Ohnivý kruh [4O %]
Vraždiaca zver
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 10 Február 2014 03:00

Recenzia megalomanského veľkofilmu... od režiséra Faunovho labyrintu.

Videl som všetko celovečerné, čo Guillermo del Toro nakrútil. Rozdelil by som to na dve časti.

Časť prvá. Hispánske filmy STROJ ČASU (CRONOS), PRINC BEZ KRÁĽOVSTVA a FAUNOV LABYRINT.

Časť druhá. Americké filmy BLADE 2, HELLBOY 1 – 2, MIMIC.

Časť prvá (s drobnou výnimkou STROJA ČASU, ktorý nie je žiadna extra bomba, ale dá sa pozerať) vyniká jedinečnou atmosférou. Je poetická a pritom krutá. PRINC BEZ KRÁĽOVSTVA je silný filmový zážitok a na FAUNOVOM LABYRINTE som bol v kine 5x, vždy som plakal a ústrednú melódiu si dodnes občas mumlem popod nos.

S americkými snímkami je to horšie. MIMIC nebol zlý, ale ku koncu to boli zbytočné trikové orgie, druhý BLADE ma sklamal, jedine prvý HELLBOY bol fantastický, ale išlo zrejme len o náhodu, čo potvrdila dvojka, ktorá sa mi síce tiež páčila, napriek tomu išlo do nemalej miery o zlyhanie, na ktorom malo podiel nepochopiteľné sústredenie sa na počítačové efekty, ktorých ku koncu už bolo naozaj strašne „moc“.

Na OHNIVÝ KRUH som sa na rozdiel od zvyšku sveta netešil. Trailery ma nebavili, pri vypočutí výšky rozpočtu (190 miliónov) som si namiesto slepého obdivu zmätene ťukal prstom do čela a scenár... no... na Zem útočia gigantické príšery z alternatívnej dimenzie, proti ktorým ľudstvo bojuje prostredníctvom gigantických robotov. Toľko k scenáru.

Dobrá správa: je to o čosi menšia blbosť, než som čakal. Del Toro je samozrejme absolútne odtrhnutý z reťaze, do honorárov a všetkého ostatného išlo minimum peňazí a všetko ostatné sa vrazilo do trikov. Film ponúka niekoľko obrovských bitiek. Niečo také by ešte pred pár rokmi nebolo možné nakrútiť resp. bolo, ale iba pod podmienkou, že by sa každá z týchto scén objavila v jednom filme. Nie všetky v jednom.

Del Torovi, ktorý sa podieľal aj na scenári a produkcii, nerobí problém občas prísť s originálnym nápadom. Mlátenie netvora loďou (loďou!) alebo mláďa s pupočnou šnúrou - to sú veci, pri ktorých som na tri sekundy pootvoril ústa v nemom úžase. Film má ale dve hodiny a určite v každej minúte nie sú podobné vychytávky. Vlastne je ich minimum.

Herci prekvapivo nie sú úplne mizerní (najviac pobaví rolička Rona Perlmana a duo vedcov, naopak Elba sklamal), finálny „svet“ je stvárnený relatívne zaujímavo a prekvapilo ma, že film nemá vyložene otvorený koniec, pretože del Toro pred premiérou vyhlasoval, že má v hlave nápady na trilógiu. Komerčný úspech ale nakoniec, i vinou veľkého rozpočtu, nebol nijako extra fenomenálny a tak sa dodnes nevie, či dvojka bude. Del Toro napriek tomu neoficiálne a na vlastnú päsť píše scenár, ale ak mu na to producenti nedajú peniaze, tak si s ním nakoniec bude môcť maximálne zapáliť ohníček a spievať si pri ňom mexické ľudové. Nebolo by to prvý raz, čo mu na niečo nedali peniaze (V horách šialenstva, Hellboy 3 a iné).

Celé je to výrazne neoriginálne a obsahuje to množstvo klišé (finálny plamenný Idrisov monológ, obetovanie jednotlivca pre dobro národov), našťastie del Toro sa v tom úplne nestratil. Občas dokáže v tonách efektov a nezmyslov rozprávať príbeh (pasáž s pašerákom orgánov a všetko s ním súvisiace).

Akčné scény sú síce gigantické (jedna z nich sa odohráva pod vodou), ale nechali ma chladným. Neboli zlé, ale ani dobré. Vôbec, je otázne, či OHNIVÝ KRUH režíroval del Toro, alebo experti na efekty...

Pôvodný dizajn príšer bol možno celkom fajn, ale akčné scény sú zostrihané tak, že toho viac počujete, než vidíte. Príšery sa väčšinou len „mihajú v tme a zábleskoch svetla“ (čo nie je nič iné, ako dosť lacný spôsob šetrenia).

Radšej som rozmýšľal nad nedopracovaným univerzom. Vôbec som nechápal, ako svet kvôli pravidelným útokom Kaiju funguje. Bežný útok zničí polovicu veľkomesta, napriek tomu to vyzerá tak, že ľudstvo to berie športovo, bežne chodí do práce a má normálny život. Proste niečo ako hurikán, blížiaci sa k ostrovu. Troška to človeka naserie a možno mu to zbúra strechu na dome a bude musieť kurva postaviť novú, ale inak pohoda, plážo, leháro.

A prečo od začiatku nepoužívali meče?!

Del Toro sa do filmu snažil umiestniť čosi ako satiru (záchrana iba pre bohatých), ale je to tak okrajovo spomenuté, že ma to vôbec neoslovilo. Ani ostatné veci, ktoré by mohli byť zaujímavé, nie sú rozvedené resp. sú to vlastne úplné kraviny (čo mal znamenať „múr“? Čo si od neho ľudstvo sľubovalo? Aký by mal účinok proti lietajúcim netvorom?). Romantická linka je nepresvedčivá, hlavný hrdina matný/nevýrazný, mnohé scény detinsky samoúčelné (skúšobná bitka palicami), vzťahy medzi nudnými postavami (biologický otec a biologický syn, nebiologický otec a nebiologická dcéra) prázdne a mix TOP GUNU a DŇA NEZÁVISLOSTI sám osebe podozrivý.

Guillermo! Možno si plníš detské sny. Ale možno tým v skutočnosti len mrháš energiou a talentom. A možno v tom budeš ešte nejaký ten rok – dva pokračovať. A začne mi to byť jedno. Nebol by si prvý a rozhodne by si nebol posledný, kto zlyhal. Len by to bola škoda. Takže hlavu hore a rozpočty dole!

P.S. – Hoci má film bonusovú scénu na konci záverečných titulkov, v skutočnosti nejde o žiadnu indíciu na sequel, ale len o neškodnú srandičku.

Pacific Rim, USA 2013, cca 131 minút

Réžia: Guillermo del Toro. Scenár: Guillermo del Toro, Travis Beacham. Hudba: Ramin Djawadi. Kamera: Guillermo Navarro. Hrajú: Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikučiová, Charlie Day, Clifton Collins Jr., Ron Perlman a ďalší