Filmy, ktorých sme sa nedočkali I.
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 05 Jún 2015 03:00

Uvidíme niekedy pokračovania Jacka Ryana, Enderovej hry, Aktov X, Terminatora Salvation a Ohnivého kruhu?

Kedysi filmové série neboli až tak v móde, hoci bondovky sú tu už od 60-tych rokov. Až v posledných rokoch bije do očí snaha Hollywoodu vyžmýkať každý film do poslednej kvapky. Ako keby bola každá snímka bola koncipovaná ako potenciálny začiatok série. Niekedy to vyjde (Piráti Karibiku, Resident Evil), inokedy si však tvorcovia odhryznú priveľké sústo a výsledkom je veľké sklamanie pre tých pár fanúšikov, ktorých si „jednotka“ získala. Vedia totiž, že dvojka nebude. Problém je v tom, že prvý diel producenti ustrihli v najlepšom, prípade ponúkli viac otázok, ako odpovedí, aby mali čo riešiť v dvojke. Tá však pravdepodobne nikdy nevznikne a fanúšikom zostanú oči pre plač.

Nakoľko dané filmy pochopiteľne (zatiaľ?) neexistujú, fotky k nim sú ilustračné (spravidla ide o obrázky/postery prvých častí).

............................................................................................................................

1) Jack Ryan 6 resp. 2

Začnime populárnym agentom CIA z dielne Toma Clancyho. V minulosti mal tvár Aleca Baldwina, Harrisona Forda a Bena Afflecka a hoci posledne menovaný sa objavil v prequele, tvorcom to nezabránilo v tom, aby v roku 2014 neprišli s ďalším. Tentokrát dostal tvár Chrisa Pinea a každému bolo jasné, že by si štúdio rado vyrobilo lukratívnu špionážnu sériu. Keď ju môže mať Bond, Hunt a Bourne, prečo nie Ryan?

Z filmu vidno, že to scenáristi prešpekulovali a producenti si určite hercov právne podchytili pre prípadný sequel. Pine, manželka Knightleyová a šéf Costner sa chystali vrátiť... ale nudná réžia, priemerný zlosyn (sám pán režisér osobne), zastaraný scenár a nedostatok akcie spôsobili svoje a snímka si ani napriek triezvemu rozpočtu 60 miliónov v kinách bohvieako nevrzla. Ale hercov to asi príliš netrápi: Pine má inú sériu, Costner keby chcel detto (vo flashbackoch DC univerza ako Supermanov náhradný otec, k čomu ale bohužiaľ na 97% nedôjde) a Keira je možno rada, že sa z filmu vykľul prepadák, pretože jej vzťah k sériám je všeobecne známy (ledva-ledva dohrala „základnú“ trilógiu Pirátov Karibiku).

............................................................................................................................

2) Akty X 3

Tu tiež boli veľké ambície, veď univerzum Spisov X je kultové, obrovské a ohromné: číta 9 seriálových sérií, spin-off Milénium, komiksy, knihy a celovečerný film z roku 1998, ktorý výborne skombinoval to najlepšie z predchádzajúcich sérií a namiešal z toho plnohodnotný kino-film za veľký peniaz. Bohužiaľ, Chris Carter s dvojkou čakal príliš dlho a nevyplatilo sa mu to. Herci ho na návrat neprehovárali, keďže mali rolí agentov FBI Muldera a Scullyovej po krk (navyše David Duchovny mal toto). Nečudo, že záujem mysteriózne orientovaných fanúšikov postupne vychladol a presunul sa na tento ostrov. Keď sa v roku 2008 v kinách objavila dvojka, v podstate nikoho nezaujímala, pretože to proste nebol dobrý film (žiadne UFO, žiadne únosy, žiadne vládne a iné sprisahania, žiadni duchovia, vlkolaci ani nič podobné). Niečo, čo mohlo byť s trochou snahy dodnes špičkovou sériou, sa skončilo po biednych dvoch príspevkoch. Pritom už po premiére jednotky Carter prisahal, že dvojka príde čo najskôr, bude predstavovať definitívnu bodku za seriálom a agenti by ďalej existovali už iba vo filmovej ságe á la Star Trek. Už vtedy sa vyjadril, že problém by nemuseli predstavovať ani herci; s obomi by sa dohodol na odchode a na ich miesta by prišli nové tváre (či už by sa pre-obsadzovali už známe postavy, alebo by sa proste vytvorili plnohodnotní nástupcovia).

Napriek tomu sme sa dvojky dočkali až v roku 2008 a ako dopadla, všetci vieme. Ja som neexistenciu ďalších dielov vždy vnímal ako strašne prehajdákanú možnosť na vytvorenie legendárnej série. Stačilo sa v každom novej časti inšpirovať v tej dobe letiacou vlnou a vystavať príbeh, ktorý by mal „automatický“ úspech. Napr. v dobe ázijských hororov a ich hollywoodskych remakeov postaviť Muldera a Scullyovú proti duchom (v pohode aj v rámci zahraničnej cesty, nech to má správnu „tamojšiu“ atmosféru). Carter sa však na to vysral a tak budeme o trojke ešte nejaký ten piatok počúvať. A počúvať. A počúvať. Každopádne, tento rok by sme sa údajne mohli dočkať aspoň šesťdielnej televíznej mini-série.

............................................................................................................................

3) Terminator Salvation 2

Pokračovanie Terminator Salvation... neuvidíme. Zrejme nikdy. A to bolo rečí! Vraj Salvation nie je ani tak sequelom T1, T2 a T3, ale skôr prvým dielom novej trilógie. Tá si vystačí bez Arnolda Schwarzeneggera (ak nerátame cameo) a časových skokov, keďže sa bude odohrávať výlučne v post-apokalyptickej budúcnosti okolo roku 2029 plus mínus. Výsledok bol však natoľko nezaujímavý, že producenti museli ambiciózne plány prehodnotiť do takej miery, že najbližších obdivuhodných a krásnych 6 rokov sa T-univerzum nerozrástlo o žiadny film. Až v roku 2014 sa začal nakrúcať T5, ktorý bude mať premiéru tento rok. Má byť čosi medzi remakeom, sequelom, prequelom a reštartom. Na Worthingtona a Balea nám teda bolo umožnené zabudnúť, za čo ďakujeme. Mimochodom, aj T5 je avizovaný ako počiatok novej trilógie. Niektorí ľudia sa nikdy nepoučia. Ale ktovie, tentokrát to možno vyjde.

............................................................................................................................

4) Enderova hra 2

Ambiciózna záležitosť. Základ v bestsellerovej knižnej sci-fi sérii (a teda možnosť prichádzať zas a znova s ďalšími a ďalšími sequelmi), schopný detský i dospelý kasting v čele s hviezdou sérií Star Wars a Indiana Jones, prepracované univerzum schopné aspoň dva – tri filmy nenudiť a samozrejme otvorený koniec. K určitým dôležitým udalostiam síce na konci došlo a isté línie a postavy sa relatívne uzavreli, ale nábeh na pokračovanie bol viditeľný i z obežnej dráhy. Snímka ale príliš neoslovila a tak sa o dvojke nehovorí.

............................................................................................................................

5) Ohnivý kruh 2

Presne toto sa môže stať, ak už pred premiérou svojho filmu všade, kadiaľ chodíte, vyhlasujete, že je to len prvý diel plánovanej trilógie. Ohnivý kruh nezarobil málo, ale málo rozhodne ani nestál. Takže v konečnom dôsledku... zarobil málo. Relatívne. Stál totiž dosť ohromujúcich (a ochromujúcich) 190 miliónov dolárov, čiže kvôli tomu ani slušný komerčný úspech nemusí predstavovať ktovieaký úspech. Proste, Guillermo del Toro sklamal, nenaplnil očakávania a vyhorel. V júni 2014 síce začal vyhlasovať, že píše scenár (a nepôjde o prequel), ale jedným dychom dodal, že len tak pre radosť, pretože štúdio oficiálny záujem (zatiaľ?) neprejavilo. Následne štúdio pripustilo, že by teoretický záujem malo a koncom roka to oficiálne potvrdilo, no už je jún 2015 a že sa ohľadom tohto projektu veci pohli dopredu, to sa vážne nedá povedať. Každopádne, malo by ísť o sequel, odohrávajúci sa niekoľko rokov po prvej časti. Aby del Toro tromfol v prázdnych sľuboch Ridleyho Scotta, ktorý o „sérii“ Prometheus tiež už nakecal viac, než pre ňu urobil, začal drahý Guillermo vyhlasovať, že v pláne je nielen dvojka (vraj na rok 2017), ale, samozrejme, aj trojka. Samozrejme. No samozrejme!

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.