Fighter [4O %]
Športové
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 09 Február 2011 07:44

Recenzia na športovú drámu s Markom Wahlbergom a Christianom Baleom FIGHTER.

Nie som fanúšik boxu. Pozeral som ho raz, bol som kvôli nemu hore do asi druhej rána, Mike Tyson mal boxovať proti neviem komu, ale zápas rozčarovane skončil po niekoľkých minútach tým, že Tyson súpera zvalil na zem a bolo. Ani boxerské filmy ma príliš nebavia, s čestnou výnimkou série ROCKY, ale tá ma baví z iných dôvodov, ako sú scény z boxerského ringu. Bavil ma ešte ALI s Willom Smithom, ale tiež z iného dôvodu, ako boxerského. Takže som sa na boxerského FIGHTERA (trailer) netešil. Nemám rád box.

Druhý problém nebol o nič menší: nemám rád Christiana Balea. Pripadá mi ako namyslený, hlúpy, nezdravo ambiciózny panák, ktorý sa musí pred kamerou „fyzicky zmeniť“, iba tak podá niečo ako herecký výkon (MECHANIK, relatívne aj Herzogov TEMNÝ ÚSVIT). Kedysi som ho mal rád (páčil sa mi už ako chlapec v Spielbergovej RÍŠI SLNKA), ale zrazu bol všade a pri pozeraní jeho filmov som nechápal, čo na ňom kto vidí (DRSNÝ SHAFT, EQUILIBRIUM, VLÁDA OHŇA). Dokonca si myslím, že TERMINATORA SALVATION pokazil z veľkej časti aj práve Bale.

Tretí problém: nemám rád Marka Wahlberga. Kým sa mihal v akčnej komédii VEĽKÝ ZÁŤAH s Louom Diamondom Phillipsom, okej, ale po jeho ťažko uveriteľnej filmovej sérii (UDALOSŤ, PLANÉTA OPÍC, LÚPEŽ PO TALIANSKY) sa mi síce nesprotivil až tak, ako Bale, ale určite ho nepokladám za herca, len chlapíka, ktorý je strašne tvrdohlavý a ani bohovi to s hraním neskončí. Baví ma tak raz za 100 rokov (a PEVNÉ PUTO tam nerátam, skôr NA DRUHEJ STRANE, za čo bizarne získal oscarovú nomináciu). FIGHTERA, aby toho nebolo málo, aj produkoval.

Mám rád MILLION DOLLAR BABY Clinta Eastwooda a jediná vec, ktorá sa mi na nej nepáči, sú scény s hrdinkinou rodinou, ktorá pozostáva z odporných sociálnych ľudských karikatúr. Štvrtý problém, ktorý s FIGHTEROM mám, pozostáva z faktu, že je to MILLION DOLLAR BABY nerozprávaná z pohľadu trénera, ale práve tej hnusnej rodiny, ktorú by som nechcel nielenže za susedov; nechcel by som ani, aby bývali v rovnakom štáte. Hnusný feťák, ktorý bral kokaín od dvanástich, je paradoxne ešte tým najsympatickejším členom rozvetvenej rodiny. Z jednotlivých postáv je navyše dosť jasne vidieť, že u nich nedôjde k žiadnej výraznej zmene charakteru (aj ten feťák môže začať kedykoľvek po záverečných titulkoch zasa fetovať a asi aj začal, len sa o tom nevie). Stále to budú odpudiví ľudia a z hrdinovej lásky sa zrejme stane hysterická panovačná harpya, ktorá si bude ukrývať fľašku pod perinou a vyčítať svojmu okoliu svoje trápne športové „úspechy“.

Jediným, kto to má v hlave zrovnané, je Wahlberg, ktorý si evidentne uvedomuje, do akých sračiek ho jeho rodina X rokov namáča, ale stále je s ňou. Nie snáď preto, že by bol hlúpy, ale je skôr zmierený s tým, že niektorí ľudia sa nezmenia. Je to jedna z mála rolí, v ktorej mi jeho arogantnosť sedela. Možno som ale bol zo všetkých tých hajzlov naokolo taký otrávený, že mi pripadal niekto, kto nie je až takým veľkým hajzlom, sympatickejší.

FIGHTER na mňa vytiahol hneď niekoľko mínusov. V sérii ROCKY ma akčné scény tiež nebavili (v FIGHTEROVI je ich máličko a zle nakrútených), ale bavili ma postavy, dialógy, vzťahy a rozhodnutia, pred ktorými Stallone stál. FIGHTER mi žiadnu alternatívnu neponúkol: príbeh je predvídateľný a hoci ma niekto určite obviní z toho, aby som netrepal blbosti, že veď to nepísal Hollywood, ale život sám, je to proste klišé a hotovo. Už nemám štrnásť, aby som pociťoval automaticky rešpekt pred každým filmom, ktorý na mňa hneď v úvode flákne hlášku „Podľa skutočných udalostí“. Koniec koncov, i HROZBA Z TEMNÔT s Richardom Gereom je údajne podľa skutočných udalostí.

Paradoxne je nakoniec tou najzábavnejšou postavou Bale, ale už sa mu musím začínať čoraz otvorenejšie smiať – zasa vyzerá „fyzicky inak“ a výrazne „prehráva“. Je to úplne to isté, čo predviedol v MECHANIKOVI – vizuálne musí zahrať to, čo nedokáže očami. Len čo bol na scéne, dostal film lepší spád a páčilo sa mi na jeho postave to, že svojho mladšieho brata neodsudzoval ani po kontroverznejších rozhodnutiach (nesvedčenie na súde, nebudeš mi robiť trénera), ale mal preňho určité pochopenie.

FIGHTER naoko pôsobí ako zaručene oscarový materiál. Nakrútený na základe skutočných udalostí, obsahujúci silné scény a výrazné postavy. Nechýbajú silácke dialógy o tom, že keď som to ja nedokázal, ty sa budeš musieť postaviť na vlastné nohy a potom to svetu určite natrieš a budem na teba hrdý. Producenti Bob a Harvey Weinsteinovci, Darren Aronofsky (ďalší panák, ktorého filmom nerozumiem) a Mark Wahlberg (a režisér, ktorý s ním urobil vynikajúcich TROCH KRÁĽOV) išli TAK na istotu, že už to ani nie je pekné. Takéto filmy neuznávam a nerešpektujem, hoci mám pocit, že nakoniec jediný, kto to s nami myslel ohľadom tohto filmu dobre a nie zákerne falošne a oscarovo vykalkulovane, bol snaživo zlý Wahlberg ako producent filmu. A to mi žiadnu nádej do lepších filmov budúcnosti nedáva.

The Fighter, USA 2010, cca 115 minút

Réžia: David O. Russell. Scenár: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson. Kamera: Hoyte Van Hoytema. Hudba: Michael Brook. Strih: Pamela Martin. Hrajú: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adamsová, Melissa Leoová a ďalší

BlueBoard.cz