Stopka pre Charlieho
Seriály
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 18 August 2011 09:00

Blíži sa premiéra prvej sezóny amerického sitkomu „Dva a pol chlapa“ bez Charlieho Sheena, ktorého producent seriálu vyrazil, až sa zaprášilo. Čo k tomu viedlo?

V roku 2003 na amerických televíznych obrazovkách štartoval sitkom „Dva a pol chlapa“ (Two and a Half Men).

PROLÓG

Zápletka rozprávala o nešťastníkovi a celoživotnom nevýraznom smoliarovi Alanovi Harperovi (Jon Cryer), ktorý sa po rozvode nasťahuje so svojím škaredým, obéznym a neveľmi inteligentným dospievajúcim synom Jackeom (Angus T. Jones) k svojmu staršiemu bohémskemu bratovi Charliemu (Charlie Sheen). Ten žije z autorských práv za pieseň z úspešnej reklamy. Pije, súloží a obecne vedie nezodpovedný život bez povinností. V jeho pobrežnej vile sa - okrem desiatok opitých nymfomaniek a psychopatickej susedky - špacíruje gigantická slúžka Berta (Conchata Ferrellová) a nenávidená matka (Holland Taylorová).

Mne osobne tento seriál nikdy úplne nevoňal (pripadal mi príliš silene sitkomový, od hlášok cez afektované ksichtenie hercov po nerealistické správanie postáv). Ale videl som desiatky častí a vždy som si pri nich oddýchol. Takže svoj účel sitkom plnil.

Chlpatý, vlasatý a v podstate anti-sexuálny Carlos Irwin Estevez, umeleckým menom Charlie Sheen (*1965), pre mňa nebol ideálnym ústredným seriálovým hrdinom. Každopádne, bol som sám: seriál zaznamenal úspech a s pôvodnou zostavou (ak za ňu pokladáme Sheena, Cryera a Jonesa) vzniká už od roku 2003. A vznikal by aj ďalej, ak by Charlie Sheen nebol Charlie Sheen. Byť Charlie Sheen je totiž ideálny spôsob, ako si zničiť kariéru.

V jeho odchode zo sitkomu je všetko. Od rozčarovania pobúrených fanúšikov cez pokojného producenta (vysvetľujúceho, že vyhodiť najväčšiu hviezdu seriálu je detail) po ústrednú hviezdu, náročky pichajúcu do včelieho hniezda s tým, že či už včely vyletia alebo nie, ona vyhrá. Inak povedané: ak ho producent vyrazí, Charlie bude mať parádnu reklamu na celom svete a hocijaký najbližší producent mu pohodí milióny ponúk, pretože sitkom bol populárny a teda Sheen je v kurze. No a ak včely nevyletia a nezačnú ho pichať (= zostane v seriáli), aj tak dobre. Stúpne mu renomé u fanúšikov. Tí budú uznanlivo kývať, aký je ich vzor frajer aj v reálnom živote, že si dovolí nerobiť si ťažkú hlavu z producentov, ktorí ho nedokážu vyhodiť napriek tomu, že ich uráža.

V tomto prípade ale Charlie narazil na silného súpera. Chucka Lorreho.

CHUCK

Plán pustiť sa do producenta seriálu bol takmer dokonalý. Mal ale jednu chybu. Jeden nedostatok, na ktorý Charlie pozabudol. A ten mu zlomil väz. Sheen totiž zabudol na vlastnú povesť. S povesťou problémového bitkára s desiatkami opitých, drogových, násilníckych a sexuálnych škandálov, bolo vlastne neuveriteľné, že mu vôbec niekto ponúkol hlavnú rolu v sitkome, z ktorého sa nakoniec stal úspešný projekt. Keď škandály páchal i počas jeho nakrúcania, Lorre mu ich toleroval. Niektorých fanúšikov seriál možno paradoxne získal aj vďaka nim: diváci chceli vidieť seriál, ktorého hviezdou je prasa, hajzel, kurevník, neznajboh a tvrďák, ktorý všetkým do očí, alebo ešte lepšie cez média, povie, čo si o nich myslí. Vivat Amerika, vivat Charlie Sheen.

V určitej chvíli si Sheen svoje meno založil na čo najkontroverznejších kontroverziách. Inými slovami, preháňal to tak, že už to v podstate ani nepreháňal. Neprehnal to dokonca ani vtedy, keď jednu zo svojich desiatok žien naháňal (údajne s nožom) po byte. ANI VTEDY ho nikto nevyrážal zo seriálu. Iste, producent Lorre s nevôľou, s akou by ste to sledovali aj vy, pozoroval vyčíňanie svojho herca v realite. Ale nič s tým nerobil. Často Sheenove problémy ovplyvňovali samotný seriál, napr. keď nakrúcanie muselo byť prerušené kvôli jeho odchodu na liečenie. I to mu síce prešlo, Lorre však na tie to veci nezabudol a v určitej chvíli ich sebavedomému hercovi spočítal. Preto je pomerne hlúpe myslieť si, že Lorre Sheena vyhodil preto, že ho ohováral pred novinármi. To bola len čerešnička na torte.

Akonáhle Sheen otvorene povedal svoj názor na Lorreho, vlastne to bolo skôr kompletné vyurážanie Lorreho života, odveta, ktorá z producentovej strany nasledovala, prekvapila možno aj samého Sheena. Ťažko povedať, možno dobre vedel, čo robí, mal seriálu plné zuby a chcel štýlovo odísť ako správny zlý chlapec, ktorým bol od osemdesiatych rokov 20. storočia. V takom prípade je to super a dostal, čo chcel. Je frajer a všetci si pritom myslia, že išiel so džbánom po vodu tak dlho, až sa ucho na džbáne odtrhlo. Pritom to je všetko súčasť jeho rafinovaného plánu. Táto možnosť ale nie je príliš pravdepodobná.

Možno sa iba nadrogoval, halucinogénne kecal a keď sa ráno zobudil, bol zaskočený reakciou producenta, vyhlásiaceho „stačilo“. Lorre dal Sheenovi stopku a začal hľadať náhradníka. Navyše to hercovi údajne nebolo oznámené oficiálne, ale o svojej výpovedi sa dozvedel z médií. „Sú to takí šváby, že nie sú ani len dosť slušne vychovaní na to, aby mi zatelefonovali. Do vreciek ich lacných oblekov som natrepal 5 miliárd dolárov a ďalšiu polovicu miliardy do Lorreho vrecka – a toto je rešpekt, ktorý mi prejavujú?“

NÁHRADNÍK

Najvtipnejší moment nastal vo chvíli, keď bolo uvoľnené miesto ponúknuté Britovi Hughovi Grantovi, ktorý by si s podobnou rolou určite vedel poradiť (viď. AKO NA VEC). Herec však odmietol.

V hre bol i Woody Harrelson, ktorý v minulosti už hral v sitkome („Na zdravie“). Finálnou tvárou sa nakoniec stal Ashton Kutcher, milenec o takmer 20 rokov staršej neschopnej herečky Demi Mooreovej a hviezdička tínedžerských komédií (KÁMO, KDE MÁM FÁRO?) a podpriemerných romantík (ŠIALENÉ RANDE, MEDOVÉ TÝŽDNE, VALENTÍN), raz za 5 rokov sa objaviaca v kvalitnejšom filme (OSUDOVÝ DOTYK, ZÁCHRANÁRI). Kutcher si po „Tých rokoch sedemdesiatych...“ na konto pripíše ďalší sitkom.

ZDRAVÉ JADRO ZOSTÁVA

Kým Sheen odchádza, Cryer a Jones zostávajú. Zaujímavé je to predovšetkým v prípade Cryera, ktorý „prežije“ svojho brata v Sheenovom podaní. Bol to ale práve Sheen, kto Cryera do projektu zatiahol. Kým Sheen bol predsa len aspoň niektoré obdobia svojho náročného života hollywoodskou hviezdou, Cryer nikdy nič také nepoznal, aspoň nie z vlastnej skúsenosti. Sheen sa prejavil ako kamarát – Jona poznal z paródie HORÚCE STRELY z roku 1991. V nej hral ústredného macho pilota stíhačky a Cryer Jima Pfaffenbacha - vojaka, majúceho obrovské problémy so zrakom. Spomínate? Tak TO je Cryer.

Sheen kamarátovi z dávnych čias, keď ešte boli mladí a pekní, urobil službu. Teraz končí, kým Cryer pokračuje.

CHARLIE ZOMRIE?!

Už to tak vyzerá. Hoci do úvahy pripadalo niekoľko menej bolestivých rozhodnutí (Charlie sa pôjde kurviť do Amsterdamu a kým sa nevráti, dom prenajme Kutcherovi), producent Lorre sa to rozhodol dať hercovi vyžrať, aby sa už nikdy nemohol vrátiť. Je takmer isté, že Charlie Harper umrie a nová sezóna, ktorá v USA bude mať premiéru už v septembri, by mala začať jeho pohrebom.

Aj keby Sheen Lorreho riadne, riadne ale fakt že RIADNE prosil o návrat do seriálu, Lorre by mohol argumentovať, že to bohužiaľ nie je možné, pretože Charlie Harper v seriáli umrel (a sitkom nie je VOTRELEC: VZKRIESENIE, kde by sa mŕtva postava dala bez problémov nanovo vyklonovať). Do sitkomov smrť príliš nepatrí, takže uvidíme, čo z toho tvorcom nakoniec vylezie. Máme nebodaj prvé epizódy bez Charlieho čakať nostalgickú uplakanú drámu?

Otázkou samozrejme je, ako fanúšikovia prijmú takúto brutálnu zmenu. Radikálnejšia už by nemohla. Aj keby sitkom v roku 2011 skončil, ani TO by nebolo také krvavé, ako vyrazenie herca, na ktorom sitkom stál.

BUDÚCNOSŤ CHARLIEHO SHEENA

Hoci nemám vešteckú guľu, dovolím si tvrdiť, že „budúca“ kariéra pomaly už 50-ročného syna Martina Sheena (APOKALYPSA) a brata Emilia Esteveza (hrali spolu napríklad v MTV westerne MLADÉ PUŠKY) je pomerne jasná.

Viete, mne sú rozvracači systému a hajzlikovia typu Charlieho Sheena v podstate sympatickí. Sheen je skrátka kurevník, čo je osviežujúce, aj keď v rodine by som ho mať nechcel. Robí problémy, hovorí problematické veci, hnevá konzervatívnych ľudí „nevhodnými“ výrokmi. Mám to rád. Je mi to blízke. Že si niekto rád vypije a zasexuje, to sú veci, ktoré ma vlastne bavia, pretože každý sa so stresom nejako vyrovnávame.

Odsúdenie Charlieho Sheena z mojej strany prichádza za drogy. Možno som v skutočnosti JA konzervatívny, ale herec môže biť producentov, môže nadávať na svoje bývalé ženy a chľastať od rána do noci. Keď ale začne brať drogy, spravidla musí mať výnimočný herecký talent, aby som ho bol schopný i naďalej, aspoň ako-tak, rešpektovať (Mickey Rourke, Robert Downey Jr.). Inak strácam záujem. Sheen nielenže začal drogovať, ale zároveň jeho herecký talent v mojich očiach nikdy nebol výnimočný. Bol to prosto priemerný herec. Vždy.

Drogy, vysoká spotreba sexuálne naladených žien a alkohol, NEMÔŽU viesť k úspechu. Môžete hovoriť svoj názor, môžete plávať proti prúdu, ale ak ste zdrogovaná troska, po pichnutí si dennej dávky hulákajúca do sveta „svoje pravdy“, sprotivíte sa producentom, aj divákom. Downey Jr. túto etapu svojej osobnosti už dokázal (asi...) poraziť a stal sa (dočasne?) vyrovnaným, zrelým chlapom, ktorý nerobí problémy. A ide z hitu do hitu.

Sheen sa v období, keď bol hviezdou „Dva a pol chlapa“, nedokázal/nechcel/odmietal upokojiť a tak nakoniec bol vďačný aspoň za roličku v okamžite zabudnutej komédii s Owenom Wilsonom a Morganom Freemanom VEĽKÝ PODRAZ. V najlepšom prípade dostal hlavnú rolu v paródii SCARY MOVIE 3 (v štvorke sa už len mihol – jeho postavu zabila viagra). Ak vezmeme do úvahy Downeyho silnú sériu, od ZODIACA cez IRON MANOV a TROPICKÚ BÚRKU po DEADLINE a SHERLOCKA HOLMESA, je Charlieho filmová séria jemne povedané „nič moc“.

Veď už dokonca i Rourke, ešte donedávna hrozne problémový herec, sa spamätal a odvtedy o neho majú záujem diváci i producenti, od druhého IRON MANA cez WRESTLERA po THE EXPENDABLES. Sheen si z kolegov príklad nezobral. Možno ich dokonca pokladá za slabochov... ťažko povedať.

Možno Sheena neštval ani tak producent. Možno sa hneval sám na seba. Mal pocit, že sa zapredal tomu, čo dovtedy nenávidel. Možno ho štvalo, že je súčasťou úspešného projektu, že je sliepkou, znášajúcou zlaté vajcia, že je tigrom, zavretým v klietke. Predovšetkým v Amerike bol sitkom mimoriadne obľúbený, o čom vypovedá záver spomenutej komédie s Downeym DEADLINE. Downeyho parťák Zach Galifianakis v nej má sen: zahrať si v sitkome „Dva a pol chlapa“. Na konci filmu je ukážka z daného seriálu, v ktorej skutočne hrá so Sheenom a Cryerom. Film sa stal hitom určite do nemalej miery i vďaka tejto scénke. Na film išli do kina aj fanúšikovia „Dva a pol chlapa“, ktorí by inak na komédiu s Downeym nikdy nešli.

Sheena však úspech seriálu neinšpiroval v skoncovaní so „zlými“ vlastnosťami. Nenakopol ho, aby sekol s drogami. Takže hoci mu televízna obrazovka vyniesla obrovský majetok (údajne za jednu epizódu ku koncu dostával viac, ako milión dolárov), strieborné plátno ho ignorovalo. Takže nakoniec mohol byť rád, keď ho na vrchole sitkomového Olympu oslovil aspoň smutne starnúci bývalý provokatér a drogová troska Oliver Stone s ponukou na cameo v pokračovaní WALL STREETU. V prvej časti ho do tajov burzy zasvecoval Michael Douglas. Len ten, majúci povesť mentora zlých chlapcov (ako producent a hlavná hviezda LOVCOV LEVOV nemal svojho času problém obsadiť po svoj bok problémového Vala Kilmera) bol ochotný s Charliem spolupracovať, aj to už len na neškodnom cameo. Počas tých zopár hodín nakrúcania stabilný užívateľ kokaínu snáď nič nevyvedie...

EPILÓG

Charlie Sheen nie je prvý herec na svete, ktorého pre-obsadili. Zažil to už napríklad Terrence Howard v IRON MANOVI: v dvojke jeho rolu dostal Don Cheadle. Takisto Wesley Snipes sa „nedožil“ druhej časti PRVEJ LIGY a bol pre-obsadený Omarom Eppsom. Edward Furlong hral v druhom TERMINÁTOROVI, ale v treťom bol pre-obsadený Nickom Stahlom... a ten v štvorke Christianom Baleom.

Nie je to na prvý pohľad katastrofa. Všetci skôr či neskôr skončíme. Navyše, v prípade „nekonečných“ seriálov je bežné, že ich časom začnú opúšťať herci (Kouďák v „Kroku za krokom“). Ak by aj Sheen nič nevyviedol a v nakrúcaní seriálu by pokračoval... dokedy by to bolo možné? Ešte rok? Dva? Možno tri. Vlastne je to pre Sheena vyslobodenie. Každopádne, prípad, keď herec zmizne zo seriálu na základe svojej zlej povahy, je ojedinelý.