PREVIEW Český slasher Čepeľ smrti
Slasher
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 29 December 2009 11:03

Na Slovensku sa robí minimum hororov. V podstate jediným je tatranské hixploitation Fabrika smrti. U susedov je situácia predsa len o čosi lepšia a v januári sa na DVD objaví česká vyvražďovačka s majorom Zemanom.

Ako naznačuje dole priložený trailer, scenár k Čepeli smrti asi neprekvapí nikoho, kto už nejaký teen slasher videl (napríklad Vreskot, aby sme nechodili desiatky rokov do minulosti): na strednej škole vraždí maskovaný maniak, všetci sú podozriví, každý sa tvári tajomne a záhadne, dievčatá majú poriadne prsia a chlapci svaly. Slasher nikdy nebol náročný žáner, ale vďaka krvavým vraždám a nečakanému (dúfajme) záverečnému rozuzleniu bol vždy spoľahlivým zdrojom oddychu a zábavy či už pre hororových fanúšikov, alebo pre zamilované páriky.

Aj keď režisér Čepeli smrti, Tomáš Kučera, pokladá snímku za nízkorozpočtovú, podarilo sa mu nielenže nakrútiť plnohodnotný celovečerný horor, ale tiež ho dostať na pulty stánkov (v Čechách by mal byť horor k dostaniu 27. 1. 2010 a údajne by sa mal prebojovať aj na slovenské stánky, ale termín ani cena zatiaľ nie sú isté). Navyše, okrem peknej omladiny mysliacej len na sex (ako sa na slasher patrí), do hereckého obsadenia dostal známe také tváre, ako sú Miloslav Mejzlík („Dobrodružstvá kriminalistiky“, Čas dlhov s Karlom Rodenom) v úlohe riaditeľa školy, Dana Morávková („Arabela sa vracia“, Z pekla šťastie 1 - 2, Snowboarďáci, Van Helsing) ako starostka či Vladimír Brabec (kultový „Major Zeman“).

Je pravda, že trailer nezaprie nízky rozpočet, ale vyvražďovačky k tomu, aby sa vydarili, nikdy veľké rozpočty ani hviezdy nepotrebovali (a ak to predsa len mali, skôr im boli na ťarchu, viď. strašný akože slasher Valentín s Denise Richardsovou).