Krokodíl: Návrat do krvavej lagúny [8O %]
Vraždiaca zver
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 18 December 2012 04:00

Recenzia najlepšieho krokodílieho hororu na svete KROKODÍL: NÁVRAT DO KRVAVEJ LAGÚNY (2007).

Recenzia obsahuje spoilery.

Austrálska sprievodkyňa (Radha Mitchellová – ČIERNOČIERNA TMA, SILENT HILL, HĽADANIE KRAJINY-NEKRAJINY) na loďke s približne desaťčlennou skupinkou turistov vyráža do miestnej divočiny, ďaleko od civilizácie. Po priplávaní do rozľahlej lagúny ale zistí, že je v skutočnosti teritóriom veľkého a smrteľne nebezpečného krokodíla...

Na začiatok: žiadny film s názvom „Krokodíl: Krvavá lagúna“ neexistuje. Takže slovenský preklad nemá logiku/opodstatnenie, keďže sa nikto nikam (napr. v štýle VOTRELCOV) nevracia.

Ako si teda vysvetliť psychopatický slovenský preklad? Jednoducho. V približne rovnakom čase sa u nás na video dostal iný krokodílí horor a to... KRVAVÁ LAGÚNA. Niekto veľmi inteligentný si teda pravdepodobne povedal, že ak sa nájde divák, ktorý si pozrie KRVAVÚ LAGÚNU, určite si pozrie/kúpi na DVD aj „dvojku“. A až potom/doma zistí, že sa stal obeťou podvodu, lebo sa o žiadnu dvojku v skutočnosti nejedná. Jedná sa len o klasický parazitujúci názov, ako keď v Taliansku kedysi vznikol „Votrelec 2“, ktorý ale s filmom Ridleyho Scotta nemal vôbec nič spoločné...

Ale k samotnému filmu. Banálny námet, ale výsledkom je najlepší krokodílí horor (všeobecný článok), aký som kedy videl. Dovoľte vysvetliť.

Bohužiaľ to ani tak to, že dosahuje oscarových kvalít ČEĽUSTÍ (najlepšieho žraločieho hororu na svete), ale skôr to, že ostatné krokodílie horory stoja za hovno, prípadne sú v lepšom prípade priemerné (dvaja ALIGÁTORI, JAZERO Stevea Minera, KROKODÍL Tobea Hoopera a jeho sequel atď.).

Pomerne neuveriteľné je, že v roku 2007 okrem dnes recenzovaného filmu vzniklo ešte minimálne ďalších päť (!) krokodílích hororov a to JAZERO 2, SUPERCROC, televízny KROKODÍL ÚTOČÍ s Michaelom Madsenom, PRVOTNÉ ZLO - PRIMEVAL a spomínaná KRVAVÁ LAGÚNA.

KROKODÍL: NÁVRAT DO KRVAVEJ LAGÚNY v mojich očiach nejaký čas zvádzal súboj o post najvydarenejšieho kroko-hororu s PRIMEVALOM a s KRVAVOU LAGÚNOU, no nakoniec zvíťazil, lebo má najlepších hercov, scenár a krokodíla.

Iste, ku koncu je počítačových trikov predsa len už príliš. Oproti permanentne počítačovému PRIMEVALU je to ale stále kvalita (aj v digitálnych scénach, ktorých ale nie je veľa, vyzerá monštrum pomerne vierohodne), oproti KRVAVEJ LAGÚNE nie je krokodíl až prehnane realistický (čo paradoxne tiež nebolo dobre) a čo sa scenára týka, trvám si na tom, že tiež víťazí práve dnes recenzovaný film. Nie je až taký jednoduchý, ako v KRVAVEJ LAGÚNE, ale zároveň ani taký zbytočne prekombinovaný, ako v PRIMEVALE (občianska vojna).

Preto si trvám na tom, že KROKODÍL: NÁVRAT DO KRVAVEJ LAGÚNY je zatiaľ najlepší krokodílí horor, aký som kedy videl.

Herci sú postačujúci. Mitchellová v hlavnej ženskej a Vartan (EXPRES FOTO) v hlavnej mužskej sú fajn, fajn sú aj herci v podporných roličkách (aj keď Sam Worthington sa dlho neohreje...), príroda je z úvodu krásna a film si drží zlovestnú atmosféru. Pri pozeraní som cítil bezmocnosť a šok, ktoré cítia obete, keď naplno pochopia, v akej absurdnej/šialenej situácii sa ocitli. Hoci sú postavy plus mínus prehliadkou klišé (odvážny pes, zbabelec so slabými nervami, ktorý spôsobí smrť minimálne jedného nevinného človeka atď.), sú poňaté realisticky. Skoro všetky sa správajú inteligentne a minimálne zo začiatku nepanikária. Potom príde scéna s „preliezaním jazera“ a už je to „klasika“ (blbé postavy si svojím blbým správaním spôsobujú problémy). Ale i tak je to niekde inde, ako postavy v JAZERE 2.

Pozoruhodné je, že o postavách sa dozvie len pozorný, všímavý divák. Schválne - všimli ste si vytetované hviezdičky alebo urnu s popolom?

A je pôsobivé, že skoro polovica postáv prežije!

Tvorcom sa podarilo zachytiť atmosféru scény, v ktorej musí človek v noci plávať v jazere a je takmer na 100% isté, že je tam s ním obrovský krokodíl, ktorý sa môže kedykoľvek vynoriť z ktorejkoľvek strany.

Ruka v ruke s tým ide scenáristická hra s divákovými/žánrovými očakávaniami/predpokladmi. Napr. pomerne prekvapivé je poradie úmrtí jednotlivých postáv; keď si myslíme, že už-už krokodíl zaútočí na postavu X, v skutočnosti zaútočí na postavu Y.

Krokodílie útoky sú dávkované sympaticky a múdro. Nechýba im desivá naturalistická živočíšnosť (režisér Greg Mclean predtým nakrútil drsný austrálsky hixploitation VRAŽDY VO WOLF CREEK). Už útok na loď nie je nič efektívne. Je to krátka scéna, v ktorej vidíme (my, nie postavy) obrys blížiaceho sa krokodíla pod hladinou. Pôsobivá je aj napr. jeho prvá likvidácia človeka... ktorú nevidíme! Vôbec, celý scenár pôsobí dojmom, že ho napísal človek, ktorý si o krokodíloch čo-to naštudoval (scenáristom je mimochodom Mclean...). Paradoxne, niektoré „skutočné“ veci môžu ale pôsobiť nepatrične „filmovo“, smiešne a nerealisticky. No v skutočnosti sa krokodíl naozaj dokáže prostredníctvom chvosta vymrštiť nad vodnú hladinu...

Výsledný dojem je napriek zbytočne akčnému finále dobrý a keďže viem, ako bežne vyzerá priemerný krokodílí horor, jednoznačne musím dať 80%. Viem, že veta „najlepší krokodílí horor na svete“ môže znieť obrovsky, smiešne a nemiestne. Ja som ale skutočne nevidel lepší krokodílí horor a to som videl skoro všetky, ktoré boli kedy nakrútené.

Rogue, Austrália | USA | Veľká Británia, cca 99 minút

Réžia a scenár: Greg Mclean. Hudba: Frank Tetaz. Kamera: Will Gibson. Hrajú: Radha Mitchellová, Michael Vartan, John Jarratt, Sam Worthington, Mia Wasikowská a ďalší