Simpsonovci [8O %]
Seriály
Napísal Ján Janočko   
Piatok, 31 August 2012 04:00

Láskyplná família s podozrivou farbou pleti.

Pokojné popoludnie. Rodinka s deťmi sadá na gauč za zvuku známej zvučky. Objavujú sa žlté postavičky pobehujúce po mestečku a ani jeden člen rodiny sa nevie dočkať, čo vtipné opäť raz vypustia z úst.

“Simpsonovci” sa stali fenoménom. Nielen v ich rodnom USA, ale aj po celom svete. 5-členná rodinka zo Springfieldu (ktorého polohu tvorcovia starostlivo strážia) sa stretáva s najbizarnejšími postavičkami s tými najzvláštnejšími vlastnosťami. V meste nevládne žiaden poriadok a dá sa povedať, že život v Springfielde nemá ani hlavu ani pätu. Hlavne život okolo Homera Simpsona.

Prvýkrát som mal tú česť stretnúť sa so Simpsonovcami, keď som mal štyri roky. Americký divák mal prvýkrát tú česť 19. 4. 1987. Simpsonovci boli najprv súčasťou Šou Tracey Ullmanovej. Pre vzrastajúcu popularitu si však vyslúžili svoj vlastný vysielací čas a vlastnú (aj keď kreslenú) šou.

Videl som už veľa seriálov. To mi verte. Ale ani jeden nie je ako “Simpsonovci”. Ani jeden ma totiž nesprevádza celým mojím životom. Okrem tohto. Už odmalička som šprintoval zo školy, len aby som stihol ďalšiu životnú skúsenosť malého Barta, ďalšie saxofónové sólo od Lízy, ďalšiu "geniálnu" hlášku od Homera... Každý iný seriál ma po X-tom opakovaní prestal baviť. Tento nie. Veľa hlášok z neho viem naspamäť. A veľkú zásluhu má na tom český dabing. Ten musím vychváliť do nebies. Nestáva sa často, že by dabing či už slovenskej alebo českej televízie stál za zmienku. Ale na tomto dabingu si prekladatelia dali záležať a odviedli neskutočne kvalitnú prácu, ktorá je porovnateľná, ba priam rovnako dobrá ako originál. Ak idú “Simpsonovci” na slovenskej televízii, nikto sa neopováži spraviť im vlastný dabing. To by bol hriech rovnajúci sa masovej vražde...

“Simpsonovci” boli (a dá sa povedať, že stále sú) istým spôsobom revoluční. Zobrali si do hľadáčiku americkú strednú vrstvu a rodinu ako základnú bunku spoločnosti. A sparodovali ich. A to dokonca animovaným spôsobom. Manželské problémy, problémy s vierou či s výchovou detí – “Simpsonovcom” nieje nič sväté. A ak môžu spraviť z komára somára – spravia to! Aj úplná banalita, ako je postavenie grilu, dokáže rodinu postaviť na nohy. A to je dobre. Svet sa aspoň dobre baví.

Žltá rodinka je vždy aktuálna. Rieši problém, ktoré trápia svet (a hlavne Ameriku), aj keď svojským spôsobom. A občas si k tomu pozvú aj niekoho slávneho. A slávni ľudia pozvanie ochotne prijmú. V “Simpsonovcoh” sa ich už zopár vystriedalo. Či už to bol nezabudnuteľný Mel Gibson v časti, v ktorej nakrúcal s Homerom hollywoodsky trhák alebo Stephem Hawking, ktorý si "pokecal" s Homerom pri pive v bare "U Vočka", či agenti Mulder a Scullyová, ktorí vyšetrovali prípad pre FBI s mimozemským pozadím.

Animovanosť “Simpsonovcov” berie seriálu jeden dôležitý prvok – starnutie postáv. To má svoje výhody aj nevýhody. Diváci si pamätajú rovnako starého Homera počas pádu Berlínskeho múru aj pri Obamovej inaugurácii, no pozornému oku diváka určite neuniknú rôzne nezrovnalosti v seriálovej histórii. To však môžme Mattovi Groeningovi a spol. odpustiť, vzhľadom na vysokú kvalitu seriálu.

Ale keď sme pri kvalite, “Simpsonovcov” postihol osud mnohých iných seriálov – dochádza im para. Zlaté časy si prežili (aspoň podľa mňa) od štvrtej po dvanástu sériu. Vtedy boli časti naozaj robené spôsobom "vtip na vtipe". Potom seriálu dochádzala šťava, ale jednotlivé epizódy boli stále pozerateľné, hoci lepšia epizóda striedala slabšiu. V súčasnosti ma už nové časti Simpsonovcov nebavia. A viem, že niesom jediný.

Celý seriál sa točí okolo rodinky Homera Simpsona, žijúcej na Evergreen Terrace.

V hlavnej úlohe seriálu máme možnosť vidieť Homera – hlavu rodinu. Starostlivý otec, ktorý pracuje v jadrovej elektrárni v Springfielde má na krku tri deti a mnoho problémov. Rádioaktivita v práci ho pomaly pripravuje o zdravie, pravidelné zastávky "U Vočka" večne vytáčajú jeho ženu a k tomu tie jeho neuveriteľné príhody a prúsery... Homer je prosto ten typ človeka, ktorý problémy priťahuje. Veľkú časť svojho života strávil pred televízorom. Ospravedlňuje si to tým, že jej to za tak kvalitné programy dlží. V gauči má, ako správny domased, vysedenú svoju "dieru", do ktorej nikto iný zasadnúť nemôže. Nebudeme si klamať, pán Simpson nieje človek, ktorý by sa mohol chváliť vysokým IQ. Dá sa povedať, že sa väčšinou nemôže chváliť ani zdravým úsudkom. Našťastie pre neho, má milujúcu rodinku, ktorá mu to vždy odpustí. Homer Simpson je muž mnohých tvárí. Nikto iný totiž neprešiel toľkými povolaniami. Bol napríklad kozmonaut, mal vlastnú šou v miestnej televízii alebo pracoval ako dozorca v miestnej väznici pre maloletých. Homer je jednoznačne najvtipnejšia postavička celého seriálu. A možno aj najvtipnejšia postavička v histórii všetkých seriálov. A rozhodne najoriginálnejšia. Pretože také filozofické hlášky, aké z času načas vypustí z úst... Také nikde inde nenájdete.

Marge Simsponová. Starostlivá matka v domácnosti, ktorá sa stará o rodinu s láskou a úsmevom na tvári. Cez deň varí niekoľko cvičných večerí, pretože keď sa jej manžel vracia z práce, musí už ísť "naostro". Marge je človek, ktorý má maximálnu trpezlivosť a obrovskú dávku tolerancie. Inak sa to pri malom Bartovi a hlavne pri veľkom Homerovi ani nedá. Jej účes je často označovaný ako "extravagantný". Právom.

Lisa Simpsonová. Malý génius a čierna ovca rodiny. Keď Boh nadeľoval rozum, Lisa sa postavila do radu aj za zvyšok famílie. Má len tie najvyššie ambície a len tie najlepšie známky. V škole nieje veľmi populárna, pretože je bifľoška a doma sa zväčša nedočká žiadneho uznania. Miluje umenie a vedu a jej koníčky otravujú zvyšok rodiny. Brilantne ovláda hru na saxofóne. Ako jediná z rodiny prešla na budhizmus.

Bart Simpson. Postrach okolia. Pravidelne prepadáva a vždy, keď sa niečo zomelie, hneď sa vie, že práve on je na vine. Miluje svoj skateboard, neznáša školu a svoju sestru. Voľný čas trávi hlavne s najlepším kamarátom Millhousom. Učenie, samozrejme, nezapadá do jeho plánov. Porušuje všetky pravidlá a väčšinou sa mu šikovne podarí vyhnúť sa trestu.

Maggie. Najmladšia Simpsonová. Zatiaľ nerozpráva, no na konte má už množstvo príhod a dokonca aj vlastný minifilm, ktorý sa od leta 2012 premieta pred filmom "DOBA ĽADOVÁ 4". Kedysi dávno bola aj hviezdou v časti "Kto zabil pána Burnsa", kde na ňu nakoniec padol tieň podozrenia a nakoniec bola aj obvinená z pokusu o zabitie miestneho milionára a majiteľa elektrárne. Pravda vysvitla o pár rokov neskôr, keď sa v afekte priznal k zločinu sám Homer.

V Springfielde okrem Simpsonovcov žije kopa postavičiek ktoré sa objavujú v menších či väčších intervaloch. Za všetkých spomeniem napríklad suseda Neda Flandersa, ktorý Homera vytáča do nepríčetnosti a ktorému Homer vždy s radosťou "zabudne" vrátiť požičané veci, Apua Nahasapeemapetilona, ktorý je majiteľom obchodu Kwik E-Mart, kde rodinka rada nakupuje, či barmana Vočka, ktorý si nadovšetko váži svojich štamgastov a nadovšetko si neváži svoj život, čo vedie k jeho častým pokusom o samovraždu. Vskutku podarené mestečko a vskutku podarený seriál. Seriál, ktorý sa dočkal aj svojej (mimoriadne vydarenej) filmovej podoby. Za celým seriálom stojí karikaturista Matt Groening, ktorý okrem iného pracuje aj na “Futurame”. Vymyslel názvy ulíc v Springfielde a členov rodiny Simpsonovcov pomenoval podľa vlastných príbuzných.

“Simpsonovci” sa môžu pýšiť mnohými úspechmi, napr. niekoľkými cenami Emmy. Aktuálne sa diváci v USA tešia na 24. sériu seriálu. Po nej príde záverečná, neuveriteľná dvadsiatapiata sezóna, kde Matt Groening a spol. seriál ukončia. A divákom ostanú len oči pre plač. A spomienky na najlepší animovaný seriál všetkých čias.