Griffinovci
Seriály
Napísal Ján Janočko   
Piatok, 17 August 2012 04:00

Netypický animovaný pohľad na typickú americkú rodinu.

Predstavte si bežnú americkú rodinku... Otec, hlava rodiny, sa snaží za každú cenu svojej žene a deťom zabezpečiť dôstojný život. Starostlivá matka v domácnosti, ktorá má starostí vyše hlavy a k tomu deti, pre istotu každé v inom veku s inými problémami. Spoločne si žijú na predmestí v domčeku a tak nejak si lezú na nervy. Predstava by bola. A teraz si k tomu pridajte kopu humoru všetkého druhu, hovoriaceho psa a predstavte si to všetko... kreslene.

Americká stanica Fox zásobuje už pekných pár rokov svojich divákov paródiou na americkú rodinu – seriálom “Simpsonovci”. Aj keď mnoho ľudí si myslí, že žlté osôbky to občas prepísknu, stále tento program radíme k rodinným. Majú ho radi starší aj mladší, dokonca aj malé deti. Hlášky vtipné a viacmenej neškodné. Čo takto trochu "zdrsniť" v úplne novom seriáli?

Základom rodiny je, ako inak, tučný otec a povaľač. Zoznámte sa s Petrom Griffinom. Rozumu veľa nepobral, to mu ale nebráni v tom, aby si myslel, že vie všetko. Je preňho problémom udržať si prácu. Čo však problémom nie je, to je jeho schopnosť dostávať sa z problému do problému. A aby sa z patálií dostal, má svojho najlepšieho kamaráta Briana, ktorý mu vždy "rád a ochotne" pomôže. V tomto prípade to nie je obyčajný kamarát ale neobyčajný pes. Neobyčajný preto, že vie rozprávať. A svojimi vedomosťami predbehne aj celú rodinku, s ktorou v dome žije. Aj keď ho berú ako bežného člena domácnosti a správa sa ako človek, aj on má svoje psie problémy (blchy, hľadanie chvosta atď.).

Ako to už v USA býva, veľa žien si ako povolanie zvolí starostlivosť o domácnosť. V tomto prípade to nie je inak. Lois je presne tým človekom, ktorý sa snaží udržiavať rodinu na uzde. Stará sa o morálku, dohovára svojim deťom a (hlavne) manželovi a občas si odskočí dať hodinu klavíra. V harmonickom manželstve Petera a Lois nastáva konflikt práve vtedy, ak dôjde na otázku viery. Peter je totiž kresťan a Lois je protestantka. Žiaden problém ale nie je tak veľký, aby ho oni dvaja nedokázali vyriešiť. Toto by sme mohli nazvať problém s jednoduchým riešením. Aspoň pri pohľade na malého Stewieho Griffina, ktorého skôr trápia "finálne" otázky. Povedzme si na rovinu, nie každé dieťa premýšľa nad zničením planéty, zavraždením matky či zostrojením stroja času. Nie každé dieťa je však Stewie. Tento drobec sa narodil so schopnosťou rozprávať. Rozprávať veľa a sarkasticky. Či sa narodil aj s hlavou v tvare ragbyovej lopty, to nie je celkom jasné. Ako povedal sám Stewie: "Buď ma musela porodiť cisárom, alebo je to Wonderwoman...". Nepochopení géniovia to majú v živote ťažké. Ak si Stewie prosí Kalašnikov či granáty, dostane maximálne mliečko alebo kašičku. Veru, nie je ľahké naraz spriadať plány na ovládnutie sveta a súčasne kadiť do plienky.

Keď už sme pri problémoch, jeho sestra Meg ich má takisto požehnane. Hlavne sa jedná o komplexy kvôli vzhľadu a neobľúbenosti. A to občas prerastie do obludných rozmerov. Nemalú zásluhu na tom má aj jej otec, ktorého dobre myslené rady sú však poväčšine platné ako "mŕtvemu zimník". Za zmienku stojí aj fakt, že v originály postavu Meg dabuje Mila Kunis (“Tie roky 70-te”, IDE LEN O SEX).

A aby bola rodina kompletná, nesmieme zabudnúť na Chrisa. Najstaršie dieťa, ktoré rozum rozhodne zdedilo po otcovi. Žije si "ťažkým životom flegmatika". Jediná vec, ktorá ho občas dokáže rozhodiť, je agresívna opica žijúca v skrini v jeho izbe.

“Griffinovcov” (origin. názov Family guy) by sme mohli považovať za medzičlánok medzi “Simpsonovcami” a “South Parkom”. Program je zameraný hlavne na sparodovanie života americkej strednej vrstvy, je popretkávanými rôznymi bizarnými postavičkami. Je sympatické, že občas si aj "Veľký americký národ" dokáže spraviť srandu sám zo seba. Griffinovci sa neboja ničoho, od susedov až po Kongres. A to je dobre. Bizarných kreslených rodiniek totiž nikdy nieje dosť.

Seriál sa s väčšími či menšíme prestávkami vysiela od roku 1999. Nakrútených bolo 10 sérií a stanica Fox chystá od 30. 9. 2012 najnovšie diely s príhodami s touto rodinkou z Quahogu na Rhode Islande.

Všetko má pod patronátom Seth MacFarlane, ktorý je v tejto šou tvorcom a dablérom pre niekoľko postáv, napr. Petra, Briana či promiskuitného suseda Glenna Quagmirea.

Šou sa dožila už svojich 188 častí a podľa platnej zmluvy sa má dožiť ešte minimálne 3. sezón. Seriálu pomaly klesá sledovanosť, stále to však nie je nič hrozné, niečo okolo 6 miliónov pre každú časť.

Popularita a originalita postavičiek v seriáli sa stala inšpiráciou pre vlastnú šou Clevelanda - suseda Griffinovcov, ktorý je priam smrteľný flegmatik a nenaštve ho naozaj nič - od vyliateho piva po nevernú manželku. Objavuje sa rovnako ako Griffinovci, v nedeľu večer.