Kôň vo vojne
Vojnové
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 19 Júl 2011 06:20

Trailer na historickú vojnovú drámu Stevena Spielberga o koňoch vo vojne WAR HORSE.

Spielberg je aktívny dôchodca, stále v pohybe. Niekedy stihne nakrútiť dva filmy za rok, inokedy „len“ jeden. Po týchto záťahoch si dopraje niekoľkoročné prestávky. No aj počas nich je aktívny, „aspoň“ ako producent.

Veď len v posledných mesiacoch a rokoch produkoval seriál o dinosauroch a mimozemšťanoch a z filmov REAL STEEL, tretích MUŽOV V ČIERNOM a TRANSFORMERS, SUPER 8, dokonca western SKUTOČNÚ GURÁŽ, Petrovi Jacksonovi PEVNÉ PUTO alebo KOVBOJOV A MIMOZEMŠŤANOV.

Ako režisér dal o sebe posledný raz vedieť v roku 2008 INDIANA JONESOM A KRÁĽOVSTVOM KRIŠTÁĽOVEJ LEBKY, na ktoré sme čakali sto rokov a teraz budeme ďalších 100 rokov čakať na prípadnú päťku.

Už pred Indianom si doprial dlhšiu prestávku: v roku 2005 urobil MNÍCHOV a VOJNU SVETOV, potom tri roky nič, potom Dr. Jones a potom zasa nič.

To sa mení. Nielenže znova začal hovoriť o Lincolnovom životopise (o tom ale hovorí tak dlho, že už to nebaví počúvať ani mňa), ale reálne začal pracovať na „animovanom“ TINTINOVI (v produkcii Petra Jacksona), ktorého by sme mohli vidieť už koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka, trailer je už každopádne vonku.

No a je tu aj cválajúci bojovník Prvej Svetovej vojny.

Dnes už to vo vojnových konfliktoch práve dvakrát praktické nie je. Boli ale doby, kedy sa vo vojne používali kone. Jedného takého má dospievajúci chlapec (takmer debutant Jeremy Irvine), no americká armáda švárneho tátoša povolá do vojny. Film WAR HORSE by podľa všetkého mal sledovať obe línie (chlapec doma navonok v bezpečí a niekde „tam vo svete“ jeho milovaný kôň) a na konci ich dojemne spojiť do slzavého záveru.

Scenár napísali Lee Hall (BILLY ELLIOT) a Richard Curtis (novozélandský expert na suché anglické romantické komédie -ŠTYRI SVADBY A JEDEN POHREB či NOTHING HILL, režisér LÁSKY NEBESKEJ a PIRÁTOV NA VLNÁCH).

Inak Spielbergova „klasika“. Hudba: John Williams, kamera: Janusz Kaminski, strih: Michael Kahn, produkcia: Spielberg, Frank Marshall, Kathleen Kennedyová.

V ďalších rolách príjemne nebombasticky obsadenej snímky uvidíme Emily Watsonovú (PRELOMIŤ VLNY, ČERVENÝ DRAK, PROPOSITION), Davida Thewlisa (OSTROV DR. MOREAUA, DRAČIE SRDCE, ZÁKLADNÝ INŠTINKT 2, KŠEFT ZA VŠETKY PRACHY) a Toma Hiddlestona (Loki z THORA).

Jedná sa o ďalší režisérov zárez do vojnových látok (RÍŠA SLNKA, SCHINDLEROV ZOZNAM, ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, „Bratstvo neohrozených“).