Wrestler [6O %]
Športové
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 25 Jún 2010 06:28

Recenzia drámy, ktorou sa „vrátil“ Mickey Rourke - WRESTLER (2008).

Na začiatku musím skonštatovať, že hoci som sa na WRESTLERA tešil dva roky (Rourkeovi som držal palce, aby premenil oscarovú nomináciu na zlato bez toho, že by som v tej dobe videl samotný film), nakoniec ma ani zďaleka nenadchol tak, ako som čakal. Je pravda, že režiséra Aronofského nijako extra nemusím (všeobecne oceňované REQUIEM ZA SEN má podľa mňa celkom peknú kameru...), ale vedel som, že to je skôr film Mickeyho Rourkea a do nemalej miery sa malo jednať o autobiografiu stručne a neslušne povedané o tom, ako si Rourke pokazil život. Len sa vo filme inak volá a namiesto hrania wrestleruje.

No aj keď som do polovice čakal „teraz sa to rozbehne“, nič sa nikam nerozbehlo. Tešil som sa na dojímajú strhujúcu spovedať muža, ktorý si systematicky ničil život zlými filmami a „osobnými problémami“ (alkohol, vzťahové problémy, stroskotané manželstvá, pokus o samovraždu).

Bohužiaľ, až taká autobiografia to nie je. Iste, hrdina nesie zopár poznávacích znamení samotného Rourkea. Najviac to asi bije do očí v scénach, kedy sledujeme jeho ponižujúci život (najlepšie scény tohto filmu sa odohrávajú asi v obchode), pričom vieme, že v osemdesiatych rokoch patril k hviezdam. Alebo jeho záverečný príhovor k divákom o tom, že mu všetci radia, aby skončil, lebo je za zenitom. Tu by divák skutočne musel byť alebo Rourkea neznalý, alebo pomalšie chápavý, aby si nevšimol podobnosť. Ale s takýmto prístupom zistíme, že autobiografiou je aj VOTRELEC, lebo Ripleyová nosí rovnakú spodnú bielizeň, ako Sigourney Weaverová...

Po vizuálnej stránke je to „nič moc“. Film mal malý rozpočet, ale práve „ušmoulovanosť“ mu dáva dokumentárnu chuť. Potešia aj dobre obsadení herci z podporných rolí (Marisa Tomeiová sa mi vždy páčila, ale že je až takáto kočka, to som nevedel). Samotných wrestlingových scén je našťastie málo, lebo sú nudné (dávno viem, že je to väčšinou „akože“).

Čakal som niečo ako bol ROCKY BALBOA. Nostalgickú záležitosť, nebojím sa napísať patetickú. WRESTLER je nečakane mlčanlivý film, ktorý ak povie vetu za 15 minút, je to veľa. Pritom spravidla si cením „filmy, čo držia hubu“ (Liam Neeson v 96 HODÍN tiež nebol práve najukecanejší).

Nakoniec zostáva tým najlepším, čo prekvapivo nudný WRESTLER ponúka, Rourke. Tvrdohlavé zbedačené monštrum amerického filmu, ktoré si málokedy nechalo poradiť. V jednom článku som ho (kvôli komplikovanej povahe, ktorá viac zničila, ako postavila) prirovnal k Marlonovi Brandovi. Zabudol som však na zásadný rozdiel. Brando podľa mňa nemal ľudí rád. Rourke ich naopak má rád, chce ich mať rád a dáva šancu neustále tým istým, hoci ho sklamali. Vo WRESTLEROVI viackrát vidieť, ako sa tvári, že u človeka XY prehliada zlé vlastnosti – a sústredí sa na dobré. Bohužiaľ, zo všetkého najviac mi WRESTLER pripomínal hollywoodsky film, ktorý sa snaží tváriť strašne nezávisle. Za snahu a Rourkea 60%.

The Wrestler, USA | Francúzsko, cca 109 minút

Réžia: Darren Aronofsky. Scenár: Robert D. Siegel. Kamera: Maryse Alberti. Hudba: Clint Mansell. Hrajú: Mickey Rourke, Marisa Tomeiová, Evan Rachel Woodová a ďalší