Wahlberg Bale
Športové
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 07 December 2010 17:07

Trailer na boxerskú drámu s Markom Wahlbergom a Christianom Baleom (ako bratmi) The Fighter.

Trailer našťastie nevyzerá úplne zle a ešteže tak, Bale totiž rozhodne MÁ čo naprávať: z detskej hviezdičky (Spielbergova Ríša slnka) sa prepracoval na dospelú hviezdu ambicióznych filmov (a je pravda, že v NICH nebol najhorší - Nový svet, Temný úsvit), spolupracovali s ním renomovaní režiséri (Mann, Herzog, Nolan) i slávni herci (Crowe, Caine, Oldman, Depp).

Bale v minulosti viackrát preukázal, že pre rolu urobí všetko: naučí sa bojové umenie (Equilibrium), drasticky schudne (Mechanik)... Časom začal ale budiť dojem, vo mne určite, že tieto extrémy vyhľadáva preto, aby nimi zamaskoval fakt, že ako herec je bezmocný. V Dokonalom triku bol odporný a do Terminator Salvation sa nehodil tak mocne, že potopil celý film. Bale a fádnosť je pre mňa takmer synonymum. Horšie, ako akčné úlohy, mu idú už len záporné (Drsný Shaft). A určite mu nepomohli ani „súkromné veci“: hysterická scéna počas nakrúcania Terminator Salvation, kedy na kameramana vulgárnejšie ako Hank Chinaski ziapal snáď 5 minút alebo prezradené vyfackovanie vlastnej rodiny na Vianoce. Bale teda rozhodne MÁ čo naprávať, k profesionálovi a kvalitnému hercovi má ďaleko a zdá sa, že rola drogovo závislého problémového hajzla, ktorý privedie nevlastného mladšieho brata (Mark Wahlberg) k sláve, je druh postavy, ktorú by, snáď, mohol zvládnuť - i teraz bude vyziabnutým problematickým pošukom.

To na Oscara nominovaný (za Scorseseho za Na druhej strane) Wahlberg už vôbec čo naprávať nemá. Pokazil, čo mohol (Udalosť, Planéta opíc, Lúpež po taliansky, Max Payne). Nechápem, čo dobré v živote vykonal, že pri ňom STÁLE stoja fanúšikovia. Vo Fízloch zo zálohy sa mi páčil, ale jeden dobrý film nestačí.

Najväčšiu nádej nakoniec budí tretí chlap v poradí – svojrázny, údajne veľmi tvrdohlavý režisér David O. Russell. Jeho Troch kráľov z roku 1999 pokladám spolu s M.A.S.H., Mariňákom a Olovenou vestou za jeden z najlepších protivojnových amerických filmov. To bohužiaľ David nasledujúcimi snímkami nepotvrdil (neúspešná komédia Mám rád Huckabees s Wahlbergom a Dustinom Hoffmanom), ale len čo si spomeniem na zapieskovaného Georgea Clooneyho, mladému Wahlbergovi vysvetľujúcemu, že v živote je najdôležitejšia nevyhnutnosť, hovorím si, že by mu to zasa mohlo vyjsť. Ale nový Rocky to asi nebude.