Wrestleri vo filmoch
Športové
Napísal Ján Janočko   
Piatok, 14 September 2012 04:00

Spomedzi lán na strieborné plátno...

Aréna buráca. Svalnatý chlapík s vražedným pohľadom rozdáva svojmu súperovi jednu ranu za druhou. Súper padá na zem. Raz... dva... tri... koniec, máme víťaza. Diváci šalejú. Ich miláčik vyhral a opäť obhájil svoj titul...

Wrestling. Športová zábava. Každý má na wrestling iný názor. Pravdou je, že profesionálni wrestleri musia dodržiavať prísnu životosprávu a byť naozaj vo forme, aby absolvovali nespočetné množstvo (niektorí až tristo!!!) zápasov ročne. A aby bol wrestling pre divákov ešte zaujímavejší, wrestleri musia "predávať" svoje príbehy. A na to treba aspoň štipku hereckého talentu. Niektorým z nich sa podarilo svoje herecké umenie využiť aj inak, ako len vo svete medzi ringovými lanami. A prešli aj na filmové plátno.

Niektorí z wrestlerov si zahrali len miniatúrne a takmer prehliadnuteľné úlohy, niektorí však skutočne zahviezdili. Asi najznámejším reprezentantom wrestlingu na filmovom plátne je Dwayne Johnsom, pre verejnosť známy aj ako The Rock. Niekoľkonásobný charizmatický svetový šampión v najpopulárnejšej wrestlingovej federácii si začal počas kariéry odskakovať do Hollywoodu na nakrúcanie trhákov a... naplno sa už nikdy nevrátil. Na striebornom plátne zažiaril zo všetkých súčasných aj bývalých wrestlerov asi najviac. Cestu medzi hereckú smotánku mu otvoril v roku 2002 KRÁĽ ŠKORPIÓN, kde zahviezdil v hlavnej role a potom nakrúcal tento bývalý americký futbalista filmy ako na bežiacom páse. Nasledovala vydarená komédia VITAJTE V DŽUNGLI, rok na to KRÁČAJÚCA SKALA a potom Dwayne už len nakrúcal a nakrúcal...

Dwayna je ťažké zaradiť do nejakej škatuľky. Kvôli svojej (podozrivo) svalnatej postave by z neho mal byť správny akčný hrdina, no kvôli ZÚBKOVEJ VÍLE či účinkovaniu v seriáli "Hanna Montana" som občas na pochybách. Každopádne, v repertoári The Rocka si žiaden film nemôže dať nálepku "prepadák", čo potvrdzuje názor fanúšikov, podľa ktorých bol odchod od wrestlingu dobrým ťahom. A zrejme sa to "Rockymu" vyplatilo aj finančne. Za uplynulý rok sa zaradil do Top 5 rebríčka platených hercov Hollywoodu. A to so zárobkom 36 milónov dolárov!

Dalo by sa povedať, že to je z partie najjagavejších filmových hviezd súčasnosti všetko. Filmy s wrestlermi, ktoré v súčasnosti vznikajú, sú vo veľkej miere pod patronátom najslávnejšej wrestlingovej federácie WWE (World Wrestling Entertainment). Produkcia vlastných filmov však poväčšine trpí jednou vlastnosťou – nízkou kvalitou. Je na posúdení diváka, či sa mu film páčil, no kritika slovami chváli obvykle šetrí. To však WWE nebráni v postupnom nakrúcaní ďalších a ďalších filmov.

Čo sa týka samotnej produkcie WWE, tá sa venuje všetkým možným žánrom. Len málo z týchto filmov sa dostane do našich končín. Jedným zo zriedkavých exemplárov je VOJAK (v originály THE MARINE) v hlavnej úlohe so skutočnou megahviezdou súčasného wrestlingu – Johnom Cenom. Mariňák sa vracia z vojny domov a chystá sa s manželkou na výlet, keď tu zrazu, znenazdajky, sa objavia na scéne únoscovia, ktorí si vezmú jeho ženu. Začína sa naháňačka, v ktorej musí dobro zvíťaziť nad zlom, inak...

Johna Cenu poznajú fanúšikovia hlavne ako bojovníka za spravodlivosť a wrestlera, ktorý nerobí veci zákerne a vždy a za každú cenu bojuje čisto. Logicky sa teda hodil na túto úlohu. John Cena je mimoriadne loajálny voči členom americkej armády, čo dokazuje napríklad salutovaním pri príchode do ringu. Na krku nosí aj vojenské známky, čo len znásobuje dojem, že do tohto filmu patrí práve on. VOJAK sa dočkal aj pokračovania, ktoré však nezaznamenalo taký úspech ako "jednotka". Napriek tomu sa WWE odhodlala aj na tretí diel, ktorý sa čoskoro dostane do kín v USA. Okrem VOJAKA ste Johna Cenu mohli vidieť v seriáli “Psych s.r.o.”, či vo filme (samozrejme z produkcie WWE) 12 ROUNDS.

Vo svete wrestlingu stvárňuje každý zápasník určitú postavu, charakter. Bojovník za spravodlivosť, záchranca ľudí pred morálnym úpadkom, či zákerák bez kúska charakteru. S tým všetkým sa môžme pri zápasoch stretnúť. Občas však divák natrafí na skutočné monštrá. Monštrá, ktoré sa po čase stanú legendami. Jedným z nich je Glenn Jacobs, fanúšikom bližšie známi ako Kane. Desivý, hrôzostrašný... To všetko napadá (hlavne mladšiemu) obecenstvu pri pohľade na viac než dva metre vysokého wrestlera. Prečo teda nepreniesť "strašidlo" aj na filmové plátno? A prečo z toho nespraviť poriadny horor? Povedali si raz vo WWE a nakrútili NEVIDITEĽNÉ ZLO (SEE NO EVIL). Poriadny klaustrofobický zážitok sľubuje tento "vyvražďovák", ktorý by sa dal zaradiť medzi to lepšie, čo kedy WWE nakrútila. Dej sa odohráva v starom hoteli, ktorý má dať do poriadku skupinka väzňov. Samozrejme, hotel ukrýva tajomstvo. Tajomstvo v podobe monštra, ktoré nemá v láske cudzích návštevníkov. Jednoduchý dej, jednoduchá zápletka, morbídne scény... V noci síce zaspíte, ale nudiť sa rozhodne nebudete.

Randy Orton. Zmija. "Legend killer". Wrestler, ktorý desí. Vždy dokáže prekvapivo zaútočiť a jeho pohľad naháňa strach. Randy dokáže svoju postavu predať na 100 percent. A tak nebolo prekvapivé, že sa dostal aj do filmu. V tomto prípade to bola snímka THAT´S WHAT I AM. Dráma zo školského prostredia o šikanovanom chlapcovi určite stojí za pozretie.

Vo svete zápasenia sa občas stane, že wrestler prejde k zápaseniu v MMA alebo naopak. Zmiešané bojové umenia (Mixed Martial Arts) naberajú na popularite a tak nečudo, že vznikol film WARRIOR. Film o turnaji v zápasoch v klietke, ktorý spojí dvoch odcudzených bratov. Medzi šestnástimi účastníkmi si musel aj menej pozorný divák všimnúť postavu menom "Koba". Zápasník z Ruska (aj keď to tvorcovia skôr poňali ako Sovietsky zväz), ktorý bol najväčším favoritom na celkové víťazstvo je v skutočnosti americký národný hrdina a zlatý medailista z olympijských hier v roku 1996 v Atlante. Celá jeho kariéra sa spája s týmto úspechom a jeho meno je – Kurt Angle. Počas svojej bohatej kariéry získal niekoľko svetových titulov. V súčasnosti Kurt nepôsobí vo WWE, ale v konkurenčnej TNA. Jeho snom bolo dostať sa na olympiádu do Londýna, čo mu však nevyšlo. Napriek tomu, že už má takmer 44 rokov, tvorcovia WARRIORA ho neváhali nasadiť do filmu. A Kurt bol skutočne presvedčivý. Aj keď nie ako americký hrdina. Skôr ako sovietske monštrum...

Ale vráťme sa k filmom z produkcie WWE. Spoločnosť svojimi filmami zvyšuje popularitu svojim súčasným wrestlerom, čo je krok logický a neprekvapivý. Občas sa však v ich filme vyskytne aj legenda, ktorá prestala svojim zápasníckym umením baviť divákov už pred dlhším časom... Medzi takýchto hercov patrí aj Stone Cold Steve Austin, jeden z najpopulárnejších wrestlerov histórie. Rodák z Texasu sa do sŕdc publika zapísal svojím nekompromisným postojom voči všetkým okolo, rebélii a vztýčeným prostredníkom. Počas kariéry zbieral jeden úspech za druhým a bol jedným zo symbolov najlepšieho obdobia v histórii wrestlingu vôbec (tzv. Attitude era). Drsňák Stone Cold, prezývaný aj Texas Rattlesnake. A kde inde by sa mohol objaviť, ak nie v akčných filmoch. ZABI, LEBO BUDEŠ ZABITÝ je podľa mňa najlepší film z produkcie WWE. Dvanásť odsúdencov na smrť je hodených na opustený ostrov, kde sa majú navzájom pozabíjať, aby získali slobodu. To všetko je nápad šialeného milionára, ktorý sa snaží získať si maximálnu možnú sledovanosť pri surových scénach a vraždení v priamom prenose. V hlavnej (a zrejme jedinej kladnej zo všetkých bojujúcich) úlohe je práve Steve Austin.

Ďalším filmom, ktorý stojí za zmienku, je snímka s názvom DAMAGE. Príbeh o tom, ako americký väzenský program dokáže zázraky, pojednáva o bývalom vrahovi, ktorý sa dostal na slobodu a snaží sa postaviť na nohy. Na slobodu sa dostane na žiadosť pozostalej po svojej obeti, ktorá od neho chce, aby získal peniaze na záchranu jej smrteľne chorého dieťaťa. Obyčajná práca na to nestačí a tak sa hlavný hrdina púšťa do pouličného zápasenia. Okrem filmov WWE ste mohli vidieť Stone Colda aj v hitovke s ostrieľanými akčnými hrdinami – EXPENDABLES. Aj takej hereckej legende, akou je Sylvester Stallone, dokázal, že by sa s ním nemal nikto zahrávať. Počas nakrúcania mu totiž zlomil pár krčných stavcov.

Americkou legendou medzi akčnými filmami sa stala snímka NO HOLDS BARRED. Patrí medzi klasiku a nedávno vyšla v digitalizovanej verzii. Hlavnú úlohu si v nej strihol Hulk Hogan. Prototyp hrdinu a bojovníka za spravodlivosť bol u nás k videniu napríklad aj v snímke PESTÚNKA. "Hulkster" bol v každom filme či seriáli stopercentný dobrák. Fúzatého svalnáča publikum milovalo. Asi aj preto si strihol rolu v tretej časti ROCKYHO. Hulk Hogan už v súčasnosti nezápasí aktívne, strihne si zápas len v naozaj instantných intervaloch. Pôsobí v TNA, rovnako ako Kurt Angle.

Vo filmovej klasike PREDÁTOR zahviezdil človek, ktorého si diváci a fanúšikovia pamätajú nielen z ringu ale aj spoza komentátorského stolíka – Jesse "The Body" Ventura. Z novších snímok si ho môžeme vychutnať v BLÁZNIVEJ OLYMPIÁDE (kde si zahral hlavnú rolu Johny Knoxville, ktorý sa preslávil v programe Jackass), či v BRATOCH AKO SA PATRÍ.

Seriál “A-tím”, ktorý sa točil okolo partie vietnamských veteránov, ktorí boli nespravodlivo obvinení zo zločinu, sa vysielal v minulosti aj u nás. Jedným z bojovníkov za spravodlivosť bol aj Mr.T. Ten bol nepriehľadnuteľný hlavne vďaka účesu.

Keď už sme pri seriáloch, z času načas sa v nich niektorý z wrestlerov objaví na pár sekúnd (či epizód). Napríklad v “Mestečku Haven” sa objavil Kanaďan Edge (vlastným menom Adam Copeland), v seriáli “Hannah Montana” to bol John Cena aj The Rock. No a nesmieme zabúdať ani na kreslené postavy. V “Simpsonovcoch” sa už stihla objaviť legenda Bret Hart (v jednej epizóde kúpil dom miestneho milionára, pána Burnsa), takisto sme tu mohli zahliadnuť Mr.T, ktorý sa stretol s klaunom Krustym. A hviezdny The Rock sa objavil aj v jednej zo scén “Griffinovcov”.

Filmy s wrestlermi však nie sú vždy len s jedným jediným vybraným hercom. Občas sa ich vo filme mihne aj niekoľko. Určite si spomínate na film s Adamom Sandlerom ZA MREŽAMI. Práve v tejto "väzeňskej" snímke sa objaví niekoľko wrestlerov. To isté platí aj o filme MACGRUBER, kde však nedostanú wrestleri viac ako len pár sekúnd.

Život wrestlera prináša mnohé úskalia a ťažkosti. Ak sa nepresadíte na vrcholnej scéne, musíte sa pretĺkať životom. Zápasenie na amatérskej úrovni nevynáša takmer vôbec a k tomu zdravotné a rodinné problémy... Svoje by o tom vedel povedať Mickey Rourke, ktorý zahviezdil v snímke WRESTLER, ktorá bola nominovaná na dvoch Oscarov. A právom. Mickey zahral svoju rolu tak vierohodne a tak kvalitne, že mu svoje absolutórium zložilo aj niekoľko legiend wrestlingu. Snímka naozaj stojí za to.

Filmy s wrestlermi vo väčšine prípadov nemajú svetový komerčný úspech. Ak patríte medzi fanúšikov wrestlingu, tak si filmy pozriete zo zvedavosti aby ste videli, ako ten-ktorý wrestler zahral svoju rolu. Ak nie, tak si aspoň pri filme oddýchnete. Nečakajte žiadne herecké predstavenia či miliónové efekty. Filmy totiž nie sú vo wrestlingu to najpodstatnejšie. Ale podstatné pri týchto filmoch je to isté, ako pri zápasení – diváka majú pobaviť.

P.S. - Špeciálne poďakovanie za pomoc pri čláku patrí KRUPY-mu.