Filmy, ktorých sme sa nedočkali VI.
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 08 Júl 2015 03:00

Kde sú Con Air 2, Juggernaut, Titanic 2, nové Komando a Muž, ktorý zabil Dona Quijotea? Nuž... nikde. A možno/zrejme ani nikde nikdy nebudú.

Dnes sa pozrieme na fakt absurdné projekty. Z nich ale minimálne Komando je relatívne blízko k realizácii a Don Quijote sa dokonca začal nakrúcať. Pred rokmi. A nedokončil sa. A pravdepodobne sa už ani nedokončí.

Nakoľko dané filmy pochopiteľne (zatiaľ?) neexistujú, fotky k nim sú ilustračné (spravidla ide o obrázky/plagáty prvých častí).

............................................................................................................................

26) Con Air 2

Čože? Čo je to za chujovinu?! No... dosť veľká. Vlastne gigantická. Ale Simon West skutočne vyhlásil (zrejme posmelený vcelku pozitívne prijatými Expendables 2), že ak by sa našiel niekto dostatočne šialený na to, aby mu dal peniaze (tak to vlastne nepovedal), rád by dvojku nakrútil. Mala by sa odohrávať vo vesmírne, konkrétne v obrovskom kozmickom väzení. Bolo by niečo také možné? Neviem si to predstaviť; jedine ak by došlo k zmene názvu, pretože inak by išlo o jedno z najobskúrnejších pokračovaní vôbec.

Ale Nicolas Cage je natoľko v prdeli, že by do toho určite išiel. Mal by ale záujem Bruckheimer? Ten je v podstate tiež v prdeli, jedna potenciálna séria mu krachuje hneď vedľa druhej, od Čarodejovho učňa cez Princa z Perzie a ani Piráti Karibiku už nie sú to, čo bývali. Ale je na tom až tak zle, aby sa vrhol na niečo takéto? Asi nie, ani v najhoršom sne. A ostatní herci? Veď skoro všetky postavy zomreli, s výnimkou Johna Cusacka. Že by futuristický riaditeľ basy? Colm Meaney ako technik lode Enterprise? Viem, trepem blbosti, ale čo iné mi ostáva?

............................................................................................................................

27) Juggernaut

Toto je blbosť nad oblaky, ale po premiére X-Men: Posledného vzdoru štúdio skutočne vyhlásilo, že ak sa štvorky aj dočkáme, určite nie v najbližších rokoch. A našťastie sme sa jej nedočkali dodnes. Fox ale kultovú značku samozrejme odmietol zahodiť a tak sme sa dočkali dvoch Wolverinových sóloviek (a príde ešte jedna, vraj posledná), prequelu Prvá trieda a jeho pokračovania Budúca minulosť (OK, to je čiastočne sequelom Posledného vzdoru, ehm...). Po premiére Posledného vzdoru sa však hovorilo aj o spin-offe Magneta (o tom si povieme nabudúce), Profesora X a Juggernauta. Posledne menovaný pán je takmer neporaziteľný gigant. Valcuje steny akoby boli z kartónu a v komiksoch zatopil hocikomu, vrátane starého dobrého Spider-Mana.

Keďže Brett Ratner mal v Poslednom vzdore len 859 mutantov a nutne potreboval aj osemstošesťdesiateho, vybral si práve tupú horu mäsa a obsadil ju bývalým drsným britským futbalistom Vinniem Jonesom. Bohužiaľ, i vinou trápneho kostýmu sa z rešpekt budiaceho obra stal debil so svalmi, ktorý tak dlho sral Kitty Prydeovú, až mu nakopala prdel. Aj vo Foxe si uvedomili, že to stačilo a plány na spin-off hodili do jamy. A zasypalo hlinou. A zabetónovali. A hodili na to asfalt.

............................................................................................................................

28) Titanic 2

Okej, dajme si ešte jednu poriadnu absurdnosť. Vy sa tomu asi smejete, ale Titanic 2 bol svojho času fakt v hre. Nakoniec samozrejme nevznikol, ale nečudujte sa štúdiu 20th Century Fox (zasa?!), že takto kacírsky a šialene zmýšľalo. Veď Cameronov trhák bol zdanlivo odsúdený na prepadák takých obrích rozmerov, že reálne mohol zničiť štúdio. Nebolo by to prvý raz: pirátsky prepadák Rennyho Harlina o Ostrove hrdlorezov svojho času položil na kolená Carolco. Takže áno, jeden monštruózny prepadák za istých okolností môže zničiť komplet hollywoodske štúdio.

U Titanicu všetko napovedalo tomuto koncu. Ešte aj na dnešné pomery veľký rozpočet (200 miliónov), neatraktívna (?) historická téma a katastrofické filmy z poslednej doby vybuchovali jeden za druhým (Denné svetlo, Sopka, Rozpútané peklo). Producentov desila tiež výrazná romantická linka, nevraviac o desivej dĺžke (takmer 200 minút!). Korunku tomu nasadil kasting: v hlavných rolách boli „akýsi“ začínajúci mladí herci Leonardo DiCaprio (ktorý predtým síce zaujal ako retardovaný chlapec v Čo žerie Gilberta Grapea, ale spomienky na Kriterov 3 boli silnejšie) a Kate Winsletová (tá dokonca ani nebola Američanka!). A Billy Zane a Kathy Batesová v podporných rolách? Škoda reči. Keď sa vyrátalo, koľko by film s takým šialeným rozpočtom musel v kinách hypoteticky zarobiť, aby bol aspoň trocha ziskový, tak aj najodvážnejší účtovníci vedeli, že je to nemožné a lepšie bude spáchať samovraždu.

Výsledok poznáme. Titanic nie že na seba ako-tak dokázal zarobiť. Stal sa najziskovejším filmom v histórii kinematografie, získal 14 oscarových nominácií (!), z toho 11 (!!) premenil na zlato a zrazu každé štúdio chcelo mať „niečo podobné“ (extrém dosiahol presladený Pearl Harbor Michaela Baya). Ešte sa čudujete, že po monštruóznom celosvetovom mega-úspechu chcel Fox dvojku? Samozrejme, DiCaprio zomrel. Ale Winsletová prežila. Čo tak ak by sa vylodila v prístave a tam by ju čakalo Leovo dvojča? Takáto zápletka reálne hrozila, otázne by bolo, čo s názvom, nakoľko Titanic sa na konci „jednotky“ tak trocha potopil. Nakoniec ale všetko dobre dopadlo a dvojka pochopiteľne nevznikla. Hoci musím priznať, že by som si niečo také zvrhlé rád pozrel.

P.S. – Titanic 2 v skutočnosti existuje. Je z roku 2010, ale nejde o sequel, ale o video-céčko s Bruceom Davisonom, ktoré sa odohráva v súčasnosti, keď je na vodu spustený Titanic 2. Preto dvojka v názve.

............................................................................................................................

29) Muž, ktorý zabil Dona Quijotea

Toto bolo peklo. Jediný americký Pyhton, Terry Gilliam (12 opíc), si to vysníval údajne už na začiatku 90-tych rokov. Následne zohnal na čisto európsku produkciu rekordných 32 miliónov (dolárov) a do hlavných rolí prehovoril idol mladých Johnnyho Deppa a idol dôchodcov, francúzskeho veterána Jeana Rocheforta. Inšpiroval sa notoricky známym „povinným čítaním“ Miguela de Cervantesa o naivnom (dnes by sme zrejme povedali duševne chorom) starcovi (Rochefort), ktorý si o sebe namýšľa, že je rytier bez bázne a hany a kvôli sláve a dobrodružstvu vyráža do sveta na starej paripe, aby sa stal predĺženou rukou spravodlivosti a bojoval s armádami (v skutočnosti stádami dobytka) a obrami (veternými mlynmi). Pomocníkom je mu verný sluha v Deppovom podaní, v skutočnosti Američan zo súčasnosti, ktorý sa prepadne v čase a priestore.

Nakrúcať sa začalo v Španielsku, no z profesionálneho filmového štúdia sa vykľula odporná hala. A v exteriéroch to nebolo o nič lepšie, keďže v tesnej blízkosti sa nachádzalo letisko, takže ak nad hlavami štábu nepreletelo lietadlo 5 minút, bol to dôvod na oslavu. Zaznamenaný zvuk sa väčšinou nedal použiť, zrejme sa bude musieť predabovať v post-produkcii, čo je absurdné. Dôveru nebudil ani miestny komparz, ktorý nepôsobil dojmom, že by vedel, čo má robiť. Následne počasie zničilo podstatnú časť kulís, Rochefort sa zranil a nemohol jazdiť na koni (čo je pri postave jazdiacej na koni troška problém) a po pár dňoch musel Gilliam nakrúcanie zastaviť. V nasledujúcich mesiacoch a rokoch sa už-už zdalo, že bude pokračovať. Ale nepokračovalo sa vtedy, ani inokedy, nepokračovalo sa proste nikdy. Dnes už možno ani sám Gilliam nemá záujem o dokončenie niečoho, čo začal nakrúcať začiatkom prvého desaťročia 21. storočia.

No je tu celovečerný britsko-americký dokument Keitha Fultona a Louisa Pepeho Stratený v La Mancha. Pôvodne malo ísť o bežný „film o filme“, kedy štáb dokumentaristov počas nakrúcania behá po pľace, motá sa režisérovi pod nohami, zaznamenáva práce na filme a spovedá hercov, režisérov a producentov. Dvojica režisérov v tej dobe samozrejme nevedela, že film nikdy nevznikne a jediným „poriadnym“ dôkazom o jeho kvázi existencii sa stane práve ich dokument (rozprávačom mimo záber je Jeff Bridges). Gilliam bol vždy autorom riskantných projektov, z nich mnohé sa dočkali príšerných problémov (uprostred nakrúcania Imaginaria Dr. Parnassa zomrela jeho hlavná hviezda Heath Ledger, Kliatbu bratov Grimmovcov mu drasticky prestrihali Weinsteinovci...), ale toto bola asi najťažšia rana jeho kariéry.

V roku 2008 sa síce prihlásil o slovo a povedal, že film nakoniec možno predsa len vznikne... ale píše sa rok 2015 a nevznikol. Rochefort síce stále žije, ale tento rok oslávil 85. narodeniny, takže tuná cesta zrejme už nevedie. Šepká sa, že by sa na vhodné pre-obsadenie hodil John Hurt... 75-ročný.

............................................................................................................................

30) remake Komanda

Komando je akčná klasika pre ľudí, ktorí vyrastali na amerických 80-tych rokoch. Pre neskôr narodených je to nechtiac úsmevný prežitok. Už v čase premiéry sa nejednalo o smrteľne vážnu snímku, dnes sa ale môže zmietať až na hrane nechcenej paródie. Niekoľkonásobný majster sveta v kulturistike Arnold Schwarzenegger bol pred kamerou obor a jeho náhrada by sa dnes hľadala ťažko. Napriek tomu sa už dlho hovorí o novej verzii. Dlhší čas sa okolo nej motal expert na policajné trilery David Ayer (Training Day, Patrola).

Ten bol poverený napísaním scenára, čo aj urobil a údajne sa jednalo o skvelú, krvavú vec (zrejme bežné propagačné kecy). V lete 2014 Ayer priznal, že s projektom, ktorý mal pravdepodobne aj režírovať, už nemá nič spoločné. Je možné, že v rámci „realistického“ prístupu k akcii (séria Mission: Impssible, 96 hodín) bude nový John Matrix štíhly „civilný“ chlapík. Dnes ale Komando nemá o nič bližšie k realizácii, ako pred X rokmi...

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

Tretí diel.

Štvrtý diel.

Piaty diel.

............................................................................................................................

Dôležitý oznam pre fanúšikov portálu Recenzie!

Ešte niekoľko týždňov, možno mesiacov a portál Recenzie skončí. Posledné články obsahujú túto informáciu. Ak sa i naďalej chcete stretávať s názormi Ivana Kučeru na svet filmu, ale i televízie a literatúry, kliknite na „páči sa mi“ na jeho spisovateľskom FB.