PREVIEW Pád do tmy 2
Vraždiaca zver
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 05 August 2009 06:37

Britský horor Pád do tmy z roku 2005 nemal právo získať Oscara za herecké výkony či scenár a nezarobil miliardu amerických dolárov. Napriek tomu bol tak „poctivo“...

... a „natvrdo“ nakrútený, že si zaslúžil maximálne hodnotenie. Taký nervy a žily trhajúci horor sa nevidí často. Dravý režisér Neil Marshall, ktorý sa odvtedy schválne znemožnil Súdnym dňom, išiel na plné semenníky a vytvoril šokujúce krvavé akčné scény a kombináciu brutálne temnej atmosféry s logickou a realistickou zápletkou na tému, čo by sa stalo, keby skupina drsných žien zostala zasypaná v gigantickom jaskynnom systéme spolu s jeho pôvodnými obyvateľmi, akýmisi tajomnými humanoidnými monštrami, ktoré tu, v ustavičnej tme a vlhkosti žijú a evolučne sa vyvíjajú pravdepodobne už celé stáročia a sem-tam vylezú na zemský povrch uloviť medveďa. Ten film bol svojim spôsobom geniálny a tak vznikne The Descent: Part 2.

Ak ste výborný kúsok videli, akiste viete, ako skončil. Skončil tak, že kto mohol zomrieť zomrel (čiže pár netvorov a všetky ženy okrem jednej) a kto nezomrel (oná jedna žena), zostal naveky uväznený v temnote, obkolesený snáď desiatkami ľudožravých príšer, reagujúcich na zvuk.

Keďže producenti zistili, že chcú dvojku, museli z toho vykľučkovať. A tak namiesto najľahšej situácie (záchranný tím zostupuje do jaskynného komplexu) použili druhú najľahšiu (preživšia hrdinka sa po záverečných titulkoch zachránila a po vzore Ripleyovej zostupuje do jaskýň so záchranným tímom).

Ale vlastne vás trocha zavádzam, pretože „temne“ končila len pôvodná, britská verzia. Pre americký trh, o ktorom si zrejme niekto skutočne myslí, že je plný retardovaných ľudí, bol záver inak prestrihaný a hrdinka sa v ňom zachránila a utiekla v ústrety bezpečnej civilizácii.

Každopádne je to v podstate úplne fuk. Pád do tmy 2 existuje a k nám sa pravdepodobne dostane znova rovno na DVD. Marshall ho už nerežíruje (momentálne zarezáva na historickom krváku Centurion). Zostal ale verný produkcii a z tejto pozície na réžiu najal skúseného strihača Jona Harrisa (Pád do tmy, hixploitation Jazero smrti), ktorý snímku zároveň zostrihá. Dobrý dojem budí aj návrat ľudí z originálu, skladateľa Davida Julyana a klaustrofobického kameramana Sama McCurdyho.

Americko-britská snímka sľubuje minimálne dávku napätia, násilia a kriku. Scenár nie je geniálny, ale to nebol ani v „jednotke“.

Trailer, ktorý vám prinášame, je dosť čudne zostrihaný, takže ťažko povedať, čo sú len retrospektívy z minula, sny, predstavy a vízie ťažko traumatizovanej hrdinky alebo „regulárne“ príbehové scény. Ak to posledné, tak pravdepodobne môžeme čakať nečakaný návrat ešte minimálne jednej ďalšej ženy z „jednotky“.