Terminator Salvation [4O %]
Temná budúcnosť
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 16 Jún 2010 05:52

Recenzia akčnej sci-fi s Christianom Baleom a Samom Worthingtonom TERMINATOR SALVATION (2009).

Recenzia obsahuje spoilery.

Koniec sveta konečne (pre fanúšikov série) nastal. Vlastne nastal už v trojke, ale až dve minúty pred jej koncom, takže to nebolo ono.

John Connor (Christian Bale) ešte nie je „tým vodcom“, ale už sa k nemu blíži. V „jeho svete“ (teda v roku 2018) sa nečakane objaví tajomný Marcus Wright (Austrálčan Sam Worthington). Tvrdí, že je z roku 2003 a že pozná istého Kylea Reesea (Anton Yelchin)...

Po pozretí tohto "zázraku" som išiel do lesa a minimálne hodinu som rozmýšľal nad tým, čo sa mi na štvrtom TERMINÁTOROVI nepáčilo. Keď som sa dopracoval k desiatej logickej diere, uvedomil som si, že práve tento BORDEL.

Tak napríklad z predchádzajúcich dielov vieme, že hoci hral Arnold Schwarzenegger robota, napodobenina kože „v rámci možností“ krvácala (zrejme kvôli „oklamaniu ľudí“...?). Takisto, keď sa Marcusa v TERMINATOROVI SALVATION poreže, tečie mu krv. Následne ale Bale strieľa do Arnolda, ale z toho nevytečie ani kvapka krvi. Naopak, všetko sa od neho odráža ako v zlom sci-fi z 50-tych rokov 20. storočia. Čo je to za kúzelný materiál, navyše materiál, ako sa následne ukáže, ktorý horí. Prečo oheň áno a samopal nie?

V úvode Connora okríkne chlap vzadu „Nie si veliteľ!“. Všetko, čo uvidíme potom ho ale ako veliteľa ukazuje! Všetci sú z neho paf a zbožne naňho pozerajú, v bunkri má vlastnú kanceláriu (wow!) a po ruke armádu, ktorá ho na slovo poslúcha. Tak teda pešiak alebo šéf? Toto by som snáď mal mať vyriešené, ak robím film za vraj 2OO miliónov dolárov.

Connor letí v lietadle, VYSKOČÍ z neho (bez padáka) do NOČNÉHO ROZBÚRENÉHO OCEÁNU, lebo vie, že „niekde tam“ je ponorka (do ktorej sa potrebuje dostať). Nasleduje STRIH: a sedí v ponorke aj s jej kapitánom (Michael Ironside – prvý raz sa s Baleom stretol už v MECHANIKOVI). AJ KEBY bolo nejako zvlášť rozumné skočiť „len tak niekde blízko ponorky“, ako by ho tá našla uprostred nočného rozbúreného oceánu s niekoľkometrovými vlnami? A AK by ho aj našla, ako by sa do nej DOSTAL? Každá správna ponorka je predsa ponorená, nie? Jedine, že by sa (kvôli pešiakovi?!) vynorila, vzala ho na palubu a hneď nato sa zasa ponorila. Ale už behom tohto krátkeho času by vynorením riskovala, že bude objavená náhodne letiacou nepriateľskou hliadkou. Prečo kapitán ponorky, ktorý na mňa pôsobil dojmom, že je „najdôležitejším vojakom tohto sveta“, tak detsky riskuje?

Neviem, na aké palivo lietajú helikoptéry/stíhačky, ale je čudné, že génius Skynet má problém poslať zopár Terminátorov, aby rozstrieľali náleziská/čerpadlá.

V jednej chvíli Connor povie, že musí zachrániť Kylea Reesea, lebo ak to neurobí, tak „John Connor prestane existovať“. Mám tomu rozumieť tak, že ak by minútu po tom, čo to Connor povedal, stroje Kylea zabili, proste by sa Connor VYPARIL spred očí frajerky, ktorej to práve hovoril? Prečo chce Marcus zachrániť Kylea? Veď ho poznal ledva 12 hodín...

Marcus v priebehu filmu jazdí minimálne na dvoch autách. Ako je možné, že majú po toľkých rokoch strávených v apokalyptickej pustatine nahustené gumy?

Ako sa mohol niekoľkotonový/metrový robot potichučky „zrazu objaviť“ pri pumpe, keď je všade dookola púšť?

Prečo Marcus pri prvej príležitosti nezastrelil Kylea a Connora?

„Prekvapenie“ ohľadom toho, že Marcus je v skutočnosti „polovičný robot“ malo ČO znamenať? Alebo je to úplná kravina a nepoužijem ju vo filme alebo je to parádny šokujúci záverečný zvrat, ale POINTOU ŠOKUJÚCEHO ZÁVEREČNÉHO ZVRATU JE, ŽE SA ODOHRÁ NA KONCI!

A potom už len nepodstatné drobnosti: hnusné nové druhy Terminátorov (smiešny moto-terminátor, nevydarený T-600, blbý vodný Terminátor... do „prieskumníka“ stačí hodiť pakľúč a je zničený...), vety „Chceš sa o tom porozprávať?“, stroje nevšímajúce si letiská s lietadlami, helikoptérami a svetlometmi, namierenými k nočnej oblohe.

Aj keby bol Connor dobre napísaný (ale nie je, raz je dobrý, potom zlý), Bale je nesympatický, vôbec sa sem nehodí. Worthington je o čosi lepší, lebo hrá vo väčšom počte akčných scén, ako nezáživný Bale, ale tiež to nie je žiadny zázrak. Všetci ostatní sú EŠTE HORŠÍ (aj Helena Bonham Carterová). Kyle Reese otravný (pritom jeho herecký predstaviteľ sa mi v Abramsovom STAR TREKU páčil), výprava nízkorozpočtová (napriek vysokému rozpočtu), akčné scény nebavia, príbeh o ničom, postavy kráčajú naprieč otrasnými exteriérmi a ešte odpornejšími interiérmi a vedú dialógy, za ktoré by sa mal do scenáristov púšťať aspoň symbolický elektrický prúd.

Terminator Salvation, USA | Nemecko | Veľká Británia | Taliansko, cca 115 minút

Réžia: McG. Scenár: John D. Brancato, Michael Ferris. Kamera: Shane Hurlbut. Hudba: Danny Elfman. Hrajú: Christian Bale, Anton Yelchin, Moon Bloodgoodová, Sam Worthington, Common, Bryce Dallas Howardová, Helena Bonham Carterová, Roland Kickinger, Jane Alexander, Michael Ironside, Terry Crews, Brian Steele, Arnold Schwarzenegger, Linda Hamiltonová (len hlas) a ďalší