Filmy, ktorých sme sa nedočkali VII.
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 13 Júl 2015 03:00

Beetlejuice 2, Sedem 2, Osamelý jazdec 2, Zlatý kompas 2, Záhada Blair Witch 3.

Dôležitý oznam pre fanúšikov portálu Recenzie! Ešte niekoľko týždňov, možno mesiacov a portál Recenzie skončí. Posledné články obsahujú túto informáciu. Ak sa i naďalej chcete stretávať s názormi Ivana Kučeru na svet filmu, ale i televízie a literatúry, kliknite na „páči sa mi“ na jeho spisovateľskom FB.

Existuje aspoň malá nádej pre Johnnyho Deppa, Aliena, či nepoučiteľné čarodejnice z Blair?

Nakoľko dané filmy pochopiteľne (zatiaľ?) neexistujú, fotky k nim sú ilustračné (spravidla ide o obrázky/postery prvých častí).

............................................................................................................................

31) Beetlejuice 2

Dosť dobre si neviem predstaviť, kto by tento film chcel. „Jednotka“ z roku 1988 síce preslávila Burtona a jeho vtedy ešte jedinečný audiovizuálny štýl, ale oveľa viac to urobili až nasledujúce tituly Batman a Nožnicovoruký Edward. Plus treba vziať do úvahy, že posledný dobrý film, Charlieho a továreň na čokoládu, nakrútil v roku 2005 (aj keď to je samozrejme subjektívne). Michael Keaton sa kľúčovej podpornej úlohy chopil vzhľadom na svoje neskoršie civilné výkony až nečakane maniakálne a je pravda, že dnes, vďaka Birdmanovi a angažmánu v prequele King Konga (od ktorého ale údajne nedávno odstúpil...) sa dá hovoriť o čiastočnom comebacku, ale o žiadnu hviezdu ťahajúcu do kín davy ľudí nejde. Winona Ryderová je umelecky zavraždená, Jeffrey Jones zabudnutý, Kevinova mama Catherine O´Haraová detto. A Alec Baldwin s Geenou Davisovou? Škoda reči. Logiku by mal skôr sequel Edwarda, o tom ale nikto nehovorí a vzhľadom na terajší stav kariéry Johnny Deppa je to tak možno aj lepšie. Správy o Beetlejuiceovi 2 sa občas objavia (a je tu kreslený seriál z konca 80-tych rokov) a následne zasa rýchlo zmiznú.

............................................................................................................................

32) Sedem 2

Toto je troška komplikovanejšie. Sedem Davida Finchera s vyšetrovacím duom Freeman/Pitt patrilo k najlepším serial killer (nielen) 90-tych rokov. Logicky sa teda začalo hovoriť o dvojke. Vlastne pardon. Logicky? To ani omylom! Každý, kto kultovú snímku videl predsa vie, že tu naozaj nebolo na čo nadväzovať. Freeman a Pitt prežili, ale Pitt skončil v blázinci a Freeman išiel na dôchodok. Samozrejme, šikovný scenárista by našiel spôsob, ako ich vrátiť do hry. Freeman však v rozhovore pre českú Cinemu povedal, že sa s ním nikto nikdy o dvojke nebavil a tak sa k postave vyšetrovateľa idúceho po sériovom vrahovi nepriamo vrátil aspoň v Zberateľovi bozkov a jeho prequele Ako pavúk (kde už ale nenaháňal sériového vraha). Práce na Sedem 2 napriek tomu „tajne“ pokračovali a nakoniec sa podľa všetkého pretransformovali do tohto filmu.

............................................................................................................................

33) Osamelý jazdec 2

Bolo to ale hrmotu a silných slov o tom, ako Bruckheimer, Depp a Verbinski končia s pirátmi Karibiku (ok, je pravda, že Verbinski s nimi po trojke naozaj skončil...) a sústredia sa už len na „púštnych“ pirátov alias sériu Osamelý jazdec! Inšpirovali sa starým dobrodružným westernovým nápadom, ktorý Američania poznajú z rôznych foriem: od rozhlasovej hry cez komiks po seriál. Hoci mal film obrovské zákulisné problémy , nakoniec prvá klapka predsa len padla a všetko naznačovalo gigantický celosvetový úspech. Hviezdny Depp, monštruózny rozpočet 215 miliónov dolárov, zručný (a vďaka Rangovi oscarový) režisér, skúsený producentský dohľad, v USA legendárna predloha.

Kto mohol vedieť, že to dopadne ako Wild Wild West?!

Úspech naznačovala aj Pirátom podobná linka. Hlavný hrdina? Neznámy herec hrajúci zamilovaného, naivného, ale o to odvážnejšieho mladíka, pričom Depp síce dostal naokolo len podpornú postavu, no vieme, ako to dopadlo v Pirátoch. Rovnako to dopadlo aj tu: z vedľajšej figúrky sa stala prakticky hlavná. Problém bol ale už v tom: Deppovi fanúšikovia boli v čase premiéry predsa len už unavení z jeho „prehnaných“ hereckých exhibícií (paradoxom je, že Tonto je, až na výzor, umiernený a pomerne normálny) a Arnie Hammer bol taký neviditeľný, že Orlando Bloom oproti nemu pôsobil ako syn Marlona Branda. Akčný úvod bol „veľký“ a finále fenomenálne, no „medzi tým“ nuda, ktorá zrejme vlastne ani nemala byť vtipná (!), pretože ide o dosť vážny mix westernu s pár odľahčenejšími humornými vsuvkami. Oscarové nominácie za efekty a masky to rozhodne nezachránili. V potitulkovej scéne starý Tonto odšmatlal „kamsi“ do púšte, zrejme v ústrety novým dobrodružstvám. Ktoré, našťastie, nevzniknú. Teda... dúfajme.

............................................................................................................................

34) Zlatý kompas 2

Jasnačka: naznačíme veci budúce, povieme, že sa odohrajú strašné, obrovské, neskutočné bitky s desiatkami kladných a záporných postáv ľudského i zvieracieho charakteru, dáme záverečné titulky, počkáme si, kedy to v kinách zarobí prvú miliardu a potom začneme robiť dvojku. Hops, tu sa však niekto prerátal a Zlatý kompas, hoci si zaslúžil pokračovanie viac, ako fádna Narnia, sa dvojky dodnes nedočkal. A už sa asi ani nedočká, nakoľko „jednotka“ vznikla v roku 2007 a odvtedy nič. Nepomohli ani Nicole Kidmanová s Danielom Craigom, ani čarodejnica Evy Greenovej, ani pekný rozpočet 180 miliónikov, ani známa knižná predloha, ani prísľub budúcich dobrodružstiev. Škoda, ale stáva sa.

............................................................................................................................

35) Záhada Blair Witch 2

O trojke počujeme aspoň dvakrát ročne a to rovno od Daniela Myricka a Eduarda Sáncheza. Teda od ľudí, ktorí v roku 1999 vyvolali dodnes trvajúci divácky záujem o found footage. Daniel s Eduardom na to išli geniálne mystifikačne, ale dvojkou to posrali natoľko, že viac sa už hádam ani nedalo. Dodatočne začali tvrdiť, že to nebola ich chyba a že chceli iný film, než štúdio. Je pravda, že režíroval Joe Berlinger, no ak film produkujete a píšete k nemu scenár, úplne bez viny rozhodne nie ste. Je to škoda, lebo dobrý lesný found footage nikdy nie je od veci.

Sánchez s Myrickom každopádne údajne v trojke chceli od found footage upustiť a chceli sa vydať do hlbokej minulosti prekliateho mestečka Blair alias Burkittsville. Fanúšikovia prvej časti vedia, že sa vtedy diali samé veselé veci. Únosy detí, sériové vraždy, satanské rituálny, šialenci žijúci v lesoch. Každopádne, k trojke dodnes nedošlo a obaja páni a rozdelili (no zostali verní žánru).

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

Tretí diel.

Štvrtý diel.

Piaty diel.

Šiesty diel.