PREVIEW Ďalší koniec sveta 2012
Temná budúcnosť
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 02 September 2009 06:16

Katastrofický americký Nemec Roland Emmerich miluje koniec sveta. Už ho spracoval dva razy a nie na rok 2012, ale už na november 2009 chystá tretí. Má mu to šancu vyjsť?

Emmerich doma v Nemecku zaujal sci-fi trilerom Mesiac 44. Jeho americké filmy boli takisto sci-fi s malým rozpočtom, ktorý vyzeral na veľký (Univerzálny vojak a Hviezdna brána). Skutočná bomba prišla 1996, keď nakrútil celosvetový trhák Deň nezávislosti. Godzilla (1998) ale nenaplnila očakávania a jeho prvý „seriózny“ film, historický Patriot s Melom Gibsonom (2000), tiež nie je najlepší film na svete. Deň po tom s Dennisom Quaidom (2004) sa mi páčil, ale mnohí hovorili o rutine, stagnácii a stereotype. 10 000 pred Kristom (2008) som zatiaľ nevidel, ale mnohí hovorili o rutine, stagnácii a stereotype.

Ťažko povedať, o čo Emmerichovi v 2012 ide. Máme málo apokalyptických trilerov? On sám nakrútil rovno dva (a Godzilla tiež nebola pre obyvateľov New Yorku rozprávkou na dobrú noc) a to nespomínam dva žánrovo spriaznené kusy, ktoré sa nie zasa až tak v nedohľadnej dobe tiež chystajú do kín (Denzel aj Viggo). Emmerich na rozdiel od nich bude zrejme „len“ efektný a zábavný, ale čo je na tom zle? Otázka znie proste len tak, či divákov v dnešnej dobe zaujíma „klasický“ trikový katastrofický veľkofilm, hoci treba uznať, že trailer vyzerá skutočne nabúchane a veľkohubo.

V Sony odpoveď na otázku nielenže poznajú, ale veria, že je kladná. Do tyla projektu naverbovali neslávne ale pracovité herecké obsadenie: John Cusack (Pri mne stoj!, Izba 1408), Amanda Peetová (Identita), Woody Harrelson (Takí normálni zabijaci), Oliver Platt (Hráči so smrťou, Večera s April), Thandie Newtonová („Pohotovosť“), Chiwetel Ejiofor (Serenity, Potomkovia ľudí) a nakoniec veterán Danny Glover zo všetkých štyroch Smrtonosných zbraní ako americký prezident. V ďalších úlohách: asteroidy z Armagedonnu, rúcanie slávnych pozemských pamiatok zo Dňa nezávislosti, zaistenie prežitia ľudského rodu z Drvivého dopadu, prevrátené gigantické lode z Titanicu, emotívny príhovor prezidenta USA zo Skaly a voda tam, kde nemá čo robiť z Dňa po tom... K príbehu. Je o konci sveta.