Filmy, ktorých sme sa nedočkali III.
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 19 Jún 2015 03:00

Kedy sa dočkáme Súboja Titanov 3, Tintina 2, Kill Bill 3, Temnej veže a Kulla dobyvateľa 2? Nikdy?

Je pravda, že u takého Kulla dobyvateľa by to bola výborná správa. Ale trojku (či skôr spin-off resp. rip-off?) Kill Bill by si mnohí z nás určite radi pozreli. Dočkáme sa?

Nakoľko dané filmy pochopiteľne (zatiaľ?) neexistujú, fotky k nim sú ilustračné (spravidla ide o obrázky/postery prvých častí).

............................................................................................................................

11) Súboj/Hnev Titanov 3

Tak tohto sme sa stále nedočkali. A pritom mali producenti po komerčne úspešnej premiére prvej časti také veľké oči! Už pred premiérou Súboja naznačovali, že ide o počiatok novej trilógie. Je pravda, že remake s nemožným Samom Worthingtonom fanúšikov fantasy klasiky z roku 1981 nenadchol. Niektorých možno dokonca urazil. Po finančnej stránke si ale 125-miliónový projekt v kinách viedol dobre a tak bolo jasné, že príde dvojka. Prišla o dva roky a možno i práve celková uponáhľanosť sa podpísala pod negatívny výsledok. Sequel zmenil režiséra, ale herci plus mínus zostali. Zväčšil sa však rozpočet (o 30 miliónov) a scenár bol ešte hlúpejší. Nič nedávalo zmysel, z čudnej snímky sa stal sled voľne pozliepaných trikových a akčných scén a niečo ako sympatické postavy alebo vzrušenie/napätie neexistovalo. Kým jednotka mala aspoň Madsa Mikkelsena, dvojka sa o nič také oprieť nemohla. Producenti predpokladali, že to divákom nebude prekážať a začali rozmýšľať nad trojkou.

Zašlo to tak ďaleko, že dvojku drasticky uťali uprostred deja, až som musel kontrolovať, či sa mi do rúk nedostala verzia, z ktorej niekto omylom vystrihol 25-minútové finále. Nedostala, takto to naozaj malo vyzerať. Šialené. Na rozdiel od Matrixu 2 a 3 alebo Pána prsteňov 2 a 3 sa diváci dokončenia príbehov nedočkali. A vlastne to ani neľutujú. Ak ale trojka raz predsa len vznikne, mal by si slovenský distribútor rozmyslieť, či bude Titanov v názve písať s veľkým, alebo malým T (v jednotke Titani, v dvojke titani).

............................................................................................................................

12) Tintinove dobrodružstvá 2

A zasa raz priveľké oči. Pritom tentoraz oprávnene: kultová komiksová predloha, metóda motion capture (populárna - Avatar, ale zároveň zradná - Polárny expres, Beowulf), herci Jamie Bell, Andy Serkis, Simon Pegg, Nick Frost a Daniel Craig, réžia Steven Spielberg, produkcia Peter Jackson a scenár Steven Moffat (Sherlock) a Edgar Wright (Jednotka príliš rýchleho nasadenia). Napriek tomu nebol úspech v kinách až taký, ako sa očakávalo, na čom sa akiste podpísal i robustný rozpočet (130 miliónov).

Predtým Spielberg a Jackson tvrdili, že dvojka je len otázkou času, pričom si v nej vymenia úlohy a následne príde trojka. No k ničomu takému dodnes nedošlo. Spielberg mal času dosť, od roku 2012 nič nenakrútil (až tento rok chystá novinku s Tomom Hanksom Bridge of Spies), no Jackson bol dlhodobo vyťažený hobiťou trilógiou. Najskôr tvrdil, že by to stihol medzi premiérou dvojky a trojky, ale nič z toho nebolo. A nič z toho nebolo ani po dokončení trilógie. Takže tak!

............................................................................................................................

13) Kill Bill 3

Toto je šialená záležitosť. Tarantino tvrdil, že už počas režírovania Kill Bill stihol nakrútiť niekoľko scén do Kill Bill 3 (pracovný názov). Konkrétne sa jednalo o scény s detskou herečkou, ktorá v úvode „jednotky“ stvárnila zo školy sa v nevhodný čas vracajúcu dcéru ex-mafiánskej vrahyne Vernity Greenovej (Vivicia A. Foxová). Prekvapené dievčatko sa stáva svedkom toho, ako Nevesta (Uma Thurmanová) brutálne zabije jeho matku. V skutočnosti išlo o pomstu, nakoľko sa Vernita pred štyrmi rokmi pokúsila zabiť Nevestu, no „len“ ju hodila do niekoľkoročnej kómy a pripravila o dieťa, ktoré Nevesta nosila pod srdcom. Keď sa Nevesta prebudila z kómy, vyrazila na dráhu pomsty a Vernita bola jej prvou obeťou. Dievčatko Nevesta však nezabije, povie, mu, že hoci tomu teraz nechápe, tak možno raz zistí, že jeho matka bola zlý človek a smrť si zaslúžila, ale že ak raz dievčatko vyrastie a Neveste to nedokáže odpustiť, môže ju vyhľadať tak, ako teraz Nevesta vyhľadala jeho matku.

V zásade viem, o čo QT ide - o určitú „časo-zbernosť“, typickú napr. pre dokumenty Heleny Třeštíkovej alebo pre 12 rokov nakrúcané Chlapčenstvo Richarda Linklatera. I tak je ale otázne, či má až takéto „babranie“ zmysel. Nestačilo by proste postavu dievčatka pre-obsadiť? Je toto všetko nutné? Kvôli čomu? A koho by vlastne už dospelá Vernitina dcéra zabíjala? Bill bol obklopený skupinou zabijakov, Nevesta bola naopak prísna samotárka. QT raz tvrdí, že film vznikne, potom oficiálne končí s režisérskou kariérou a chce byť spisovateľom. Poznáte to. Hviezdy. Osobne by som si ale Kill Nevesta pozrel rád.

............................................................................................................................

14) Temná veža

S knihami Stephena Kinga som ako malý zaspával častejšie, než s cumlíkom, ale ságe Temná veža som nikdy nerozumel. Rozumeli jej ale fanúšikovia, pre ktorých ide o kult. Niekoľko románov, poviedok a komiksov urobilo z tajomného pištoľníka legendu v univerze plnom prevažne fantasy a hororu. Filmové spracovanie sa chystá. Už asi 100 rokov, ako ostatne tieto Recenzie v minulosti písali. Problém je v tom, že kingovky samy osebe neznamenajú automatický úspech (strieda sa tam skutočne všetko, od bombových klasík po céčka najhrubšieho zrna). Producenti o Veži len rozprávajú, k činom sa nemajú.

Svojho času sa okolo na realizáciu (a rozpočet) náročného projektu motal Ron Howard (Apollo 13) s Joshom Brolinom, potom J.J. Abrams, raz malo ísť o televíznu sériu, potom o viacdielnu filmovú ságu á la Pán prsteňov a nakoniec o zvláštny mix oboch („hlavnou“ tepnou by boli tri vysokorozpočtové kino-celovečeráky, doplnené seriálom). No v skutočnosti stále žiadny. V júni sa začalo hovoriť, že by rád režíroval Dán Nikolaj Arcel (Žena v klietke, Kráľovská aféra s Madsom Mikkelsenom).

............................................................................................................................

15) Kull dobyvateľ 2

A ďalšia vec, ktorú pamätníkom netreba zvlášť predstavovať. Dnes už je jasné, že dvojka nevznikne. Jednotka mala prísť do kín v roku 1997 a mala byť novou, modernejšou a sviežejšou náhradou za Barbara Conana, keď bolo zrejmé, že Arnold Schwarzenegger sa do jednej zo svojich najslávnejších postáv vrátiť nemieni (pôvodne šlo o conanovský sequel). Producenti teda siahli po inom slávnom barbarovi od rovnakého spisovateľa (Roberta E. Howarda) a do titulnej úlohy obsadili vtedy vďaka seriálu Herkules populárneho sympaťáka Kevina Sorba. A nakrúcalo sa na Slovensku. Film bol ale taký zlý, že k nám sa dostal len na VHS. Zrazu utíchli Kevinove reči o tom, ako podpísal zmluvu hneď na dva sequely. Vrchol nastal v bizarnom momente, keď ho prišiel na nakrúcanie pozrieť sám veľký Arnold. Výsledok bohužiaľ poznáme. Totálny výbuch a malér. Žiadna séria sa nekonala a neskorší Kráľ Škorpión s The Rockom definitívne potvrdil, že diváci o podobné látky nemajú záujem (čo korunovali neúspechy Solomona Kanea a nového Barbara Conana).

P.S. – Za drobnú výpomoc (ohľadom Kill Bill 3) ďakujem Tarantinovmu fanúšikovi Cornonovi.

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.