Nezvratný osud V
Slasher
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 15 Jún 2011 16:28

Trailer na NEZVRATNÝ OSUD 5.

A je to tu – akoby len teraz (v skutočnosti júl 2009) som sa pri príležitosti traileru blížiaceho sa 3D NEZVRATNÉHO OSUDU 4 pýtal „Bude päťka?“.

Tvorcovia série, ktorá svoju púť kinami začala inteligentným prvým dielom z roku 2000, sa po každej ďalšej časti dušovali, že končia. Vysoká tržba nie práve dvakrát vysokorozpočtových hororov ich názor ale vždy rýchlo zmenila.

Po lietadlách, diaľnici, jarmočnej atrakcii a závodných autách, prišla rada na zrútenie mostu. Skupinka prevažne mladých ľudí sa mu náhodou vyhne, no nespokojná Smrť žiada „svojich“ mŕtvych a tak začne preživšie ovečky kosiť.

Kým prvé dve časti sa mohli pochváliť ponurou atmosférou a pôsobivou roličkou Tonyho Todda (ČATA, CANDYMAN 1 – 3, VRANA, SKALA, Saviniho NOC OŽIVENÝCH MŔTVOL), v trojke sa zo série stala prehliadka narýchlo strieskaných scenárov s nulovými postavami a tuctovými hereckými výkonmi, od ktorých sa spravidla čakalo len aby mali dobre načesané ofiny.

Todd pochopil, že táto loď sa potápa, v trojke sa vrátil len symbolicky (nadaboval jednu z cirkusových atrakcií) a štvorku pre zmenu vynechal úplne.

Mdlá štvorka, ktorá sa mi páčila zo ságy najmenej, ponúkla odporné počítačové efekty a celkovo na mňa, čo sa vizuálnej stránky týkalo, pôsobila ako americký TV sitkom, v ktorom sa namiesto smiechu kričí.

Preto ma trailer (v ktorom sú naznačené viaceré úmrtia, pozor) na piaty diel príjemne prekvapil sympatickejším hereckým obsadením. Okrem mladých ročníkov (v čele s Emmou Bellovou z lanovky) mu dominujú i staršie kusy. Pôvodne sa mal v snímke objaviť pošuk Gary Busey (SMRTONOSNÁ ZBRAŇ, PREDÁTOR 2, PREPADNUTIE V PACIFIKU), no momentálne sa zdá, že sa jednalo o planý poplach a vo filme nebude.

Naopak, zo starších ročníkov bude Courtney B. Vance (KAZATEĽOVA ŽENA) a plešatý David Koechner (zástupca zbrojárskeho priemyslu v ĎAKUJEME, ŽE FAJČÍTE a homosexuálny tvrdý televízny šporťák z HLÁSATEĽA SPRÁV: PRÍBEHA RONA BURGUNDYHO).

Trailer ma príjemne prekvapil pôsobivou atmosférou (samozrejme, v hotovom filme po nej nemusí byť ani stopy...) a návratom Tonyho Todda.

Tony, ktorý stvárnil jednu z najhrôzostrašnejších hororových kreatúr 90. rokov 20. storočia, začína nielen vyzerať starý. JE starý. Relatívne – má takmer 60. Znova sa mihne v roličke tajomného Bludwortha: pána márnice, ktorý hrdinov oboznamuje s rafinovanými (a po štyroch častiach v podstate už nepochopiteľnými) pravidlami, akými sa Smrť (Osud?) riadi.

Režíruje v sérii nováčik – Steven Quale má však s 3D skúsenosti a to od jedného z najlepších vo fachu, keď s Jamesom Cameronom v roku 2005 spolu-režíroval dokument MIMOZEMŠŤANIA Z HLBÍN 3D.