Jack Ryan: V utajení [5O %]
Špionáž
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 10 Júl 2014 03:00

Recenzia špionážneho akčniaku z pera už zosnulého Toma Clancyho a s Kevinom Costnerom v podpornej úlohe.

Populárny agent CIA Jack Ryan sa dočkal viacerých filmových spracovaní. V historicky prvej ho nudne stelesnil Alec Baldwin u Johna McTiernana a bol z toho pre mňa nepochopiteľný trhák. Následne štafetu prebral Harrison Ford v dvoch rovnako nezáživných a rovnako komerčne úspešných verziách. Mne osobne sa páčil až následný „ruský“ prequel s Benom Affleckom. Napriek jeho úspechu štúdiu trvalo 12 rokov, kým prišlo s ďalším príspevkom do obľúbenej série. A zasa to bol prequel. A zasa ruský. Ja osobne takému postupu nerozumiem, ale nemá zmysel rozčuľovať sa. Proste nastala situácia a bolo treba sa s ňou vyrovnať. Išlo to však ľahko, pretože:

Trailery vyzerali nabúchane.

Rozhodnutie producentov poveriť réžiou uznávaného divadelného režiséra a experta na dielo Williama Shakespeara Kennetha Branagha (a režiséra Thora...) ma očarilo.

Branagh zároveň nezaváhal a obsadil sám seba do hlavnej zápornej postavy.

Do roly Jacka Ryana prehovoril nádejného (pre niektorých, pre mňa nie) Chrisa Pinea.

Do postáv jeho snúbenky a mentora Keiru Knightleyovú a Kevina Costnera (Costner stvárnil mentora).

Dostal rozpočet 60 miliónov dolárov, čo nie je veľa, ale ani úplne málo.

Clancy zomrel len zopár desiatok hodín po vyjdení prvého traileru, čím okolo filmu vytvoril zvláštnu auru čudného očakávania.

Takže nie, nebol dôvod netešiť sa.

Výsledkom je však film za mizerných 50%. Prečo?

Branagh sa snaží ako herec (Cherevin nie je tradičný bezcharakterný hajzel, jeho motiváciám sa dá sčasti chápať) aj ako režisér, ale výsledok je matný, banálny, stereotypný a neveľmi záživný. Vlastne ho mám chuť označiť za nudný.

Akčných scén je minimum. Ak nerátam úvodné zostrelenie helikoptéry a finálnu naháňačku dodávky s motorkou, je tu v podstate len nevýrazná bitka v kúpeľni.

Čo teda film ponúka, keď nie akciu?

Bohužiaľ... ani nič. Pine ma zatiaľ bavil len v prvom Star Treku, odvtedy nič, vtedy bol rok 2009 a dnes 2014, takže asi toľko.

Mohlo by sa zdať, že to zachraňuje Keira, ale chémia medzi nimi je symbolická a do príbehu bola dosadená umelo a násilím, aby na snímku išli aj ženy. Najviac to samozrejme udiera do očí v momente, kedy celému CIA nenapadne nič rafinovanejšie, ako Branagha zdržať práve vďaka tejto totálne civilnej osobe.

Ženy pravdepodobne ocenia mužný šarm Kevina Costnera, ale je na plátne málo a nejedná sa až o natoľko silnú postavu, ako som čakal. Predchádzajúci Ryanovi šéfovia James Earl Jones a Morgan Freeman ma oslovili viac.

Zvyšok sú len štatisti a ako v predchádzajúcich ryanovkách, aj v tejto je postáv zbytočne veľa a budete sa v nich strácať. Navyše medzi nimi nie je starý dobrý John Clark, hoci chlapík v kine sa trocha podobá na Lieva Schreibera a na okamih som rozmýšľal, či to nie je cameo, ale nie, nie je to Schreiber.

Problematický je scenár a to napriek tomu, že na ňom pracoval aj skúsený David Koepp. Jeho práca je plná dávno pradávno zostarnutých klišé (ukradnutie Cherevinovej peňaženky a jej následné vrátenie), neuveriteľných náhod (čo ak by upratovačka práve nevysávala?) a dosť ťažko zrozumiteľného konania agentov CIA. Často som sa v duchu pýtal „no moment, moment, a teraz im ide akože o čo?“.

Film je navyše miestami ako keby dosť brutálne prestrihaný, vinou čoho mnohé momenty jednoducho nedávajú zmysel. Prečo preboha Pine nezneškodnil Branagha po tom, čo mu zlikvidoval dodávku? Veď stačili tri sekundy a bolo by po probléme (blížiace sa autá ruskej polície sú slabučké odôvodnenie, je to predsa CIA). Takisto na mňa film pôsobil dojmom, že mnohé relatívne dôležité scény skončili na dlážke strižne (Pine pozve Keiru na večeru, ona povie, že len ak z kliniky vybehne, nasleduje strih o X rokov dopredu, nikto nikam nebežal a zrazu bývajú spolu – škoda, mohla to byť čarovná scénka). Vinou toho sa postavy prestávajú správať logicky (zamestnanec CIA Pine odchádza v prestrojení experta na financie do Ruska, aby tajne sledoval Branagha, ten mu dá na ochranu veľkého černošského šoféra, ktorý má za úlohu Pinea pri prvej príležitosti zastreliť, Pine však fintu prekukne, šoféra zabije, telo odstránia iní agenti CIA a pri prvom stretnutí Pinea a Branagha čudne sa tváriaci Branagh skonštatuje „váš šofér sa stratil“).

Čo zostalo? Útržky ruskej atmosféry, Branaghova lámavá ruština, nápad so žiarovou v ústach (ktorý som ale aj tak nepochopil), Costnerova snajperská škola, nečasté ale nie úplne zlé akčné sekvencie, fajn herci a nie na smrť nudná réžia („len“ vhodná na pokojné, neškodné, bezstarostné driemkanie).

Jack Ryan: Shadow Recruit, USA | Rusko 2014

Réžia: Kenneth Branagh. Scenár: Adam Cozad, David Koepp (na motívy literárneho diela Toma Clancyho). Hudba: Patrick Doyle. Kamera: Hans Zambarloukos. Hrajú: Chris Pine, Keira Knightleyová, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, David Paymer a ďalší