American Horror Story: Coven [8O %]
Seriály
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 03 Apríl 2014 03:00

Recenzia tretej sezóny „American Horror Story“. Vitajte vo svete čarodejníc z New Orleans.

Obsahuje spoilery.

New Orleans, súčasnosť. Do tajnej čarodejníckej školy s tradíciou X storočí, prichádza nový ročník tínedžeriek (čarodejnice logicky môžu mať len ženské pohlavie): „obyčajná“ Zoe (Taissa Farmigaová sa do tretej série vracia po prestávke v druhej), akoby mierne retardovaná Nan (Jamie Brewerová hrala v jednotke dcéru Jessici Langeovej, v dvojke nikoho), hollywoodska hviezdička Madison („nová“ Emma Robertsová, Ericova dcéra) a obrovská Queenie (taktiež nováčik - Gabourey Sibideová z PRECIOUS a MAJSTROVSKÝ PLÁN).

Na vrchu hierarchie stojí Najvyššia Fiona (dvorná tvár všetkých sérií Langeová bude ešte v štvorke, potom chce skončiť). Pomáha jej večne odstrkovaná dcéra Cordelia (Sarah Paulsonová) a nemý sluha Spalding (Denis O´Hare).

Keďže sa jedná o takmer 13-hodinový materiál, scenáre sú plné zvratov, postáv, zápletiek a pod-zápletiek. Medzi najdôležitejšie patrí:

1) Vážne chorá Fiona „odkvitá“ a teda pomaly, ale isto, končí s postom Najvyššej. Kto ju nahradí? Niektorá z nových žiačok? Nešťastná Cordelia, zamilovaná do „nesprávneho“ muža? Močiarová čudáčka Misty Day (Lily Rabeová), ktorú nedávno zaživa upálili... kvôli čomu, logicky, umrela... ale potom ožila? Alebo niekto iný? Nová Najvyššia vyvstane zo slávnostného ceremoniálu, ktorý za určitých okolností môže byť pre účastníčky smrteľný.

2) Podarí sa „vyvolať“ sériového vraha Sekerníka (Danny Huston – SÚBOJ TITANOV, NA HRANE TEMNOTY, HITCHCOCK). Nie je ani mŕtvy, ani živý. Zamiluje sa do Fiony a zrejme aj ona doňho (ale nie je to isté, je to zradná mrcha). Poznámka na okraj: Sekerník naozaj žil, v jeho živote naozaj hral dôležitú úlohu džez a nikdy nebol chytený/odhalený.

3) Cordeliin manžel ukrýva tajomstvo.

4) Boj bielych a čiernych čarodejníc.

5) Kathy Batesová (MISERY NECHCE ZOMRIEŤ, DEŇ, KEĎ SA ZASTAVILA ZEM) ako skutočná historická postava. Bohatá Madame Delphine LaLaurie sa s rodinou presťahovala z Francúzska do New Orleans v roku 1832. Extra brutálne vraždila čiernych otrokov. Keď sa všetko prevalilo, zľahla sa po nej zem. Dodnes sa nevie, čo sa s ňou stalo. Práve z tejto nevedomosti ťažia tvorcovia trojky. Delphine si podľa nich za svoje príšerné činy vyslúžila odplatu. Nesmrteľnosť. Potom ju zaživa pochovali. Fiona ju vykope. Čo rasistická vrahyňa, vyžívajúca sa v najsadistickejšom a najzvrátenejšom mučení a zabíjaní, povie na to, že prezidentom USA je Barack Obama?!

6) Černošská Queenie začne oscilovať medzi pôvodným bielym klanom - do ktorého prišla - a konkurenčným černošským.

7) Papa Legba (Lance Reddick) je čosi ako pán pekla/woodoo. Môžete ho kedykoľvek privolať a požiadať o pomoc, za čo mu ale upíšete dušu (raz do roka vás požiada o úplnú šialenosť - vražda, únos).

8) Kyle (Evan Peters, hral zatiaľ vo všetkých sériách) je sympatický tínedžer, ktorý brutálne zomiera... ale následne ožíva... no skôr ako tupý člen zombies stáda, než mladík, akým bol na začiatku. Vďaka láske k Zoe ale nič nie je stratené. Nakoniec nahrádza Spaldinga na poste „psa, strážiaceho dom čarodejníc“.

9) Marie Laveauová (Angela Bassettová) - šéfka černošskej skupiny. Kedysi jej Delphine uštedrila drastickú ranu, Marie vinou toho zapredala dušu Papa Legbovi a pomstila sa jej už spomenutým večným životom/pochovaním zaživa. Odvtedy Marie žije v New Orleans, je ešte krajšia ako kedysi, je nesmrteľná a živí sa ako... kaderníčka. Sranda je, že Marie naozaj žila. Zomrela v roku 1881. Zapredanie duše a spojenie s Delphine si pochopiteľne vymysleli tvorcovia, ale každopádne je pravdepodobné, že sa poznali, lebo žili v jednom meste a v rovnakom období.

Toto je len to najdôležitejšie. O tom, že tvorcovia do toho zasa išli naplno, potvrdzujú desiatky šialených nápadov. Tiež iba drobná ukážka:

a) Spalding sa rád prezlieka za dievčatká a zbožňuje luxusné bábiky z drahých zberateľských edícií.

b) V jednej epizóde sa objaví prízrak černocha (ktorého Delphine kedysi brutálne zabila a na hlavu mu nasadila odrezanú hlavu býka) a má, ak som to správne pochopil, sex s Queenie. Alebo Queenie s ním chcela mať sex, no on ju fyzicky napadol? V podstate je to jedno...

c) Queenie má takýto dar: ak ju na nočnej ulici prepadne zločinec, ona si podreže hrdlo, no v skutočnosti ho vlastne podrezáva jemu. Ona síce má ranu, ale neumiera, zločinec však umiera, dievčine rana následne zmizne a je v pohode.

d) Incest.

e) Flashback vo flashbacku? Nie je problém.

f) Keďže Delphine nemôže zomrieť, jej úhlavná sokyňa sa jej pomstí oddelením hlavy od tela.

V každej časti sa nachádza niekoľko takýchto báječne trafených nápadov, ktoré sú unikátne, absurdné a obskúrne, no pritom budia rešpekt a nie sú nechcene smiešne.

Čo naopak zamrzí, je neprepracované univerzum:

* Aj v iných častiach sveta sú podobné školy, alebo toto je jediná?

* Kde sú bývalé žiačky?

* „Rada“ (pozostávajúca z dvoch žien a muža) je jediná na svete, alebo existuje ďalších 100? Ak existuje, prečo táto žiadnej z nich nechýba?

* Staneme sa svedkami dvoch upálení zaživa na hranici, pri ktorých asistuje dvojica mladíkov. Kto sú to a prečo na scéne nie sú, keď ich klan potrebuje?

Moje tri najzásadnejšie výhrady k tretej sezóne:

Prvá výhrada. V podstate každá postava minimálne raz umrie a následne je (rôznymi spôsobmi) oživená. Prípadne svoju smrť predstiera. Mňa osobne to niekde v polovici prestalo baviť.

Druhá výhrada. Uponáhľaný dojem. Ako keby trojka vznikala v hnusne rýchlom tempe, vinou čoho sa tvorcom nepodarilo ustriehnuť si všetky zápletky. Odchod mnohých postáv je nedôstojný (Delphine) a natoľko skratkovitý, že som do poslednej minúty čakal, že ešte „niečo“ bude (a nakoniec nebolo - Marie, Pappa Legba). Vidno je to na zápletke o anti-čarodejníckej firme, kde pravú ruku šéfa hrá korba Morris Chestnut (ANAKONDA: LOV NA KRVAVÚ ORCHIDEU, JASKYŇA, NA POKRAJI SMRTI). Zápletka, ktorá sa tvári ako hlavná, behom jednej „pracovnej schôdzky“ mizne. Určitú bezradnosť badať aj z línie Zoe/Kyle. Zo začiatku pôsobia ako hlavné postavy, na konci sú z nich takmer štatisti. Pozoruhodná je tiež hláška Fiony v poslednej časti, že nikdy nikoho nezabila. No neviem. A ten chlapík, čo ho vlastnoručne rozsekala zaživa?

Tretia výhrada. Logické chyby. Jeden príklad za všetky. Postava A zaškrtí postavu B. Pritom postava B tesne predtým jasne ukázala, že nemá problém vstúpiť do kohokoľvek hlavy a robiť si s ním, čo chce. Napríklad ho silou vôle dokáže prinútiť, aby spáchal samovraždu. Ako je možné, že sa osoba s takýmito schopnosťami nechá zaškrtiť?

Aj keď pre mňa trojka predstavovala určité sklamanie/mierne rozčarovanie, môžem skonštatovať, že „American Horror Story“ je ako celok jednou z najzásadnejších seriálových udalostí posledných desiatich rokov.

Langeová opäť predvádza niečo dosť neuveriteľné. Nie je to síce také strhujúce, ako v dvojke, ale ani také priemerné, ako v jednotke. Škoda, že koniec trojky nie je taký dojemný, ako koniec dvojky. Pôvodne som „trojke“ chcel dať „len“ 60%. Ale nemôžem. Prvej sezóne som totiž dal 80%. Všetko pod by bolo neférové, na to bola príliš „iná“. Druhá séria bola fenomenálna (100%). Tretia nie je taká dobrá. Je ale originálnejšia a zvrátenejšia, ako prvá. Preto by asi bolo blbé, ak by som jej dal menej. Do určitej miery chápem, že si tvorcovia potrebovali oddýchnuť od „smrteľne“ vážnej dvojky. Vytvorili preto túto morbídne a úchylne odľahčenú zvrhlosť. Štvorku by som ale opäť poprosil „vážnejšiu“. Díky.

„Áno, plakala som. Ale nie kvôli svojim hriechom. Plakala som kvôli tomuto svetu. Je plný klamstiev. Sľubuje veci, ktoré nemôže splniť.“