PREVIEW Clint, Morgan, Matt
Športové
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 18 November 2009 07:25

Poslední kovboji Hollywoodu sa dali (definitívne?) na réžiu. Kým Redford nakrúca historický triler o atentáte na Lincolna, Drsný Clint sa vrhol na drámu o tom, že šport vyrieši i najväčšie politické problémy (alebo aj nie).

Tento rok 69-ročný Clint Eastwood bol v predchádzajúcich desaťročiach známym predstaviteľom ostrých kriminálok, akčných trilerov a špagetových westernov. Už dlho ho síce lákala réžia a aj to skúšal, ale na dva úspechy (Oscar za Nezmieriteľných, Oscar za Million Dollar Baby) pripadali tri chabé práce (naozaj sa vám páčili Vesmírni kovboji, Pravda zabíja a Absolútna moc?). Až od roku 2003 pojem „režisér Eastwood“ niečo znamená (Tajomná rieka, Million Dollar Baby, vojnový duo-projekt Zástavy našich otcov a Listy z Iwo Jima, Výmena, Gran Torino). Po tom, čo sa (údajne) posledný raz objavil vo filme ako herec (Gran Torino), sa vrhol na réžiu snímky pôvodne nazvanej The Human Factor (dnes Invictus). Je inšpirovaná skutočnou udalosťou z deväťdesiatych rokov 20. storočia, kedy sa africký prezident Nelson Mandela rozhodol riešiť problémy svojej horúcej krajiny... športom (konkrétne zápasom v rugby).

Do hlavných rolí sa Clintovi podarilo dostať ambiciózneho Matta Damona a kamaráta Morgana Freemana, s ktorým to už zopár rokov filmovo ťahajú (Morgan za svoj výkon trénera získal prvého Oscara až vďaka Million Dollar Baby). Obaja film zároveň produkujú.

Keďže Clint už nie je v pozícii, kedy by sa musel zaujímať o to, čo si kto o ňom myslí, do jednej z dôležitých rolí obsadil svojho syna Scotta (*1986). V SK kinách podľa všetkého február 2010.