Čo ste možno nevedeli o Vreskotoch
Slasher
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 01 Február 2013 04:00

37 zaujímavostí o hororovej sérii Wesa Cravena VRESKOT.

Článok je plný spoilerov. Týkajú sa prvej (1996), druhej (1997), tretej (2000) aj štvrtej (2011) časti.

1) Všetci si myslia, že prvou „fyzickou“ (= takou, ktorej vražda bola vidieť, teda nie Sidneyina matka) obeťou v sérii bola Casey Beckerová (Drew Barrymoreová). Chyba! Prvenstvo v skutočnosti patrí jej frajerovi Steveovi (Kevin Patrick Walls neskôr hral policajta patriaceho upírom v BLADEOVI). Steve nepovedal ani slovo, vrah ho priviazal k stoličke pri bazéne a následne pred očami Casey zaživa vypitval. Casey išla hneď po ňom.

2) Dewey (David Arquette) mal v pôvodnej verzii zomrieť, no Craven si v poslednej chvíli povedal, že by možno bol dobrý nápad predsa len ho ukázať zraneného, ale živého. V nasledujúcich dieloch série sa z toho stal vtip na pokračovanie. Dewey v podstate „umrel“ v každej časti.

3) Ste fanúšikovia akčných filmov? Zdá sa vám Deweyho hudobný motív povedomý? Pomôcka: John Travolta, OPERÁCIA ZLOMENÝ ŠÍP, 1996!

4) V úvode skoro každej časti zomrel relatívne najslávnejší herec danej časti. V prvej Drew Barrymoreová (v tom čase bez debaty najslávnejšia tvár celého filmu, nikto nerátal, že by umrela v úvodnej štvrťhodine) alebo v druhej manželka Willa Smitha Jada Pinkettová (v tretej to potom bol Liev Schreiber).

5) Hereckí predstavitelia Deweyho a Gale (Courteney Coxová) sa v roku 1999 (teda medzi druhým a tretím filmom) stali manželmi. Momentálne sú v rozvodovom konaní.

6) Neve Campbellová a Skeet Ulrich (hlavná hrdinka série a jej „jednotkový“ frajer Billy Loomis) sa okrem VRESKOTU na plátne stretli aj v SPOLKU ČARODEJNÍC (1996).

7) Kevin Williamson scenárom k VRESKOTU scenáristicky debutoval. Jeho dielo bolo plné gramatických chýb (ktoré mu Craven ako učiteľ opravil a obratom poslal späť, už vtedy každopádne vedel, že ho zrežíruje). Williamson dovtedy pracoval napr. ako nočný strážnik.

8) Neil Prescott, hrdinkin otec, je prítomný len v prvej a v tretej časti; v oboch ho hral Lawrence Hecht.

9) Keď začína dej série VRESKOT, je postava Sidneyinej matky Maureen Prescottovej už rok mŕtva. Napriek tomu vieme, ako vyzerala. V prvej časti sa objavila na fotke a v tretej dokonca (vinou nočnej mory svojej dcéry) fyzicky (hrala ju Lynn McReeová).

10) Jedným z najslávnejších hororov Wesa Cravena je slasher NOČNÁ MORA V ELM STREET (1984), v ktorej vystupuje pedofilný vrah Fred Krueger. VRESKOT 3 napísal Ehren Kruger.

11) Hoci je séria pokladaná za dieťa dua Craven/Williamson, Williamson v skutočnosti trojku z veľkej časti vynechal kvôli pracovnej vyťaženosti (v tom čase pracoval na televíznych projektoch „Dawsonov svet“ a „Pustatina“). Síce sa na trojke podieľal ako producent a napísal k nej námet, scenára sa ale chopil hore spomínaný Ehren Kruger. Kevin sa ako plnohodnotný scenárista vrátil až do štvorky.

12) V úvode VRESKOTU Casey hovorí, že dobrá bola len prvá NOČNÁ MORA V ELM STREET, ostatné nestáli za nič. Craven ale nerežíroval len prvý diel, ale aj siedmy (a tretí produkoval).

13) Craven má cameo skoro vo všetkých dieloch. V prvom sa mihne ako školský upratovač Fred (v podobnom klobúku a v pruhovanom tričku ako Fred Krueger), v druhom ako doktor v nemocnici a v treťom drží kameru na ulici. Mal cameo aj v štvorke, no nakoniec bolo údajne vystrihnuté.

14) Séria si užila aj ďalšie cameá. Williamson robil rozhovor s Cottonom Wearym v dvojke, rovnako tak sa v nej mihol kameraman Peter Deming (ako predavač pukancov v kine). V trojke to boli „Jay a Tichý Bob“ z komédií Kevina Smitha alebo Carrie Fisherová alias princezná Leia z HVIEZDNYCH VOJEN.

15) Aj keď Randy Meeks v dvojke zomrel, vďaka obrovskej obľúbenosti u fanúšikov ho Craven prepašoval aj do trojky („posmrtné video“).

16) Cravenovi sa do trojky nechcelo ísť. Nakrútil ju len pod podmienkou, že mu producenti Weinsteinovci dajú peniaze na drámu s Meryl Streepovou HUDBA MÔJHO SRDCA (1999).

17) Kým pred premiérou VRESKOTU boli vyvražďovačky odsunuté na dno diváckeho záujmu, po nej sa vrátili späť do kín. Vznikla vydarená séria tínedžerských krvákov, za ktorými v rôznych pozíciách (ako scenárista alebo producent) stál Williamson. Okrem prvých dvoch VRESKOTOV to bolo prvé VIEM, ČO STE ROBILI MINULÉ LETO (1997), FAKULTA (1998) a HALLOWEEN: H20 (1998).

18). V mestečku Woodsboro sa odohráva len prvý a štvrtý diel. Tretí je umiestnený na vysokú školu Windsor College, tretí sa odohráva v Hollywoode.

19). Dewey je šerifom až v štvorke. V prvej časti je jeho zástupcom (šerifa hrá Joseph Whipp), v dvojke je plus mínus civilom a v trojke hollywoodskym „odborným poradcom“.

20) Dôležitou súčasťou univerza VRESKOTOV je americký slasher „Stab“. Ten ale v skutočnosti neexistuje! Vymysleli si ho tvorcovia a v jednotlivých VRESKOTOCH z neho dokonca vidíme ukážky. „Stab“ akože vznikol podľa knihy novinárky Gale Weathersovej (Courteney Coxová), ktorá v nej opísala svoje hrôzostrašné zážitky z prvého VRESKOTU. Jej knihu následne sfilmoval Robert Rodriguez pod názvom „Stab“ (meno režiséra sme sa dozvedeli až v štvorke, Rodriguez samozrejme s VRESKOTMI nemá nič spoločné, je to vtip), pričom rolu Casey obsadil Heather Grahamovou, Sidney Tori Spellingovou z „Beverly Hills 90210“ a Billyho Loomisa bratom Owena Wilsona Lukeom. Úvod VRESKOTU 2 sa odohráva na nočnej premiére prvého „Stabu“.

21) Určiť vo VRESKOTE 4 za fiktívneho režiséra fiktívneho „Stabu“ práve Rodrigueza nie je úplne nezmyselné: Rodriguez a Williamson v roku 1998 predsa spolupracovali na FAKULTE!

22) Vo VRESKOTE 3 si Lance Henriksen zahral slávneho hororového brakového producenta Johna Miltona. Hoci sa jedná o fiktívnu postavu, v skutočnosti sa do nemalej miery jedná o inšpiráciu hororovým (predovšetkým brakovým) producentom Rogerom Cormanom. Samotný Corman má v trojke paradoxne (ťažko postrehnuteľné) cameo.

23) Henriksen je známy ako robot z VOTRELCOV. Vo VRESKOTE 2 je scéna, ktorá ich paroduje (pasáž s nepriestrelným zvukotesným sklom).

24) Billy Loomis je pomenovaný po psychiatrovi zo série HALLOWEEN resp. po milencovi v sprche zavraždenej Marion v PSYCHU a do izby svojej frajerky na prvom poschodí sa vyšplhá rovnakým spôsobom, ako to urobil Johnny Depp v Cravenovej NOČNEJ MORE V ELM STREET.

25) Jedným z najväčších slasherových klišé je všade-prítomnosť vraha. Tvorcovia VRESKOTOV to vysvetlili šikovne: vrahovia sú dvaja.

26) Jada Pinkettová (resp. Jada Pinkettová Smithová) si v dvojke zahrala postavu menom Maureen. Rovnaké krstné meno mala matka Sidney Prescottovej. Afroameričanka Pinkettová si v úvode VRESKOTU 2 robí srandu zo slasherov ako z blbého žánru pre vymletých belochov, v ktorých ak aj vystupujú Afroameričania, vždy zomrú. O niekoľko minút je brutálne zavraždená.

27) Jej frajera Phila si zahral Omar Epps, neskôr známy ako Foreman z „Dr. Housea“.

28) Vo VRESKOTE 2 je scéna, v ktorej študenti filmovej školy diskutujú na tému „Sú filmové pokračovania automaticky podradné?“. Jedného z diskutujúcich si strihol Joshua Jackson, neskoršia hviezda Williamsonovho „Dawsonovho sveta“. Vo filme si zahrala aj ďalšia herečka z neskoršieho Kevinovho seriálu – Rebecca Gayheartová z „Pustatiny“.

29) Sidney má v dvojke nového frajera – fešného medika Dereka. Hrá ho atletický vyšportovaný švihák Jerry O´Connell. Jerry takto ale nevyzeral vždy. Ako dieťa trpel obezitou, o čom sa môžete presvedčiť na vlastné oči v dráme PRI MNE STOJ! (1986); Jerry nie je nikto iný, ako neustále zadychčaný, spotený a hladný Vern Tessio!

30) Vo VRESKOTE 2 si šerifa zahral otec Davida Arquettea Lewis Arquette.

31) Každý diel trvá okolo dvoch hodín.

32) VRESKOT 3 končil optimisticky: Sidney znova nadobudla dôveru v ľudí a zamilovala sa do detektíva Kincaida (Patrick Dempsey). Kincaid však v štvorke nevystupuje.

33) Vo VRESKOTE 3 herečky Emily Mortimerová a Parker Poseyová hrajú postavy menami Angelina a Jolieová.

34) Ehren Kruger, ktorý napísal trojku, štvorku už len produkoval.

35) Vo VRESKOTE 2 má Gale (po tom, čo bol jej kameraman Kenny v prvom VRESKOTE podrezaný) nového kameramana Joela (Duane Martin). Ten sa neustále bojí, že aj jeho zabijú. Nakoniec prežije.

36) Niektoré vraždy v sérii sa prekvapivo odohrávajú na frekventovanom rušnom mieste plnom ľudí (Maureen je zabitá v kine, Randy v parku za bieleho dňa), prípadne dokonca v spoločnosti dvoch policajtov a na križovatke uprostred mesta.

37) VRESKOT zrejme drží unikát, keď v početnej hororovej sérii hrajú rovnakí herci (Campbellová, Coxová a Arquette nevynechali žiadny diel). Mimochodom, Arquette a Barrymoreová, ktorí sa vo VRESKOTE ani na sekundu nestretli, si o tri roky neskôr spolu zahrali súrodencov v komédii NEPOBOZKANÁ.