Wallander - Druhá séria [7O %]
Seriály
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 08 Október 2014 03:00

Recenzia druhej série severských kriminálok s Branaghom.

K prvej sezóne som pristupoval ako k jednej z najväčších seriálových udalostí roka 2008. Nebol som sklamaný, ale čakal som niečo predsa len lepšie. Napriek tomu to malo niečo do seba, Branagh bol dobrou voľbou a ísť pod 70% by nebolo férové (recenzia).

Prvá sezóna napriek tomu pôsobila chaoticky a to predovšetkým vinou nedokončených vedľajších „osobných“ dejových línií okolo Kurta Wallandera. Narážam najmä na jeho potenciálny vzťah so „servírkou“ a záhadne miznúcu linku s chorým otcom. Dúfal som, že v druhej sérii sa tieto veci vysvetlia. A vysvetlia. Teda, sčasti.

Aj „dvojka“ má len tri epizódy, zato tiež s celovečernou minutážou. Bohužiaľ nedošlo k pre-obsadzovaniu, takže Kurtových kolegov hrajú rovnakí nezaujímaví a nepríjemní ľudia. Ako v jednotke, aj v dvojke je jedinou svetlou výnimkou blondiak Tom Hiddleston alias budúci Loki z Thorov; ani on síce nemá čo hrať, ale charizma robí svoje. Stačí mu stáť v zábere a je fajn.

Ako minule, i teraz hrá pochopiteľne prím Branagh. Už v jednotke do postavy Wallandera vkĺzol hladko a bez problémov a v dvojke je rovnako dobrý, možno ešte o pár centimetrov lepší, nakoľko sa okolo neho začínajú vŕšiť osobné problémy (zabitie páchateľa počas výkonu služby, dcérin priateľ-„cudzinec“, otcov zhoršujúci sa zdravotný stav).

Mínusy:

1) Ani teraz nie sú scenáre najdôležitejšie. Neprečítal som ani jednu knihu s Wallanderom, ale stále mám pocit, že scenáre romány miestami výrazne skracujú, brutálne zjednodušujú a kastrujú. Paradoxne i tak som sa v zápletkách sem-tam strácal, niektoré zvraty/okamihy som nepochopil a mierny chaos vytvára i vysoký počet vedľajších postáv. V scénach, v ktorých sa Wallander s kolegami rozprával o postave X alebo Y, som si nevedel spomenúť, kto to je.

2) Wallander je líčený predsa len až príliš ako po akčnej stránke úplne neschopný muž; pri zoskakovaní zo strechy na neonacistu, ktorého je následne nútený zastreliť, som neveril vlastným očiam. Kým v prvej sérii bola jeho neakčnosť ešte v podstate milá a vtipná, tu už to bolo trápne.

3) Miestami bolo až smiešne, ako sa do životu nebezpečných problémov vrhal sám, pričom evidentne stačilo povedať dve vety k vedľa stojacim kolegom a veci by sa mohli vyriešiť úplne inak.

4) Nelogické kraviny. Príklad: dve ženy môžu súvisieť s prípadom brutálnej vraždy. Kurt o existencii oboch vie, vrátane ich adries. Navštívi jednu. Ukáže sa, že s prípadom nesúvisí. Kto by ale čakal, že navštívi aj druhú, mýli sa. Začne riešiť úplne iné veci a až keď udalosti ešte drastickejšie vyvrcholia, akoby náhodou si spomenie „á, veď je tu ešte jedna žena, ideme za ňou“. Ak tvorcovia chceli švédsku políciu vykresliť ako bandu stupídnych amatérov, podarilo sa im to.

5) Dejová línia s otcom je konečne dôstojne a plnohodnotne uzavretá, čo sa ale nedá povedať o rovine so servírkou. Tá sa síce v druhej časti objaví (Kurt u nej našiel útočisko po traume z prvej epizódy), následne sa ale už neobjaví a na konci druhej sezóny Kurt dokonca, bez jediného vysvetlenia, skončí v náručí úplne inej ženy (kurevník!).

Aj druhej sérii dávam 70%, ale priznám sa, že som (celkovo od tohto seriálu) čakal predsa len troška viac. V tretej sérii už budem obozretnejší, chladnejší a prísnejší.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.