Rocky IV (80 %)
Športové
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 31 December 2009 07:51

Po prvých dvoch vážne smutných dieloch a uvoľnenejšej trojke, sa do toho Sylvester Stallone koncom 80. rokov poriadne oprel a rozhodol sa odpovedať na otázku „Kebyže sa bije Rusko s USA, kto by vyhral?“.

ROCKY IV je film, aký sa nevidí často. Už sa mi ani nedá napísať, že je naivný a jednoduchý. To už je niečo úplne iné, ako naivita a jednoduchosť. To už MUSÍ byť umelecký zámer. Jedna dlhá geniálna mozaiková pasáž s dunivou muzikou strieda druhú, od gigantického príletu na nekonečné ruské snežné pláne cez gigantický prestrih na gigantický Rockyho tréning na strašných smrtiacich ruských zasnežených pláňach (dokáže Rocky zo snehu vydolovať zapadnutý konský záprah? Samozrejme!). Okolostojaci Rusi len neveriacky spod zachmúrených obočí pozorujú toho malého bradatého Američana, ako je ruskejší, ako všetci Rusi dohromady. A keď si ho nakoniec v šírej ruskej stepi nájde milovaná a milujúca manželka, odpustiaca svojmu mužovi a postaviaca sa materinsky na jeho stranu, ach muži, kto z vás vtedy neplače???? „Budeš tu so mnou, nech sa deje čokoľvek?“ pýta sa zlomeným hlasom Rocky. „Nech sa deje čokoľvek.“ Ach bože, podajte mi vreckovky a nepozerajte sa, vletela mi do oka muška nezbedná. Svojim spôsobom je až nemožné nakrútiť ešte mužskejšiu/testosterónovejšiu nakladačku a RAMBO II oproti nemu vyzerá ako TV inscenácia.

Kto nevidel, ťažko pochopí. Rocky (Sylvester) je na totálnej špici, so ženou (Shireová – KRSTNÝ OTEC) a synom žije v obrovskej super luxusnej vile a jeho konto je na tom tak dobre, že mu doma chodí hovoriaci robot. Jeho bývalý nepriateľ Apollo Creed (Carl Weathers – PREDÁTOR), momentálne jeho dobrý priateľ, má neposedné boxerské rukavice a tak sa rozhodne posledný raz sa vrátiť do ringu.

Aj keď ho „Taliansky žrebec“ od zápasu s vražedným Rusom Ivanom „Sibírskym expresom“ Dragom (Dolph Lundgren) odhovára, Apollo usporiada veľkolepú šou... v ktorej závere je doslova ubitý na smrť pred miliónmi televíznych divákov „oficiálne“ v ringu za prizerania sa kamier, celého sveta i Dragovej manželky a olympijskej víťazky v plávaní (na mňa nepozerajte). Rusi sa dobre zabávajú, Američania od šoku zabudli dýchať a len čo Rocky hodí za hlavu stalloneovský melancholický smútok, rozhodne sa vyzvať Draga na súboj. Hoci je to 98%-ná samovražda z Rockyho strany. Ale muž niekedy predsa môže stratiť aj viac, ako život!

Rusi ale súhlasia len pod podmienkou, že Rocky bude boxovať v "nenávistnom" Rusku. Rocky so sebou zbalí verného alkoholického švagra Paulieho (vtipný Burt Young) a Apollovho starnúceho trénera, pod ich dohľadom trénuje v mrazivej snežnej prírode a po večeroch si kúri v kozube, zatiaľ čo Ivan namakane trénuje v špičkovej sci-fi posilňovni a jeho majitelia ho bičujú k čo najväčšej nenávisti voči Rockymu a Spojeným Štátom americkým. Ženy to nepochopia.

Rocky vie, že oproti gigantickému ruskému šampiónovi v ťažkej váhe, KAPITÁNOVI Dragovi, nemá veľkú šancu. Ale ide o princíp a muž je na tomto svete od toho, aby BOJOVAL! V obrovskej športovej hale, zapratanej stovkami nenávistných Rusov, sa rozpúta šialený zápas dvoch mužov, dvoch krajín a dvoch svetov.

To, čo nastane, nemožno opísať slovami. Obrovitánske americké zástavy, hrdé americké srdce, správny ruský ľud... správne, Stallone neodsudzuje Rusov. Odsudzuje ZLÝCH Rusov!

Tí dobrí nakoniec po vyčerpávajúcom zápase pochopia, že bolo nesprávne hnevať sa na odvážnych amerických športovcov a možnože sa treba hnevať skôr na politikov, to ale vďakabohu asi až po záverečných titulkoch. Čo predsa môže zblížiť dva znepriatelené národy viac, než keď si ich najlepší športovci dve hodiny rozbíjajú huby vo férovom, chlapsky otvorenom súboji????

Čo dodať k samotnému finálnemu megagigazápasu... je to... neviem, čo by som k nemu dodal. Takisto neviem skomentovať šialený výkon Švéda Dolpha Lundgrena. Kým prvé dve časti boli „vážne“, trojka sa snažila byť predsa len už skôr „o zábave“ a ponúkla hneď dvoch takmer až komiksových súperov (Mr. T a Hulk Hogan). Oproti štvorke je to však hotový Bergman. Štvrtý diel slávnej boxerskej ságy sa VÔBEC nedá brať vážne a ak ho tak niekto myslel, tak to našťastie nakrútil tak, že sa to nedá rozpoznať.

Toto je pravdepodobne jeden z najdôležitejších filmov, ktorý by mal (spolu s KRSTNÝM OTCOM) vidieť každý muž na tomto svete. Pretože (a pre TOTO mám tak rád Sylvestra Stalloneho) „všetko sa zmeniť nedá. Môžeme len zostať sami sebou. Ty máš vždy pravdu. Možno vyhrať naozaj nemôžem. Ale jedno môžem. Urobiť všetko, čo vládzem. Ale aby ma porazil, bude ma musieť zabiť. Ale aby ma zabil, bude musieť mať srdce. Nie sme nezničiteľní. Je to tak. Je to neuveriteľné, ako sme v rukách osudu. Niektoré veci majú zmysel, aby sa za ne bojovalo. Niektoré city nikdy neumrú. Nežiadam ďalšiu šancu. Len chcem vedieť, prečo. Nie je to ľahké – odísť z domova. Nie je to len tak, dávať len dobré. Nechcem prepásť svoj čas, nechcem ťa ťahať dole. Ale cítim sa ako cudzinec v bezmennom meste. Nie je to ľahké – odísť z domova. Nie je to len tak, dávať môže byť aj zlé. Môžeme sa podeliť o tento svet. Poznáme, čo človek cíti. Cesta bez konca. Nevieme, či sme urobili všetko dobre. Niektoré veci majú cenu, aby sa za ne bojovalo. City sa nemenia. Nežiadam o ďalšiu šancu. Chcem len vedieť, prečo. Nie je to ľahké... odísť z domova. To nie je len tak, dávať len dobré. Nie, to nie je ľahké... odísť. Nie je ľahké odísť z domova. To nie je len tak. Nie je to ľahké.“

P.S. Keď sa Stallone vrhol na šestku (ROCKY BALBOA), mal dostať cameo i Lundgren ako Drago. Nakoniec z toho zišlo a herec sa objaví až v Slyovej tímovke The Expendables v roku 2010.

- ROCKY IV, USA 1985, cca 91 minút -

Réžia a scenár: Sylvester Stallone. Kamera: Bill Butler. Hudba: Vince DiCola. Strih: John H. Wheeler, Don Zimmerman. Hrajú: Sylvester Stallone, Dolph Lundgren, Talia Shireová, Brigitte Nielsenová, Carl Weathers, Jack Carpenter, Burt Young, Tony Burton, Michael Pataki, James Brown a ďalší

Prosíme, využite anketu na hodnotenie filmu, nie recenzie. Ďakujeme za pochopenie a prajeme príjemne hlasovanie.

BlueBoard.cz