Retreat [6O %]
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 13 Február 2014 03:00

Recenzia ostrovného/infekčného trileru s Cillianom Murphym, Jamiem Bellom a Thandie Newtonovou.

Vzhľadom na to, že RETREAT stojí okrem atmosféry a psychologickej horúčavy predovšetkým na dejových zvratoch, pokúsim sa neprezradiť nič dôležité. Zápletka môže pripomínať ÚPLNE BEZVETRIE, ale strany dobra a zla tu nie sú tak jednoznačne rozdelené.

Snímka začína príchodom mladého páru (Murphy zo SUNSHINE a Newtonová z druhej MISSION: IMPOSSIBLE) na sychravý, pochmúrny, vyľudnený a lesnatý ostrov, na ktorom stojí dom. Tu sa majú spamätať z určitej nepríjemnej traumy, o ktorej nebudem hovoriť. Už čoskoro ale ticho ostrova (obklopeného studeným morom) zničia dve udalosti.

Prvá. Preruší sa kontakt s pevninou (kde žije správca ostrova, ktorý má pre párik prísť na lodi) a hrdinom nezostáva nič iné, len čakať, pretože prekvapivo nemajú mobily (aspoň ich nikto nespomenie) a prekvapivo na ostrove nie je ani nafukovací čln.

Druhá. Na ostrove sa objaví na smrť vyčerpaný mladík (Bell alias Billy Elliot). Má pištoľ a je oblečený vo vojenskom mundúre, čo môže (ale nemusí) znamenať, že je vojak. Odpadnutého mladého muža prenesú do domu, vezmú mu (pre istotu) zbraň a čakajú, kedy sa zobudí.

Na tomto mieste už bohužiaľ nie som schopný pokračovať bez spoilerov. Ak by som mal pokračovať v recenzii a nevenovať sa zvratom, mal by som problém napísať viac, ako jeden odsek. Takže už len dodám, že film trvá len hodinu a pol, čo je ideálna dĺžka. Ani málo, ani veľa. Vďaka tomu na prvý raz nenudí a Newtonová, Bell a Murphy podávajú dobré výkony (hoci nevýnimočné, no s tými postavami sa asi viac urobiť nedalo). Výprava ostrova je báječná (je to ostrov v štýle britského survival PUSTATINA, nie „Príbehov z Južných morí“) a scenár je prekvapivý, takže udržuje diváka v napätí a to dokonca aj v klišé scénach (vzatie pištole odpadnutej osobe, zmŕtvychvstanie istej postavy na konci). Nie je to béčko, hoci ku koncu je zbytočnej akcie čoraz viac. Toľko k recenzii bez spoilerov.

Krátko po donesení do domu sa mladík zobudí, na pištoľ sa nepýta (asi si myslí, že ju stratil), potvrdí, že je vojak a vyrukuje so šokujúcou informáciou: kým boli na ostrove, na svete sa rozšírila smrtiaca epidémia. Ak sa nakazíte, zomriete. Vakcína neexistuje. Keďže sa šíri vzduchom, je len otázkou času, kedy sa dostane sem. Je nutné zabarikádovať sa v dome. Jednak preto, aby sa vyhli kontaktu s vonkajším vzduchom a jednak preto, že na ostrove sa môžu vyskytnúť nakazení ľudia.

Nakoľko by baktérie (ne)mohli zastaviť trápne drevené laty na oknách, si nie som istý, ale radšej to nerozoberajme...

No keďže sa mladík správa bláznivo (na vojaka až podozrivo ľahko stráca nervy a evidentne by niekoho rád znásilnil), hrdinovia/diváci poškuľujú po možnosti, že je duševne chorý a žiadna epidémia nie je.

Avšak, keďže spojenie s pevninou nefunguje a hrdinovia občas začujú prelet stíhačky/lietadla/helikoptéry, stále existuje šanca, že epidémia je skutočná.

Všetci traja sa teda v dome zabarikádujú a párik sa utešuje aspoň tým, že mladík nemá pištoľ (v stodole sa nachádza puška, ale to vedia len oni). No raz v noci sa v blízkosti domu údajne začne pohybovať niekoľko (pravdepodobne nakazených) ľudí. Keďže sa muž bojí, dá mladíkovi jeho pištoľ. Ten niekoľkokrát vystrelí do vzduchu a vykríkne na ľudí, aby sem nechodili, lebo ich zastrelí.

Vtip je v tom, že muž, žena a ani diváci žiadnych ľudí nevideli. Takže síce na ostrove možno sú nakazení, ale rovnako prichádza do úvahy možnosť, že si ich mladík vymyslel, aby sa dostal k zbrani.

Následne atmosféra hustne. Mladík sa chvíľku správa normálne, no hneď nato ako magor. Párik s ním chvíľku chce spolupracovať a chvíľku by sa ho rád zbavil. Vzťahy sa vyhrotia natoľko, že mladík párik uväzní. Mužovi sa však v noci z domu podarí utiecť a jednak sa dostane k puške a jednak na pobreží objaví zastreleného správcu s jeho ženou (pravdepodobne ich zastrelil mladík, zdanlivo nenesú známky epidémie).

Keďže je takmer isté, že mladík je psychopat a vrah (a teda celú epidémiu si vymyslel), podarí sa páriku spacifikovať ho. Všetko smeruje k happyendu.

O sekundu neskôr začne muž vykašliavať krv. Je zrejmé, že epidémia nielenže existuje, ale že sa stal jej obeťou. Ak je pravda, že liek neexistuje, je otázkou času, kedy umrie.

Mladík sa prizná, že sa v dome nezabarikádovali preto, aby sa k nim nedostala choroba, ale aby oni nevyniesli chorobu von.

ČOŽE?

Vtip je v tom, že mladík bol pokusným králikom v tajnom armádnom/vedeckom experimente. Počas neho sa stal bacilonosičom. Keď utiekol z laboratória, nakazil svoju lásku (ktorá následne umrela) a vďaka správcovi a jeho žene sa dostal na ostrov, aby tu nikoho neohrozil/aby epidémiu nerozšíril do celého sveta. Keďže sa ale správca so ženou nakazili, zastrelil ich, aby sa netrápili/aby chorobu nepreniesli ďalej.

Muž vykašliava čoraz viac krvi. Žena ho zastrelí. Následne sa z vysielačky (ktorú mladík opravil) z vojenskej frekvencie dozvie, že existuje vakcína. Ohlási svoju pozíciu armáde a následne zastrelí mladíka, ktorý jej klamal, keď tvrdil, že vakcína neexistuje.

V tej chvíli sa zdá, že muža zastrelila zbytočne (keďže vakcína existuje). Mladík síce tvrdí, že si vojaci existenciu vakcíny len vymysleli, aby im žena prezradila miesto, na ktorom sa nachádza, no žena mu už neverí a radšej ho zastrelí.

Následne sa objaví vojenská helikoptéra a vojaci ženu zastrelia.

P.S. – Sranda. Film pôsobí ako prequel k zombíčine O 28 DNÍ... (v ktorej náhodou tiež hral Cillian).

Retreat, Veľká Británia 2011, cca 90 minút

Réžia: Carl Tibbetts. Scenár: Janice Hallett, Carl Tibbetts. Hudba: Ilan Eshkeri. Kamera: Chris Seager. Hrajú: Cillian Murphy, Thandie Newtonová, Jamie Bell a ďalší