Filmy, ktorých sme sa nedočkali VIII.
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 22 Júl 2015 03:00

Som legenda 2, Barbar Conan 3, remake Detskej hry, Indiana Jones 5, nový Highlander.

Dôležitý oznam pre fanúšikov portálu Recenzie! Ešte niekoľko týždňov, možno mesiacov a portál Recenzie skončí. Posledné články obsahujú túto informáciu. Ak sa i naďalej chcete stretávať s názormi Ivana Kučeru na svet filmu, ale i televízie a literatúry, kliknite na „páči sa mi“ na jeho spisovateľskom FB.

Občas sa prekvapivo o sequele hovorí aj v prípade, že hlavný hrdina jednotky zomrel.

Nakoľko dané filmy pochopiteľne (zatiaľ?) neexistujú, fotky k nim sú ilustračné (spravidla ide o obrázky/postery prvých častí).

............................................................................................................................

36) Som legenda 2

Toto je dosť zauzlená záležitosť, tak ju rozmotajme. Som legenda sa v roku 2007 stala veľkým hitom, no dlho trvalo, kým sa vôbec dostala k realizácii. V 90. rokoch ju mal režírovať Ridley Scott s Arnoldom Schwarzeneggerom v titulnej úlohe, nakoniec z toho boli „len“ Francis Lawrence a Will Smith. Napriek logickým chybám vytvorili takú kvalitnú post-apokalyptickú atmosféru, že paradoxne prvá polovica, v podstate neakčná, komorná a iba s minimom slov, prekonala druhú, plnú naháňačiek a samoúčelných efektov. Diváci by si dvojku pozreli radi, problém bol len v tom, že jej hrdina... zomrel. Obetoval sa pre prežitie ženy, chlapca a ľudstva, nakoľko pred smrťou vynašiel „liek“. Nasledoval záber na to, ako žena, chlapec a antivírus objavili ľudskú vojenskú základňu.

Vzhľadom na gigantickú tržbu sa samozrejme začalo rozprávať o dvojke so Smithom, ktorý sa jej vyložene nebránil, hoci sequely všeobecne príliš nevyhľadáva (Muži v čiernom 2 a 3 a Bad Boys 2 sú výnimka). Ale s takto rozvrhnutým príbehom je to podobné, ako s Titanicom 2. Alebo nie? Nuž, možno ani nie. Pôvodné plány boli totiž podobné, ako u Pádu do tmy 2: tvorcovia by brali do úvahy alternatívny koniec, v ktorom hrdin(k)a prežije. Začiatkom jesene sa ale objavila správa, že Warner Bros. si vyhliadlo iný scenár, ktorý by sa odohrával v rovnakom univerze, ale pojednával by o mužovi, ktorý musí opúšťa bezpečnú vojenskú základňu a vydáva sa do sveta ovládaného nočnými príšerami. Toto evidentne na prvý pohľad nemá s jednotkou nič spoločné, ale s trochou snahy by mohlo ísť aspoň o rip-off.

............................................................................................................................

37) Barbar Conan 3

Toto treba vyjasniť. V roku 1982 vznikla jednotka s Arnoldom Schwarzeneggerom, o 2 roky mizerná dvojka a 1985 Červená Sonja, kde na poste hlavného hrdinu vystriedala barbarského Conana barbarská Sonja v podaní vtedajšej pseudo-hviezdičky Brigitte Nielsenovej. Arnold mal ale vo filme (ktorý bol podobne zlý, ako dvojka) dôležitú rolu a hoci sa volal Kalidor (no fakt) a nie Conan, všetci aj tak vedeli, že v podstate IDE o Conana (aj Sonju vymyslel R.E. Howard). Následne séria až do roku 2011 bola mŕtva, ak nerátame „falošného“ Conana alias Kulla, čo nerátame. Potom prišiel remake resp. nové spracovanie knižiek. Pôvodne malo ísť o sequel, kde by žezlo prebral Conanov syn, pričom jeho otca mal hrať samozrejme Arnold. Všetko sa ale nakoniec zmenilo, Arnold z projektu vycúval, nahradil ho Ron Perlman (striedajúci Mickeyho Rourkea, ktorý dal v poslednej chvíli prednosť Vojne bohov). Nakoniec sa postava otca premenovala z Conana na Corina, takže nejde o sequel, ale o nové spracovanie knižky resp. reboot resp. remake, vyberte si.

Hoci mali tvorcovia so značkou veľké plány, ukázalo sa, že diváci prekvapivo nechcú nového, mladého a „pekného“ Conana, ale svalnatého brutusa Schwarzeneggera. Arniemu vďaka tomu, že remake prepadol, stúplo sebavedomie a tak začal hovoriť, že by si rád znova zahral Conana a že síce v ňom bude predávať štafetu synovi, ale že rozhodne nepôjde o žiadnu podpornú dvojminútovú roličku, ale o plnohodnotnú hlavnú a naopak práve syn by bol skôr vedľajšou figúrkou, ktorá by časom, možno, v sérii pokračovala (podobné ambície mali aj tvorcovia Indiana Jonesa 4 a príliš im to nevyšlo). Po tom, čo Arniemu nevyšlo posledné stebielko nádeje, T5, sú ale plány na nového Conana mierne povedané na vážkach.

............................................................................................................................

38) remake Detskej hry

Ikona bábkarských hororov sa dočkala viacerých nasledovníkov (od Zlovestného ticha Jamesa Wana po céčkarskú sériu o Majstrovi bábkarovi), ale Chucky je Chucky. Nasledoval sequel a séria bola dočasne zakončená trojkou z vojenskej školy. Potom ticho a následne hneď dve hrozné komédie. Hovorilo sa o remakeu. Zdalo sa, že sa objaví v roku 2013, keď sa k ságe vrátil jej vynálezca Don Mancini. Ten nakoniec ďalší chuckyovský teror síce naozaj dokázal priviesť na svet (recenzia Chuckyho kliatby), ale nejednalo sa o remake, ale o plnohodnotný sequel, vrátane camea Brada Dourifa a Alexa Vincenta alias Andyho (v potitulkovej scéne).

Vzhľadom na to, že o žiadny zázrak nešlo, reči o remakeu utíchli. Ale nie úplne. Mal by byť vážny a seriózny, čo jediné sérii môže pomôcť (ani šestka to nevydržala a po serióznom začiatku skončila ako čierna komédia). Je pravda, že remakeu sa už dočkala väčšina amerických hororových klasík 80-tych rokov, takže nakoniec sa zremakeovaného Chuckyho možno predsa len dočkáme.

............................................................................................................................

39) Indiana Jones 5

Boli to veru ambiciózne plány! V 19 rokov (!!) odkladanej štvorke Indy senior (Harrison Ford) predá štafety svojmu synovi (Shia LaBeouf)? OK, prečo nie. No hoci sa Spielbergovi s Lucasom podarilo stvoriť podobne milú chémiu, ako svojho času medzi Fordom a Connerym, nakoniec sme sa nedočkali ani „normálnej“ päťky s Fordom, ani zvažovaného spin-offu so Shiom. Sem-tam tandem Spielberg/Lucas precedí pomedzi zuby, že Indy 4 nebol posledný, ale matematika je jednoduchá: trvalo takmer dve desaťročia, kým sa rozhýbali k štvorke (spomínate si ešte, ako sa pôvodne mala odohrávať v Atlantíde a na scenári pracovali Frank Darabont a M. Night Shyamalan?) a už vtedy bol Ford starý. Čo v roku 2014? Je ešte starší.

Navyše Shia odvtedy preukázal mierne povedané obrovskú nechuť hrať v komerčných filmoch, takže ani tadiaľto cesta nevedie. V januári 2015 sa ale objavila správa, že by sa v sérii malo začať od nuly, čiže pôjde o reboot a titulnú rolu by mohol dostať Chris Pratt, ktorý v Strážcoch Galaxie dokázal, že na to má. Pomerne často sa však skloňuje aj meno Bradley Cooper. Neskôr sa informácia upravila, vraj by sa malo jednať o rozprávanie starého Jonesa (Ford), pričom jeho mladšie Ja by hral práve Chris. Vo februári 2015 Spielberg povedal, že by malo ísť o reboot s Prattom a že by ho rád režíroval. No a po mega-úspešnej premiére Jurského sveta vzniku filmu nič nebráni. Alebo...?

............................................................................................................................

40) remake Highlandera

Toto je tiež komplikovaná záležitosť, nakoľko by som sa nestavil, že sa skôr alebo neskôr nedočkáme ďalšej časti určenej na video, prípadne do televízie. Po relatívne kultovej jednotke s Lambertom, Connerym, Brownom a Queenmi sa legenda o Horaloch (robiacich si vzájomne holandské kormidlo, prepáčte, vzájomne si stínajúcich hlavy) odtrhla z reťaze a našila do nás obludnú sci-fi dvojku s Lambertom/Connerym, hlúpučkú trojku už len s Lambertom, pekelnú štvorku s Lambertom a seriálovým Adrianom Paulom a hroznú päťku už len s Paulom. K tomu si treba prirátať ešte seriál s Paulom + spin-off. Napriek tomu, ako hlboko výborný nápad klesol, sa často skloňuje slovo remake. Snáď rovnako často, ako v súvislosti s Vranou. Aj tu stále prichádzajú noví režiséri a nové potenciálni herci (Ryan Reynolds) a keď to už-už vyzerá, že sa začne nakrúcať, nastáva ticho. Situácia bola nádejná, keď sa okolo réžie motal Justin Lin, ktorý opustil sériu Rýchlo a zbesilo a začal hľadať nové výzvy.

Najbližšie mal k T5 a práve k novému Highlanderovi. K ani jednému ale nakoniec nedošlo a znova je ticho. Ja by som sa remaku nebránil a rozhodne by som uvítal, ak by mentorskú rolu po Connerym prebral niekdajší učeň Lambert. Ale splní sa mi to? Pochybujem. V novembri 2014 sa objavila správa, že by mohol režírovať trikár Cedric Nicolas-Troyan a v mentorskej úlohy sa chce predstaviť Tom Cruise, už vo februári bolo ale všetko inak. Zato sme sa dozvedeli, že hlavnú zápornú rolu by po Brownovi mohol prebrať slušne rozbehnutý wrestler Dave Bautista (Strážcovia Galaxie, práve nakrúcaná bondovka Spectre).

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

Tretí diel.

Štvrtý diel.

Piaty diel.

Šiesty diel.

Siedmy diel.