Argo Bena Afflecka
Špionáž
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 05 Jún 2012 04:00

Trailer na špionážnu retro drámu od Bena Afflecka s Benom Affleckom ARGO.

Keď Affleck (ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE, ARMAGEDDON, DAREDEVIL) začal režírovať (ZBOHOM BABY, MESTO), všetci si z neho prestali robiť srandu kvôli VÝPLATE, PEARL HARBORU a GIGLI a spomenuli si na to, že v roku 1997 získal (s kamarátom Mattom Damonom) Oscara za najlepší scenár (DOBRÝ WILL HUNTING).

Keď videl, aký úspech dosahuje jeho režisérska práca, vyškrtol zo svojho zoznamu takmer všetky herecké ponuky a rozhodol sa najbližšie roky venovať režírovaniu. Výnimku urobil v MESTE, v ktorom si zahral hlavnú rolu.

Inak to nebude ani v ARGU, ktoré režíruje a hrá v ňom titulnú úlohu. Pred trailerom nebolo jasné, či pôjde o bizarnú čiernu komédiu, drámu alebo akčný špionážny triler... a nie je to jasné ani po ňom.

Dej je extra nepravdepodobný, no údajne inšpirovaný skutočnými udalosťami. V 70-tych rokoch 20. storočia v Iráne teroristi zajali desiatky zamestnancov americkej ambasády. Hŕstke z nich sa podarilo utiecť, ale uprostred nepriateľského územia bola len otázka času, kedy ich nepriateľ zabije. USA sa ich snažilo vyslobodiť, no nemalo žiadny normálny nápad. A tak stavilo na nenormálny. Affleck si zahrá šéfa tímu, ktorý ich má dostať do Ameriky v prestrojení za hollywoodskych filmárov, ktorí v Teheráne nakrúcajú film.

Z traileru nemožno usúdiť tón snímky, no mnohí si zrejme spomenú ako na vážne projekty MNÍCHOV a SYRIANA, tak na mrazivo odľahčenejších TROCH KRÁĽOV. V posledne menovaných filmoch hral George Clooney a ten ARGO aj produkuje.