PREVIEW Remake Elm Street - rozbor traileru
Slasher
Napísal Tomáš Hrnčír   
Piatok, 09 Október 2009 06:33

Pred pár dňami sa na internete objavil prvý trailer na remake Cravenovej klasiky A Nightmare on Elm Street. My sme si pre vás pripravili dôkladný rozbor tohto traileru, kde vám predstavíme všetko, čo by vám nemalo ujsť a to, čo ste si možno ani nevšimli. Príjemné čítanie.

V traileri sa rating filmu neobjavil, ale podľa posledných informácií pôjde o rating R. Síce to je pozitívna správa, ale brutalita nie je všetko. Pôvodné diely síce mali explicitné scény, no dokázalo sa s nimi naložiť tak, že nepôsobili účelne. Takže pokojne by som uvítal aj PG-13, keďže taký Snyder či Raimi si vedeli aj s týmto poradiť. Ale je pravda, že čo by to bolo za Nočnú moru, kde by Freddy nezabodol svoje čepele hlboko do útrob hrudníka niektorej z obetí.

Tá kotolňa. Tu sa to všetko odohrávalo a tu sa toho ešte len veľa bude odohrávať. V predošlých dieloch sme túto kotolňu už videli a teraz sa na ňu pozrieme, ešte pred tým, než sa Freddy stal tým Freddym. Na prvý pohľad pôsobí dosť malo, ale v sne je všetko inak a aj takáto malá kotolňa môže byť v sne poriadnym bludiskom. Sám som zvedavý, či vo filme uvidíme len scénu, o ktorej sme toľko počuli t.j. upálenie masového vraha Kruegera, alebo aj to, čo sa v tej kotolni odohrávalo a prečo sa ľudia z Elm St. odhodlali k takému činu, k akému sa odhodlali.

Síce nie veľmi viditeľná scéna či obrázok, ale dal som ho sem pretože tu Freddy nevyzerá ako psychopatický masový vrah, ale ako nejaký úchylný pedofil. Krueger zabíjal predovšetkým malé dievčatká. Či s nimi robil aj niečo iné sa možno dozvieme v tomto filme... aj preto ten výzor a správanie Freddyho predstaviteľa Jackieho Earlea Haleya?

Zrodenie zla. Freddyho sveter a blížiace sa popáleniny tretieho stupňa.

V hercoch čo sa vo filme objavia okrem Jackieho Earlea Haleya nepoznám nikoho, tak sa len domnievam, že to môže byť Nancyna matka so slzami v očiach. Až keď bude Nancy čeliť vrahovi s čepeľami na rukách jej matka povie, čo pred rokmi spravila Freddymu.

Malé dievčatká v bielych šatôčkach skáčuce cez švihadlo. Klasika. Len nikde nevidím stužky vo vlasoch.

Najlogickejšie vysvetlenie scény: tzv. obeť išla do kúpeľne, v ktorej sa svieti a nie je tam sneh či popol, aby si dala niečo na spánok. Samozrejme keď vyjde z kúpeľne, už je vo sne (aj preto je ten sneh len v izbe). Niečo podobné sme videli v treťom dieli, kde si jedna z obetí chcela dať niečo aby nezaspala, ale už snívala. Potom ju tam našla jej matka so žiletkou v ruke. Uvidíme, ako sa vykľuje táto scéna.

Pre mňa osobne asi najzáhadnejší záber v traileri. Všade samé sviečky, vzadu to vyzerá ako nejaká postava. Čo to môže byť? Kostol? Je to sen alebo realita? Môže tá záhadná postava vzadu byť Amanda (Freddyho matka)? Pokojne sa vyjadrite v komentároch, radi si prečítame vaše postrehy.

Krásny záber. Freddy si vychutnáva svoju obeť a jeho čepele pekne iskria.

Malé dievčatká zrejme nebudú len akýmsi varovaním, že to, čo prežívaš, je už sen, ale môžu mať aj väčší význam vo filme. Žeby niečo ako malé dievčatko s vypichnutými očami, keď prostredníctvom nej hovoril Freddy hlavnej hrdinke, že sa vrátil vo filme Freddy vs. Jason (2003)?

A tu niekto opäť sníva. Uvidíme, či sa z tohto sna zobudí. Ale nedá mi opäť si rypnúť. Podobnú scénu sme mohli vidieť v 4. či 5. dieli (priznám sa nepamätám si presne v ktorom), kde si obeť išla zaplávať do bazéna a vo vode sa začali diať veci.

Zrejme jedna z najznámejších scén z originálu.

Ani teenageri v dnešnej dobe nechcú spať a budú sa snažiť zostať hore a nezomrieť. V tej dobe Hypnocil ešte nebol v móde.

Neviem či tu niekto príliš frčí na Silent Hill, ale ďalší sneh/popol. Ale asi najlepšie vysvetlenie bude také, že je to pokračovanie obr. 7 - obeť vyšla z domu a rozhliada sa, kde sa nachádza. Čo asi bude napísané na tabuly, ktorú utiera?

Vidíme pohreb. Na prvý pohľad nič neobvyklé, niekto okúsil aké ostré sú Freddyho čepele. Potom vidíme ako sa Nancy na niečo pozerá. To niečo je ďalšie malé dievčatko s jasnými znakmi od Freddyho. Je teda pohreb realita, alebo sen v ktorom Freddy skúša psychiku Nancy?

Kopírovanie, alebo pocta. Medzi týmito dvoma pojmami je veľmi tenká hranica a nie vždy je jasné čo vidíme. Tým znalejším sa hneď vybavila scéna z tretieho dielu, kde si Freddy spravil z jednej obete bábku. Nechcem predbiehať, ale zrejme to isté uvidíme aj tu.

V tomto remake sa bude snívať vo veľkom a tu vidíme scénu, ktorá sa objavila už v obr. 12.

Scény v škole neodmysliteľne patria k Nočnej more. Nancy sedí sama v spálenej triede a opäť vidíme niečo poletovať vo vzduchu. Po vizuálnej stránke to zrejme bude pekné, len dúfajme, že nie na úkor scenára.

Nemá Jackie na tvári nejako veľa make-upu? Tvorcovia sa chvália tým, že celá maska je make-up bez zásahu počítača a že masku stále vylepšujú. Dokonca sa vyjadrili, že ani v traileri ešte nie je finálna verzia masky. Je to samozrejme len pozitívna správa, ale vraj 90% z toho čo vidíme zostane.

Nancy v pivnici a vidíme aj škatuľu. Bude v škatuli niečo, čo súvisí s Freddym? Bude tam jeho rukavica, tak ako sa nachádzala v kotly v origináli? Nechajme sa prekvapiť.

Ďalší záber na scénu a lá tretí diel. Na druhom obr. je vidieť bazén.

Známa scéna z originálu. Pozorní si všimli číslo 10, ktoré mal Johnny Depp na tričku v prvej časti a Rose McGowanová v Cravenovom Vreskote. Budeme aj tu vidieť riadne krvavú scénu, ako tomu bolo v pôvodnom filme?

Najväčší WTF?! moment v traileri. Toto má byť Freddyho maska? Na to, že Englund Kruegera nestvárni sme si zvykali dlho, ale zneuctenie masky?! To si niekto o niečo koleduje. Tvorcovia sa vyjadrili, že chcú masku spraviť čo najreálnejšie a aby sa čo najviac podobala reálnym popáleninám. Ako sa to pozdáva vám?

Záver

Remake Nočnej mory má za morom premiéru 10. 04. 2010. Do tej doby môžeme očakávať minimálne jeden trailer, ktorý nám môže ukázať viac a my sa vám budeme opäť snažiť ukázať ešte viacej.