Bude Butch Cassidy a Sundance Kid 2?
Western
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 04 August 2010 14:55

Po tom, čo sa SEDEM STATOČNÝCH dočkalo niekoľkých pokračovaní a seriálu s Michaelom Biehneom a Ronom Perlmanom, ma už nič neprekvapí. Ale aj tak. BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID 2? A bez Kida?

V roku 1969 nakrútil George Roy Hill western BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID s Paulom Newmanom a Robertom Redfordom v rolách pištoľníkov, lupičov, bicyklistov a expertov na bolívijské prasatá.

Film neskončil príliš dobre. Oboch hrdinov rozstrieľali... ako to napísať slušne a vystihnúť pointu tej chvíle... prosto oboch zastrelili. Boli to však ohromní sympaťáci a tak nám tvorcovia urobili službu a tesne predtým, ako sa prvá guľka zaborila do Kidovho mäsa, zastavili obraz a pustili titulky.

Snímka patrí medzi výstavné kúsky americkej kinematografie a kebyže sa niekedy robí rebríček dvadsiatich najlepších westernov, určite by sa doňho ležérne preusmievala.

Práve pre ohromný úspech, ktorý film pokosil a v podstate kosí dodnes, sa filmári nedokázali milovaných postáv vzdať, čo je sila, keď vezmeme do úvahy, ako skončili.

V roku 1979 napríklad prišiel prequel BUTCH A SUNDANCE: KEDYSI DÁVNO. Zistili sme, ako sa stali slávnymi lupičmi, ako prišli k prezývkam a odkedy to s nimi ťahá Etta Placeová. Príliš dobrý film to nebol, ale pri jeho pozeraní dodnes pociťujem zvláštne úchylné vzrušenie, keď vidím, ako sa William Katt (CARRIE) a Tom Berenger (ČATA) podobajú na mladšie verzie Newmana/Redforda.

Odvtedy ubehlo veľa rokov a hoci Newman/Redford starli, sami sa k žánru chceli na staršie kolená vrátiť. Tento sen ale svojim fanúšikom nikdy nesplnili, pretože Newman zomrel.

Koncom marca 2010 médiami prebehla správa, ktorá o čo znie šialenejšia, o to viac sa môže zhmotniť. Španiel Mateo Gil (režisér hŕstky španielskych neznámych drám a scenárista snímok hispánskeho režiséra Alejandra Amenábra DIPLOMOVÁ PRÁCA, OTVOR OČI či najnovšie AGORA), by rád nakrútil snímku, začínajúcu otázkou „Čo ak v Bolívii zatriasol čižmami len Kid?“.

V jeho vízii Kid zomrel, ale Butch utiekol a žije pokojne v Bolívii (a konečne zdedil Ettu?), no predsa len... ak to raz v sebe máte... a tak sa rozhodne urobiť poslednú fušku.

Znie to šialene, ale čo my vieme... či sa bude jednať o televízny film alebo si filmári trúfajú na kiná, je zatiaľ predčasné hovoriť.

Prekvapivo predčasné ale nie je hovoriť o hereckom predstaviteľovi Butcha, mozgu lupičskej skupiny. Má ho stvárniť skúsený veterán Sam Shepard, ktorý hrá od sedemdesiatych rokov 20. storočia. Z posledných okov sa upísal napríklad PRÍSAHE Seana Penna, ZÁPISNÍKU JEDNEJ LÁSKY či (anti)westernu ZABITIE JESSEHO JAMESA ZBABELCOM Robertom Fordom, kde hral fúzatého brata Brada Pitta. V r. 1983 bol nominovaný na Oscara za SPRÁVNU POSÁDKU a svoju lásku ku koňom už viackrát dokázal (KRÁSA DIVOKÝCH KONÍ).

Snímka s pracovným názvom BLACKTHORN sa mala začať nakrúcať v Bolívii (...) v apríli 2010, ale neviem o tom, že by sa začala (momentálne je august 2010) a kebyže mám povedať svoj názor, myslím si, že sa ani nakrúcať nezačne. Určite ale bolo zaujímavé pozrieť sa na tento šialený nápad... a osobne trocha ľutujem, že nevznikne. No nádej umiera posledná.