Red State [8O %]
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 11 December 2013 03:00

Recenzia kontroverzného náboženského trileru Kevina Smitha s Johnom Goodmanom.

Recenzia bude brutálne spoilerová, ale jedná sa o taký zaujímavý film, že by bola škoda neurobiť to tak.

RED STATE z trailerov pôsobil ako typický zástupca hixploitationu. Ostatne, tu som to sám napísal. Skupinka mladých amerických chlapcov a dievčat sa vyberie z veľkomesta na vidiek, ktorému tvrdou rukou vládne šialený pastor so svojimi psychopatickými „ovečkami“. Mladých ľudí unesie, umučí, znásilní, zabije a zje.

V skutočnosti to tak ale skoro vôbec nie je!

Prvá chyba: prakticky o žiadny hixploitation nejde. Hrdinovia sa vydajú (ak som to správne pochopil) len do susedného mestečka, pričom navyše dej sa neodohráva v onom susednom mestečku, ale len na izolovanej farme zrejme niekde na jeho okraji, kam obyvatelia mestečka nechodia. Takže nie, nejde o hixploitation.

A druhá chyba: hrdinovia sú v skutočnosti traja a všetko chlapci. Žiadne dievča. Ženy a dievčatá z trailerov sú členkami onej extrémistickej náboženskej sekty. A, pozor teraz príde šok. Títo chlapci pre dej prakticky nie sú skoro vôbec dôležití! Plnia skôr úlohu štatistov, ktorí odštartujú isté šialené udalosti.

Takže asi toľko k tomu, ako som sa vinou/vďaka traileru mýlil.

Film by sa dal rozdeliť do dvoch polovíc. Prvá je klasický triler. Trojica mladíkov sa vyberie za sexom do susedného mestečka. Tu sú nadrogovaní, unesení a majú byť rituálne obetovaní šialenou skupinou krvilačných náboženských fanatikov. Vedie ich pastor v nepríjemnom podaní Michaela Parksa (OD SÚMRAKU DO ÚSVITU, KILL BILL). V priebehu prvej polovice dvaja z chlapcov zomrú (hoci jeden z nich úplne inak, ako čakáte) a tretí, ktorý prežije, sa ani potom nestáva hlavným hrdinom. Stále zostáva štatistom, ktorý je následne „omylom“ zastrelený agentmi ATF. To je, čo?

Aby som to vysvetlil – v prvej polovici dôjde k určitým udalostiam, vďaka ktorým skupina špičkovo vyzbrojených agentov ATF obkľúči kazateľovu farmu a dostane príkaz všetkých dnu pozabíjať (vrátane detí).

(ATF je úrad pre alkohol, tabak a strelné zbrane. Vo filme má svoje logické opodstatnenie, lebo pastorova „rodina“ je ním dlhodobo sledovaná, pretože existuje podozrenie, že na farme sú strelné zbrane.)

Šéfom tejto jednotky nie je nikto iný, ako skvelý John Goodman. John Goodman, wow! Na okamih sa mihne Kevin Pollak („Zajtrajšie noviny“, MÔJ SUSED ZABIJAK), ten je ale po pár minútach... zastrelený. Wow!!

Druhá polovica sa nesie v znamení prestrelky agentov a „rodiny“. Je to vynikajúco odvedené a moderne nasnímané akčné remeslo, ktoré sa nebojí krvi, ktorá ale v tomto prípade nie je samoúčelná. Vždy, keď to schytala niektorá z fanatických svíň, bol som nadšený... až tak dobre ma režisér zmanipuloval. Atmosféra je drsná a napínavá a to dokonca aj v klišé scéne, v ktorej obeť uteká pred ozbrojenými psychopatmi. Takmer som vtedy nedýchal, hoci som takú scénu v trileroch a hororoch videl tisíckrát.

Na konci naprieč celou farmou zaznie zvláštny, ohlušujúci zvuk. Pastor so svojimi (preživšími) prisluhovačmi si ho vyloží ako zhmotnenie biblických zákonov. Keďže nie som fanúšik Biblie, príliš som to nepochopil, pastor je ale dojatý k slzám, takže predpokladám, že predpokladá, že zvuk ohlasuje koniec sveta alebo také niečo. V tejto chvíli som skutočne čakal, že sa objaví triková scéna, v ktorej z neba na horiacich koňoch zídu anjeli s mečmi a všetkých pozabíjajú. Nepreháňam, ani si nerobím srandu. Naozaj som niečo také čakal. Ostatne, režisér a scenárista Kevin Smith (ktorý doteraz robil výlučne komediálne veci) niečo také predsa v minulosti už urobil (len si spomeňte na DOGMU).

Rozuzlenie pôvodu zvukov je ale nakoniec príjemne cynické...

Mnohí si možno pri začutí mena Kevin Smith pomysleli, že to bude čierna komédia. Nie je. Je to vážny film, ktorý triezvo uvažuje, je rozhľadený a bohužiaľ veľmi dobre vie, o čom hovorí. Dole klobúk Kevin Smith, si hardcore. Za štyri milióny dolárov si nakrútil niečo skoro tak dobré, ako boli v roku 2005 VYVRHELI PEKLA Roba Zombieho.

Tento film je pre mňa veľmi zaujímavý a kvalitný, pretože z médií poznám množstvo prípadov podobných náboženských fanatických skupín. Ak si niekto myslí, že je to fikcia Kevina Smitha a niečo také šialené v realite rozhodne neexistuje, potom mu vlastne závidím.

Red State, USA 2011, cca 88 minút

Réžia, scenár: Kevin Smith. Kamera: David Klein. Hrajú: Michael Parks, John Goodman, Melissa Leoová, Kevin Pollak a ďalší