Som legenda [8O %]
Temná budúcnosť
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 15 Január 2014 03:00

Recenzia post-apokalyptického sci-fi s Willom Smithom. Obsahuje alternatívny koniec.

V roku 2009 doktorka Alice Krippinová (Emma Thompsonová) objavila liek na rakovinu. Po fenomenálnom štarte sa ale všetko pokazilo.

2012. Kvôli lieku na rakovinu nepadla len Amerika, ale celý svet. Liek zmutoval v infekciu, ktorá zabila väčšinu populácie. Len okolo 12 miliónov ľudí (na celom svete) bolo imúnnych. Okolo 600 miliónov ľudí síce tiež infekciu prežilo... ale tá ich zmutovala do podoby svetloplachých tupých príšer, ktoré vychádzajú von z brlohov len v noci a hľadajú niečo na žranie.

Ako prvých prišlo na radu oných 12 miliónov. Tí sa veľmi ľahko stali obeťou rozbesnených nočných oblúd a je teda možné, že z celých dvanástich miliónov, ktorí boli imúnni voči infekcii a nezmutovali, dnes žije už len jeden. Vojenský vedec Robert Neville (Smith). Sám, len so spomienkami, vlčiakom a neutíchajúcou snahou objaviť liek, vďaka ktorému by dokázal 600 miliónov oblúd premeniť späť na ľudí. Zatiaľ ale všetky jeho pokusy zlyhávajú...

SOM LEGENDA vychádza z knižnej predlohy Richarda Mathesona (podľa jeho kníh vznikli napríklad DUEL Stevena Spielberga, AKO PRICHÁDZAJÚ SNY s Robinom Williamson či OZVENY MŔTVYCH Davida Koeppa). A nie je prvá. Táto knižka na plátnach kín „debutovala“ v roku 1964 v snímke THE LAST MAN ON EARTH s Vincentom Priceom a následne v roku 1971 ako OMEGA MAN s Charltonom Hestonom. Žiadny z týchto filmov som nevidel a knihu som nečítal.

(Sranda na okraj: o novú verziu sa ešte v 90-tych rokoch pokúšalo vtedy veľmi silné duo Ridley Scott/Arnold Schwarzenegger, ale štúdio im ju nakoniec bohužiaľ zatrhlo.)

V roku 2007 dostal režisér Francis Lawrence (predtým CONSTANTINE, potom VODA PRE SLONY) 150 miliónov dolárov na tretie spracovanie knihy, pričom do titulnej úlohy získal jednu z najväčších hollywoodskych hviezd, Willa Smitha (DEŇ NEZÁVISLOSTI, MUŽI V ČIERNOM, BAD BOYS 1 – 2, ALI, WILD WILD WEST).

Takže, čo tu máme.

Máme tu dobré a zlé správy.

Dobrou správou je, že flashbacky sú zaujímavé, Smith i bez fúzikov má niečo do seba a tých zopár hercov z podporných roličiek nie je na zahodenie. Reč je predovšetkým o Alici Bragaovej (neskôr snajperka v PREDÁTOROCH), Smithovej skutočnej biologickej dcére Willow a o Thompsonovej.

Od veci nie je ani výprava post-apokalyptického New Yorku. Občas je takmer úžasná, pričom na mnohé scény budete dlho spomínať (Will Smith na stíhačke na gigantickej bojovej lodi uprostred zdecimovaného prístavu hrá golf).

Čudnou správou sú triky. Občas sa človek neubráni pocitu, že boli použité na úplne šialené veci. Chápem, že by bolo asi „troška“ ťažké nakrútiť scénu, v ktorej Smith v športovom aute rýchlosťou 150 km/hod naprieč post-apokalyptickým veľkomestom naháňa stádo sŕn. Ale aj tak! Triky boli použité tiež na kompletné vytvorenie netvorov, ktorí v noci vyliezajú z úkrytov. Nech už som čakal čokoľvek, digitálne postavičky určite nie.

Čo sa mi páčilo menej? Paradoxne druhá polovica. Je akčnejšia ako prvá, v ktorej „len“ sledujeme bežný život posledného človeka na Zemi. No pritom ma bavila menej. S druhou polovicou prichádza i možnosť detailnejšieho pohľadu do univerza zmutovaných príšer... a v tom momente sa vytrácajú posledné prvky hororu, ktoré snímka dovtedy, ako tak, zbedačene a z posledných síl, ale predsa, mala. Zrazu príde zamilovaný alfa samec, do toho domáci zmutovaní maznáčikovia, no hrozné čosi. Chýbajú ešte zmutované detičky, do toho váza so zmutovanými kvetinkami a Will Smith by zrazu bol negatívna hajzel-postava.

Nemôžem ale povedať, že by ma akčné scény nebavili. Len som rozmýšľal, prečo Smith pre prípad núdze nemá pri dome zaparkovaných desať tankov (alebo aspoň tri Hummery s rotačnými guľometmi), v komore stovky granátov a lepšie zabezpečený dom. Veď predsa vie, proti akému nepriateľovi stojí. Alebo prečo nežije v podzemnom protiatómovom bunkri so záložnými generátormi a špičkovým armádnym/lekárskym vybavením? Zabezpečenie, ktoré má doma (svetlá, bomby), je skôr symbolické.

Scenár, hoci v podstate zaujímavý, obsahuje aj ďalšie obdivuhodné nelogické kraviny. Niektoré logické kvázi nedostatky mi nerobili problém. Napríklad je mi jasné, že Smithova pomsta za smrť vlčiaka nebola premyslená, konal pudovo a nemyslel na dôsledky. To je ok. Horšie je to s týmito vecami:

1) X rokov hľadá preživších ľudí. Za tri roky absolútne nič. A zrazu, keď mu hrozí smrť a sám sa z problému nedokáže dostať... pozrimeže, kto sa úplne nečakane v poslednej chvíli objavil!

2) Alfa samcovi neprekáža vystaviť sa na pár sekúnd priamemu slnečnému žiareniu, no zmutované psy majú obrovský problém s miniatúrnymi poslednými zábleskami slnečných lúčov.

3) Prečo mutanti nezaútočili spolu so psami? Mali by 100%-nú šancu na zabitie Smitha. Ale oni nie, radšej naňho poštvú zopár ufňukaných psov a namiesto toho, aby sa k nim pripojili, čakajú v tme, ako to dopadne. Dopadne to samozrejme tak, že Smith psov zastrelí a utečie do bezpečia.

4) Ďalšou pozoruhodnou náhodou je, že Smith objaví protilátku tesne predtým, než na jeho dom zaútočia.

Snímka je známa alternatívnym koncom. V oficiálnom Smith nájde liek na infekciu, no tesne potom na jeho dom zaútočia. Vzorku s liekom dá žene a chlapcovi, zatvorí ich na bezpečnom mieste a odpáli sa granátom, čím zničí všetky obludy v dome. Žena, chlapec a antivírus objavia ľudskú pevnosť. Happyend.

Neoficiálny je tento:

Oficiálny sa mi páčil viac.

SOM LEGENDA nie je nič fenomenálne, ale vždy si ju rád pozriem, či už vcelku na DVD alebo niektorú scénu v televízii. Takže určitá návykovosť tu je. Prehnané množstvo do očí bijúcich efektov mi prekáža, ale inak je to relatívne originálne, sebavedomý Smith to drží (ale ten Shrek bol poriadne čudný, doteraz ma z neho mrazí!) a potešil ma aj zaujímavý hlavný hudobný motív.

P.S. – Všimnite si v úvode v záberoch na zdecimované mesto „Batman verzus Superman“. Sranda.

I Am Legend, USA 2007, cca 101 minút

Réžia: Francis Lawrence. Scenár: Mark Protosevich, Akiva Goldsman (podľa knihy Richarda Mathesona). Hudba: James Newton Howard. Kamera: Andrew Lesnie. Hrajú: Will Smith, Alice Bragaová, Willow Smithová, Dash Mihok, Emma Thompsonová a ďalší