The Salvation [4O %]
Western
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 17 Júl 2015 03:00

Recenzia westernu s Madsom Mikkelsenom a Evou Greenovou.

Dôležitý oznam pre fanúšikov portálu Recenzie! Ešte niekoľko týždňov, možno mesiacov a portál Recenzie skončí. Posledné články obsahujú túto informáciu. Ak sa i naďalej chcete stretávať s názormi Ivana Kučeru na svet filmu, ale i televízie a literatúry, kliknite na „páči sa mi“ na jeho spisovateľskom FB.

Na The Salvation som sa vcelku tešil, nakoľko som mal indície, že ide o poctivý drsný western s Madsom Mikkelsenom. Poctivý neviem či je. Drsný... no, ani príliš nie. Jasné, smrť dieťaťa a ženy. Ale tým sa to začína a končí. Žiadne Mikkelsenove komplikované mučenie. Vlastne žiadne mučenie. A keď následne začne strieľať zloduchov, počujeme výstrel, ale ranu nevidíme a ak áno, tak má len chlapík trocha zakrvácanú košeľu. Netvrdím, že sa vyžívam v brutalite, ale niekedy nie je nič lepšie, než vidieť dobrý krvák. K revenge movie krv patrí.

Mikkelsen je OK, jeho brat tiež a fajn je tiež zjazvená a nemá Greenová, s ktorou sa Mads v roku 2006 stretol v Casino Royale. Celkovo je kasting dobrý, gauneri si na prvý pohľad zaslúžia smrť a poteší samozrejme Jeffrey Dean Morgan, ktorý zvykne aj kladné postavy hrať psychopaticky (Komediant v Strážcoch), nevraviac o záporných. Vyložene netlačí na pílu, ale nie je to ani žiadny neškodný králiček. V tom problém nie je. V čom teda je?

V scenári. Toto naozaj nie je na Oscara a ak niekto klišé pokladá za synonymum pre poctivosť, potom OK, The Salvation je poctivý film. Lenže ja nepokladám, takže pre mňa je scenár nie poctivý, ale jednoducho plný klišé. Baba s deckom ani ešte poriadne neprídu a okamžite sú znásilnení a brutálne zavraždení, brat sa náhodou rozhodne nejsť s nimi dostavníkom, ale zdržať sa v meste, s Mikkelsenom sa samozrejme v dostavníku vezú jedni z najnebezpečnejších mužov v okolí, pričom jeden z nich je čisto zhodou náhod brat najobávanejšieho hajzla v krajine. A prečo sa preboha vlastne dvaja takýto chlapi musia voziť trápnym dostavníkom? Mads je pravdaže chytený, brat sa „prekvapivo“ dostaví na potrebné miesto a oslobodí ho, síce pri tom stratí život, ale to je asi v podobných prípadoch nutnosť. Alebo nie? Nuž, povedal by som, že ani nie. Lenže scenáristi si pravdepodobne mysleli, že musia použiť klišé každých 5 minút, inak to nebude ono.

Scenár skutočne nie je žiadne veľdielo a má problémy so základnou logikou. Chápem, že skutočným zlom je Morgan a obyvatelia mestečka to vedia, ale aj tak by som čakal, že keď mladíkovi zabijú babičku kvôli Madsovi, tak ak ho aj nebude chcieť zabiť, tak mu aspoň nebude pomáhať. Rovnako koná žena, ktorá tiež prišla o rodinného príbuzného kvôli Madsovi, no nemá problém poskytnúť mu útočisko.

A chápem, že tvorcom išlo o ukázanie toho, ako ľahko mohol človek prísť na Západe o život. Ostatne, Seth MacFarlane vo Všetky cesty vedú do hrobu mal o priemernom veku občana Divokého západu podobný, ak nie rovnaký názor. Ale tu už to hraničí miestami až s komédiou (brat, mladík).

P.S. – Jonathana Prycea som vôbec nespoznal.

The Salvation, Dánsko | Veľká Británia | Juhoafrická republika

Réžia: Kristian Levring. Hrajú: Mads Mikkelsen, Eva Greenová, Jeffrey Dean Morgan, Jonathan Pryce, Eric Cantona a ďalší