veľmi dlhá.

Niekedy trvá naozaj dlho, kým sa projekt odlepí od zeme a začne sa nakrúcať. Nedávno sa to stalo tretiemu RIDDICKOVI a teraz novému filmu Johnnyho Deppa. Nakrúcanie nakoniec predsa len odštartovalo, dlho sa však zdalo, že nezačne nikdy. Vezmime to krok za krokom:

Štúdio Disney chce film THE LONE RANGER. Vychádza z amerického televízneho seriálu „The Lone Ranger“ z rokov 1949 – 1957, keď vzniklo viac, ako 200 častí. Seriál bol v minulosti viac ráz prerobený do filmovej podoby, na všetky sa dávno zabudlo (jedna verzia vznikla napr. v roku 2003 s Wesom Studim).

Má sa jednať o vysokorozpočtovú westernovú komédiu. Jej hrdinom má byť beloch, na Divokom západe zažívajúci dobrodružstvá s bláznivým indiánskym pomocníkom Tontom.

Disney chce zopakovať úspech svojej série PIRÁTI KARIBIKU (recenzia druhej a štvrtej časti) a do hry povoláva jej tvorcov: režiséra Verbinského, herca Deppa a producenta Bruckheimera.

Depp má síce hrať teoreticky podpornú rolu Tonta, ale v skutočnosti asi takú podpornú, akou bol jeho Jack Sparrow v prvých PIRÁTOCH KARIBIKU. Teda svojím spôsobom hlavnú...

Štúdio chce film mať v kinách čo najskôr.

Bruckheimer žiada rozpočet 270 miliónov dolárov. Aspoň 270.

Štúdio v tom nevidí problém. Stále chce mať film v kinách čo najskôr.

Štúdio už nechce mať film v kinách čo najskôr, lebo finančne i umelecky vybuchujú „spriaznené“ záležitosti KOVBOJI A VOTRELCI či JONAH HEX alebo vysokorozpočtové trikové rodinné fantasy, ktoré mali byť počiatkami úspešných filmových sérií PRINC Z PERZIE: PIESKY ČASU a ČARODEJOV UČEŇ. Posledne dva menované tituly sú ako na potvoru Bruckheimerovými výrobkami, čo Disneymu práve dva razy na pokoji nepridáva. Samozrejme, všetci stále majú v desivej pamäti 13 rokov staré peklo WILD WILD WEST. Je pravda, že coenovský western SKUTOČNÁ GURÁŽ sa stal komerčným hitom, čím dokázal, že diváci na western počujú. No je to za prvé výnimka a za druhé: THE LONE RANGER nemá byť hardcore westernom, ako skôr letnou zábavou s westernovými prvkami.

Štúdio začína byť opatrné. Vraj sa musí zmenšiť rozpočet.

Bruckheimer berie scenár do rúk a škrtá digitálnych vlkolakov/digitálnych zmutovaných kojotov a iné drahé trikové kraviny. Rozpočet sa darí znížiť o takmer 60 miliónov.

Štúdiu sa to zdá stále veľa. Myslí si, že ak z hry vyradí Verbinského, podarí sa mu rozpočet EŠTE znížiť.

Depp patrí medzi najväčšie hollywoodskeho hviezdy. Jeho slovo napriek tomu, že je „len“ herec, veľa znamená. Dvojnásobne po tom, čo ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV a štvrtí PIRÁTI KARIBIKU zarobili stovky miliónov dolárov (napriek tomu, že sa nejednalo o príliš vydarené filmy). Vyhlasuje, že bez Verbinského do toho nejde.

Disney, ktoré samozrejme Deppa chce, vracia poslušne Verbinského do hry a zároveň pohotovo nachádza hereckého predstaviteľa pre hlavnú rolu; skúsený Depp bude nahrávať mladému (*1986) Armie Hammerovi (dvojičky Winklevossovci zo SOCIÁLNEJ SIETE). Zdá sa, že film predsa len vznikne.

Deppovo meno stráca na sile. Od nezávislým dojmom pôsobiaceho svojrázneho RUMOVÝ DENNÍK asi nikto nečakal gigantickú tržbu... ale ani taký slabučký zárobok, ktorý nakoniec dosiahol. A všetci stále spomínajú na jeho nedávny prepadák TURISTA. V čase premiéry však so svojím dvorným režisérom Burtonom práve dokončuje temnú rozprávku DARK SHADOWS (ďalšiu drahú celovečernú adaptáciu zabudnutého seriálu) a nikto nepochybuje, že to bude zasa trhák. A ak pôjde do piatych pirátov, tiež to zrejme bude trhák. Napriek pár zakopnutiam má teda jeho meno stále cveng.

Verbinského animovaný westernový RANGO (s dabingom Johnnyho Deppa) koncom februára 2012 získava Oscara v kategórii najlepší animovaný film roka, čo určite nie je na zahodenie.

Štúdio ďalej škrtá rozpočet (niektorí členovia štábu súhlasia s menšími honorármi). Film má síce beztak monštruózny rozpočet (odhadom cca 200 miliónov dolárov), no k prekročeniu rozpočtu nedôjde. Ak áno, štúdio si do zmluvy vydupalo, že akékoľvek neplánované náklady navyše, zaplatí Bruckheimer z vlastného bankového konta.

Pirátovský imidž snímky THE LONE RANGER by - okrem trojlístku Verbinski/Depp/Bruckheimer - mohol dotvoriť aj scenár. Napísali ho totiž Ted Elliot a Terry Rossio (všetci štyria PIRÁTI KARIBIKU).

Na prelome februára/marca 2012 začalo nakrúcanie. Do kín by film mal ísť cca v polovici budúceho roka.