Zlomené mesto [2O %]
Triler
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 24 Október 2013 03:00

Recenzia trileru s Russellom Croweom, Markom Wahlbergom a Catherine Zeta-Jonesovou.

Na ZLOMENÉ MESTO som sa svojho času dosť tešil. Režisérom bol Allen Hughes (nemýliť s Johnom) – jeden z bratskej dvojice, ktorá v roku 2001 v Čechách nakrútila podľa mňa fenomenálne Z PEKLA (alias adaptáciu tohto grafického románu, ktorý je tiež fenomenálny, ale z úplne iných dôvodov). Je pravda, že v roku 2010 sa obaja strápnili nepostačujúcim post-apokalyptickým náboženstvom KNIHA PREŽITIA, no naivne som veril, že to bola len nešťastná náhoda.

Allen ale dostal zajačie úmysly, odpojil sa od brata a „samostatne“ si pre radosť nakrútil televízne snímky DOTYK ZLA s Verou Farmigaovou (2004), JAZDCOV Z JUŽNÉHO BRONXU s Tedom Dansonom (2005), poviedkový NEW YORK, MILUJEM ŤA (2009)... a ZLOMENÉ MESTO.

Na ZLOMENÉ MESTO som sa ale netešil „len“ kvôli nemu. Bolo toho viac. Scenár sprevádzali nadšené ohlasy o výbornej prácičke pripomínajúcej SEDEM so šokujúcim zvratom. Zle rozhodne nezneli ani Russell Crowe (L.A. – UTAJENÉ SKUTOČNOSTI, DOBRÝ ROČNÍK, GLADIÁTOR, ROBIN HOOD) a Mark Wahlberg. Je pravda, že Wahlberga nemám príliš v láske, ale na svete existujú aj ešte horší herci (aj keď sa tomu občas ťažko verí) a jeho spojenie s Croweom mi pripadalo vtipné (asi v dobrom, neviem).

Navyše v podporných rolách Barry Pepper (25. HODINA, ÚDOLIE TIEŇOV, ZELENÁ MÍĽA, SKUTOČNÁ GURÁŽ, PRÁSKAČ), Jeffrey Wright (ZLOMENÉ KVETY, D-TOX, DÁMA VO VODE) a Catherine Zeta-Jonesová (PASCA, DANNYHO TRINÁSTKA). Plus pôsobivý trailer s Mobyho parádnou pesničkou „Flower“ (viď. úvodné titulky zo 60 SEKÚND). Vyzeralo to proste na poctivý akčný triler s poriadnou atmosférou zhnitého daždivého veľkomesta, kvalitnými hereckými výkonmi, nadštandardnou réžiou a napínavým príbehom.

No. Takže tak. Aspoň ma pri pohľade na odpadové hodnotenie 20% nikto nemôže viniť z toho, že by som ZLOMENÉ MESTO od počiatku pokladal za blbosť. Naopak, vkladal som doňho veľké nádeje.

Ono je ale strašne, ale fakt strašne nudné. Nezáživne hrajúci herci sa skôr zaspato motajú pred kamerou, než že by hrali. Režisér skôr spal v šatni a réžiu prenechal svojmu netalentovanému béčkarskému asistentovi (prípadne vrátnikovi, ktorý sa tam práve v tej chvíli motal).

Z PEKLA malo zarážajúcu vizuálnu stránku. ZLOMENÉ MESTO vyzerá ako epizóda stereotypného amerického kriminálneho seriálu (ktorý navyše pre nezáujem divákov skončil po prvej sérii). Neviem, kam išiel rozpočet cirka 35 miliónov, ale asi do honorárov.

Žiadny šokujúci zvrat vo filme nie je. Je tam zopár „prekvapivých zvratov“, ale sú predvídateľné a ich úroveň dosahuje „výšky“ ľubovoľného rakúsko-nemeckého kriminálneho seriálu. Prirovnaniu k SEDEM už tobôž nerozumiem.

Vrcholom sú ale herci. Zeta-Jonesová dávno nie je čarovnou šarmantnou krásavicou zo ZORRA: TAJOMNEJ TVÁRE. Zostala podpriemerne talentovaná a čoraz odťažitejšia žena v stredných rokoch, ktorá nevie robiť nič iné a tak nás pravdepodobne bude svojou predstavou o herectve otravovať ešte najbližšie štvrťstoročie. Občas možno zahrá dobre, ale bude to výnimka potvrdzujúca pravidlo.

Wahlberg tradične nestojí za veľa. Zamračený chlap, ktorý rád bije zlých ľudí. Kedysi bol síce aj on sám zlý, ale zrejme „precitol“, „začal veriť v Boha“ a to mu teraz dáva morálne právo hrať drsných ale správnych mužov. Okej, niekoho baví pozerať sa na to.

Pepper vie hrať dobre, ale treba s ním vedieť pracovať. Ak s ním režisér pracovať nevie, je príšerný. Tipnite si, aký je teraz.

Crowe. Schválne som si kvôli tejto recenzii preletel očami celú jeho filmografiu. Pripomenul som si všetky jeho filmy. Videl som skoro všetky. A môžem to povedať oficiálne: ešte nikdy mi pred kamerou nepripadal taký nesympatický. Ani v ROMPER STOMPER, kde hral násilníckeho rasistu, ani vo VIRTUOZITE ako sériový vrah. Režisér by asi povedal, že to bol umelecký zámer, ale ja mu na to kašlem.

No... fakt malér. Taký nevýrazný, nepresvedčivý a nudný film som nevidel snáď už niekoľko mesiacov a úprimne ma udivuje, čo na ňom všetci tí relatívne slávni herci/režiséri videli, že sa doňho rozhodli suverénne ísť.

Broken City, USA 2013, cca 109 minút

Réžia: Allen Hughes. Scenár: Brian Tucker. Hudba: Atticus a Leopold Rossovci, Claudia Sarneová. Kamera: Ben Seresin. Hrajú: Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jonesová, Barry Pepper, Kyle Chandler, Jeffrey Wright a ďalší