Nudné zaujímavosti z Terminátora
Temná budúcnosť
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 26 Jún 2013 04:00

14 úplne nezaujímavých (lebo dlhé desaťročia prevarených) zaujímavostí ohľadom prvého TERMINÁTORA.

Dodatok k recenzii prvého TERMINÁTORA. Podotýkam, že sa jedná len o zaujímavosti týkajúce sa prvej časti, nie celej série.

1) Pôvodne mal T-800 hrať Lance Henriksen. Dokonca urobil úspešný konkurz, keď po Cameronovej tajnej dohode už zamaskovaný nabehol na Cameronovu poradu s producentmi filmu, ktorí okamžite chceli zavolať ochranku, čím podľa Camerona Henriksen zložil dokonalú skúšku kastingu. Napriek tomu nakoniec bol pre-obsadený Arnoldom Schwarzeneggerom.

2) No Henriksen si ale vo filme predsa len zahral. Paradoxne jednu z najladnejších postáv – policajta pátrajúceho po T-800.

3) Henriksen s Cameronom v budúcnosti spolupracoval ešte vo VOTRELCOCH. V ňom akoby sa mu režisér „ospravedlnil“ – nielenže mu dal výraznejšiu rolu (kultový Bishop), ale konečne sa jednalo o robota.

4) Ďalším hercom, s ktorým Cameron v budúcnosti spolupracoval, bol Bill Paxton. V prvom TERMINÁTOROVI sa mihol hneď na začiatku ako jeden z drzých pankáčov, ktorých T-800 zabije, keď mu odmietnu dať svoje oblečenie. Paxton neskôr u Camerona hral ešte vo VOTRELCOCH (oplzlý ale spoľahlivý mariňácky technik Hudson) a v PRAVDIVÝCH LŽIACH (zbabelého predajcu ojazdených áut).

5) Dvorným Cameronovým hercom sa pravdaže stal aj Arnold, s ktorým ešte spolupracoval na TERMINÁTOROVI 2: DNI ZÚČTOVANIA (ďalej len T2) a v PRAVDIVÝCH LŽIACH.

6) Detto režisér opätovne spolupracoval s Hamiltonovou, aj keď tam to skončilo „len“ pri T2... a pri manželstve...

7) S Michaelom Biehneom to bolo početnejšie - okrem režisérskej verzie T2 (z „oficiálnej“ ho vystrihli) to bola ešte PRIEPASŤ (kde sa predstavil v prekvapivo zápornej úlohe) a samozrejme VOTRELCI (v nich mal jeho rolu desiatnika Hicksa pôvodne stelesniť Arnold, ale nemal čas). Biehn mal hrať aj v AVATAROVI, ale nakoniec rolu získal Stephen Lang; údajne by Biehneova prítomnosť divákov rušila tým, že by im príliš pripomínala VOTRELCOV.

8) Na scenári a produkcii sa podieľala Gale Anne Hurdová. V rokoch 1985 – 1989 sa stala v poradí druhou Cameronovou manželkou (neskôr sa vydala za Briana De Palmu). Hurdová sa produkcie prevažne „veľkých a drahých“ filmov už nikdy nevzdala. Je podpísaná napr. pod titulmi VOTRELCI, T2, LOVCI LEVOV, ARMAGEDDON, HULK alebo najnovšie „Walking Dead“.

9) Dialógy vraj pomáhal vylepšovať William Wisher Jr., ktorý mal vo filme zároveň cameo policajta. William sa podieľal aj na scenári k dvojke a aj v nej mal cameo (chlapíka, ktorý T-800 odfotí v nákupnom centre).

10) Earl Boen, ktorý si zahral policajného psychiatra Silbermana, je spolu s Arnoldom jediným hercom, ktorý sa objavil v prvých troch TERMINÁTOROCH.

11) Slávny kulturista a Arnoldov veľký vzor Franco Columbu má cameo zlého Terminátora, ktorému sa podarí infiltrácia do partizánskeho bunkra.

12) Dej sa odohráva (ak nerátame poslednú scénu na benzínovej pumpe) behom cca 24 hodín.

13) Biehn sa už nikdy úplne nevyslobodil z vojenských rolí (VOTRELCI, NÁMORNÁ PECHOTA, SKALA). Skoro vždy sa jednalo o sympatické kladné postavy.

14) Terminátor povie minimum viet a mnohé z nich neprenáša vlastným hlasom, ale hlasom policajta a Sárinej matky.