Moneyball [4O %]
Športové
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 01 August 2013 04:00

Recenzia športovej drámy s Bradom Pittom a Jonahom Hillom.

MONEYBALL som si pozrel tak trocha z núdze, pretože som v tom čase nemal po ruke žiadny iný film, ktorý by ma zaujímal. Tak som to skúsil s týmto a to napriek tomu, že:

1) Scenáre Stevena Zailliana sú síce všeobecne uznávané a často získavajú Oscarov (alebo aspoň oscarové nominácie), ale na môj vkus sú príliš kvalitné, lebo vo filmoch JASNÉ NEBEZPEČENSTVO (clancyovka s Fordom), GANGY NEW YORKU alebo AMERICKÝ GANGSTER boli tým pre mňa najmenej zaujímavým (česť výnimkám: ŽALOBA, HANNIBAL).

(Druhým scenáristom je podobne uznávaný Aaron Sorkin, ktorého práce ma bavia predsa len o čosi viac: ZOPÁR SPRÁVNYCH CHLAPOV, „Západné krídlo“, AMERICKÝ PREZIDENT...)

2) Brada Pitta nijako extra neuznávam. Nemôžem povedať, že by ma vyložene štval (to sa mu podarilo snáď len v ZOZNÁMTE SA, JOE BLACK). Ale rozhodne ho nepokladám za herca, ktorého prítomnosť vo filme by pre mňa bola elektrizujúca či nejako extra charizmatická. Ako človek ma príliš nezaujíma a ako herec tiež nie (hoci keby nehral v TRÓJI, nedal by sa ten nešťastný film dopozerať do konca).

(V dnes recenzovanom filme, inšpirovaným skutočnými udalosťami, Pitt hrá čosi ako manažéra. Teda nie trénera. Toho hrá Philip Seymour Hoffman na relatívne miniatúrnom priestore.)

3) Jonah Hill je pre mňa v lepšom prípade priemerný komik, ktorý ma zatiaľ najviac bavil v 21 JUMP STREET a už ani v tom ma príliš nebavil (ale na rozdiel od niektorých nemôžem povedať, že by som ho nenávidel alebo ním opovrhoval, to v žiadnom prípade).

4) Baseball mi totálne, absolútne nič nehovorí. Nikdy som ho v televízii nepozeral, vôbec nechápem jeho pravidlám a keď z neho vidím útržky v športových správach, už z princípu začínam zívať a znudene sa obzerať okolo seba, čo by som si zajedol.

(Na strane druhej, niektoré baseballové filmy – či už PRIRODZENÝ TALENT s Robertom Redfordom alebo IHRISKO SNOV s Kevinom Costnerom – mám rád. Ale v nich bol baseball len kulisou.)

5) Film trvá viac ako dve hodiny a bolo mi jasné, že v ňom nebudú akčné scény, mimozemšťania, masoví vrahovia, vraždiace satanské bábiky s mačetami ani iné veci, ktoré ma bavia a zaujímajú.

Výsledok je... nuž, podľa očakávaní. Cca 50-miliónový MONEYBALL je tvrdohlavý a chladný. Kedysi som mal asi dvoj alebo trojročné obdobie, keď som mal veľmi rád tiché filmy, v ktorých sme sa o hlavnom hrdinovi dozvedali súkromné veci len z detailov (napr. ako sa v niektorej scéne zatváril). No už mám túto vlnu asi za sebou, pretože na MONEYBALLE mi prekážalo, že divákovi nedovolí priblížiť sa k postavám, predovšetkým k Pittovej. Som si istý, že to bol zámer tvorcov, no najmä prvá hodina je poriadne odťažitá. Až po nej sme za svoju trpezlivosť odmenení zmenou prístupu Pittovej postavy k hráčom. Začína medzi nich do šatne čoraz častejšie chodiť a radiť im a popritom rieši vzťah so svojou dospievajúcou dcérou. Stále je to veľmi odťažité a neosobné, ale oproti „dokumentárnym“ prvým šesťdesiatim minútam je to predsa len emočný šok.

Zvláštne je, že hoci baseballu nefandím a nerozumiem, pričom MONEYBALL pozostáva z dlhých dialógových scén, v ktorých sa o ňom hráči a tréneri rozprávajú, celkom ma tieto scény bavili. A to napriek tomu, že som netušil o čo ide, keďže, aby som to do tretice zdôraznil, baseball je pre mňa španielska dedina (a nemienim na tomto vzťahu nič meniť).

Určite sa nájdu diváci, ktorí odťažitý prístup k postavám ocenia a bude sa im páčiť. Ja osobne by som ale ocenil otvorenejší prístup, pretože len čo Pittova postava vyjde z ulity a začne komunikovať s okolím, začne to byť zaujímavé, oplatí sa to počúvať a možnože sa nad tým dokonca dá chvíľku uvažovať (napr. finálny monológ jeho potenciálneho nového zamestnávateľa v podaní Arlissa Howarda – spomínate si na zákerného slabocha Petra Ludlowa z druhého JURSKÉHO PARKU?). Mimochodom, Pitt, ktorý film zároveň produkoval, sa mi páčil. Vlastne sa mi asi páčil najviac z celého filmu.

P.S. – MONEYBALL získal 6 nominácií na Oscara (nezískal ani jedného): najlepší strih, film, strih zvuku, adaptovaný scenár a dokonca sa nominácia ušla nielen Pittovi za hlavnú rolu, ale aj Hillovi za podpornú.

P.S.2 – Fajn pesnička!

Moneyball, USA 2011, cca 130 minút

Réžia: Bennett Miller. Scenár: Steven Zaillian, Aaron Sorkin. Hudba: Mychael Danna. Kamera: Wally Pfister. Hrajú: Brad Pitt, Jonah Hill, Robin Wrightová, Philip Seymour Hoffman, Arliss Howard a ďalší