PREVIEW Darabont nemá rád pomstu
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 24 August 2009 07:49

Diváci milujú filmy o pomste. Kto netúži naštvať sa na celý svet, chytiť mačetu/pištoľ/lopatu a rozmixovať všetkých gaunerov, vysmievajúcich sa spravodlivosti do očí?

Akčný psychologický triler Law Abiding Citizen je o mužovi (Gerard „už do smrti kráľ Leonidas“ Butler je zároveň prekvapivo producentom snímky), ktorému primitívni útočníci vo vlastnom byte vyvraždia rodinu, ale kvôli špičkovému advokátovi (držiteľ Oscara 2005 za životopis Ray Jamie Foxx) sú prepustení na slobodu. Zničený muž sa rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk a hoci meno režiséra (F. Gary Gray – Lúpež po taliansky, Kokaínový kartel, Buď cool) varuje, herecké obsadenie vyzerá skvelo (ďalej poctiví nehviezdni pracanti Bruce McGill/Posledný skaut, Colm Meaney/Con Air a Michael Gambon/Harry Potter). Trailer, ktorý vám dole prikladáme, vyzerá na poctivé remeslo (ale nič viac, scenár napísal autor trápneho „sci-fi“ Equilibrium... Sféra nebola o nič lepšia).

Priznám sa, že ma existencia traileru prekvapila, pretože som nevedel, že vôbec už prvá klapka padla a to z dvoch dôvodov:

1. Zápletka a veci v zákulisí sa do poslednej chvíle menili, čo teoreticky mohlo naznačovať, že s projektom nie je niečo v poriadku a v najbližších rokoch sa neodlepí od zeme (napríklad pôvodne mal Foxx hrať pomstiteľa, kým Butler zlého advokáta).

2. Réžiu v poslednej chvíli opustil Frank Darabont (Zelená míľa, Hmla) a na jeho miesto nastúpil režisérsky rutinér Gray, ktorý nakrútil jediný naozaj dobrý film (Vyjednávača). Keby tento „súboj nervov“ zostal u Darabonta, veril by som v nesmrteľný film a herci v Oscara. Takto to vyzerá skôr na žánrovú spotenú fušku.