Hannibal - Prvá séria [6O %]
Seriály
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 12 November 2013 03:00

Recenzia seriálu o najslávnejšom kanibalovi v histórii kinematografie.

Asi každý pozná legendárnu postavu kultivovaného a renomovaného psychiatra, výborného kuchára, bonvivána, labužníka a sériového vraha a kanibala v jednom, Hannibala Lectera.

Prvý raz sa s ním stretli čitatelia románu Thomasa Harrisa „Červený drak“. Nasledovali bestsellery „Mlčanie jahniat“, „Hannibal“ a „Hannibal- Zrodenie zla“. Všetky boli sfilmované, pričom prvý dokonca dvakrát. V úplne prvom (1986) Lectera hral Brian Cox. Následne rola vo filmoch MLČANIE JAHNIAT (1991) a HANNIBAL (2001) prischla Anthonymu Hopkinsovi, ktorý si ju prekvapivo zopakoval aj v prequele Bretta Ratnera ČERVENÝ DRAK (2002). V HANNIBALOVI: ZRODENÍ ZLA (2007) sa už ale naozaj neobjavil, pretože film nakrúcaný v Čechách nám Lectera predstavil ešte ako mladého muža, čo by sme dôchodcovi Hopkinsovi zrejme už nezožrali.

Kniha „Červený drak“ bola sfilmovaná dvakrát. Ako film. A raz ako seriál tento rok. Nie je to ale úplne 100%-ná informácia. Seriál totiž nie je presnou adaptáciou románu, ale skôr „klasickým“ seriálom. Agenti FBI (vlastne si nie som 100% istý, či je Will Graham agent FBI, bývalý agent FBI, analytik alebo čosi ako „poradca“, pre účely tejto recenzie ale budem používať spojenie „agent FBI“) s pomocou uznávaného psychiatra Lectera pátrajú v každej epizóde po inom sériovom vrahovi. Na konci ho vždy dostanú – či už živého, alebo mŕtveho. Niektoré dejové línie sa síce ťahajú naprieč celou sériou (dcéra vraha z prvej časti) a asi vám neodporučím pozrieť si napr. šiestu časť bez znalosti druhej. Ale prekvapilo ma, troška negatívne, že je to skôr normálny kriminálny seriál s uzavretými jednotlivými prípadmi. „Len“ má v hlavnej úlohe jednu z najkultovejších záporných rolí strieborného plátna. Po dejovej stránke som čakal niečo viac. Niečo uzavretejšie. Niečo filmovejšie.

Voči samotnej filmovej ságe tento seriál nie je 100%-ný prequel a to už z toho primitívne jednoduchého dôvodu, že sa neodohráva v 80-tych resp. 90-tych rokoch, ale evidentne v „súčasnosti“.

Teoreticky sa ale o prequel jedná. Sledujeme totiž zrod zvláštneho vzťahu medzi Lecterom a Willom (u Ratnera ho hral Edward Norton). Will je špecialista na sériových vrahov – stačí mu prísť na miesto činu a takpovediac sa privedie do stavu podobného hypnóze. V nej sa „vráti v čase“ a „objaví“ sa na mieste skutočného vraha, teda vidí jeho očami a zabíja jeho rukami. Samozrejme tento štýl vyšetrovania sa musí nutne podpísať na jeho psychickom stave.

Lecter má na príkaz Jacka Crawforda Willa „držať pod kontrolou a neustále pozorovať“. Vieme, že Lecter je sériový vrah a kanibal, ale nevie to nikto ďalší a ak sa to aj občas niekto dozvie, je Lecterom zavraždený. Lecter má špičkové psychologické/chirurgické vzdelanie a je nadpriemerne inteligentný „herec“, ktorý vie predvídať budúce kroky ľudí. Nečudo, že Jackovi ani na sekundu nenapadne, že na pánovi doktorovi nie je niečo v poriadku.

Jack je Willov šéf respektíve skôr mentor. Neberie ho ako svojho podriadeného, ale ako mimoriadne talentovaného žiaka, ktorého chráni. Má pred ním rešpekt a je mu ochotný tolerovať veci, ktoré by „normálnemu“ zamestnancovi FBI nikdy netoleroval. Vie totiž, že schopnosti, ktorými disponuje, nedisponuje nikto iný. Will má pozoruhodný a nevysvetliteľný šiesty zmysel, pribúdajúce vraždy z neho ale robia labilného jedinca. Jack je rázny buldog, ktorý sem-tam nemá nič proti menej oficiálnymi vyšetrovacím metódam. Dokedy sa ale dokáže pozerať na k priepasti evidentne smerujúceho Willa? K priepasti, z ktorej dna už niet úniku?

Jacka, ktorého v minulosti stelesnili napríklad Harvey Keitel alebo Scott Glenn, si vychutnal robustný Laurence Fishburne (APOKALYPSA, MATRIX 1 - 3, MISSION: IMPOSSIBLE III, PREDÁTORI). S vyšetrovateľmi a vodcovskými osobnosťami má bohaté skúsenosti (TAJOMNÁ RIEKA, „Kriminálka Las Vegas“, NÁKAZA) a mne osobne sa pozdával. Hoci časom upadá do stereotypu, stále je pohľad na chlapa so slnečnými okuliarmi a brokovnicou cool.

Willa stelesnil britský herec Hugh Dancy (ZÁKLADNÝ INŠTINKT 2) a treba povedať, že nesadne každému. Prvé epizódy je ešte pomerne normálny, postupne sa ale čoraz mohutnejšie prepadáva do sveta chaosu, zvrhlostí, úchylností a čudných duševných stavov. Počas nich nevie (a nevieme to ani my), čo je sen, čo predstavy, čo spomienky a čo skutočnosť. Ku koncu je jeho „psychopatická kreácia“ otravná, ale asi to do príbehu patrilo, keď už sa tvorcovia prvú sériu rozhodli ukončiť takto.

Podľa očakávaní je vrcholom seriálu Dán Mads Mikkelsen (SÚBOJ TITANOV, KRÁĽ ARTUŠ, CASINO ROYALE, TRAJA MUŠKETIERI) ako Lecter. Nijako trápne nevykráda Hopkinsa. Ide si svojou vlastnou kontroverznou cestou.

Má šťastie, že je to fakt dobre napísaná postava. Je beštiálna, ale pritom kultivovaná. Hodná okamžitého odsúdenia... ale vlastne trocha sympatická. Inteligentná a so vzdelaním, ale väčšinou sa nad nikoho nevyvyšuje. A ak predsa, a to je zaujímavé, tak paradoxne nie na menej inteligentných ľuďoch, ale na namyslených kreténoch, ktorí radi ponižujú slabších. Jeho vzťah s Willom je zaujímavý a hoci tušíme, že ho čoraz viac chytá do svojej rafinovanej pasce, nemôžeme sa ubrániť dojmu, že napriek tomu všetkému ho má úprimne rád, váži si ho a rešpektuje ho. Ich spoločné obedy/raňajky sú z celého 13-dielneho seriálu možno najlepšie (každá časť má približne 45 minút).

Áno. V „Hannibalovi“ sa je často. Všetky kulinárske zážitky sú nakrútené pôsobivo. Čo je asi najúchylnejšia vec, pretože skoro v každej časti vidíme, ako Lecter tieto špičkové pokrmy pripravuje z... no, z čoho asi. Miestami som až nemohol uveriť tomu, ako ďaleko tvorcovia zašli. Pritom svet filmu a televízie už zažil neporovnateľne väčšie krváky. No práve v rutine, s akou Hannibal s kamennou tvárou pripravuje srdcia a ľadviny, berú dych.

Dych berú aj niektorí sérioví vrahovia resp. ich „veľdiela“. Jeden vrah sa napríklad špecializuje na to, že unesie človeka, liekmi ho uvedie do stavu podobného kóme, zahrabe ho do zeme, no nechá mu priestor na dýchanie, zavedie mu intravenóznu výživu, aby nezomrel a následne si v takto vytvorenej „záhradke“ začne pestovať huby. To je fakt psycho! Podobných šialených modius operandi je „Hannibal“ síce plný, ale niektoré spôsoby zabitia sú predsa len už až absurdné.

Našťastie, o pátranie po vrahoch až tak nejde. Režiséri, napr. David Slade (NOC DLHÁ 30 DNÍ) či Guillermo Navarro (uznávaný kameraman Guillerma del Tora, má doma Oscara za FAUNOV LABYRINT), sa snažia, ale raz darmo. Dôležité sú „len“ dialógy a vzťahy medzi Willom, Jackom a Hannibalom. Len čo sú na scéne a rozprávajú sa, je to super. Akonáhle majú hľadať vraha, prekvapivo je to nuda. Nepomáha tomu ani Hannibalov až príliš rafinovaný plán, ktorý do detailov zrejme nechápe ani on sám. Toto producentka Martha De Laurentiisová (manželka Dina) príliš nedomyslela.

Jack má k dispozícii menší tím, ale sú to nezaujímavé a priemerné postavy. Prekvapivo všetky ženské a dievčenské postavy sú úplne o ničom. Našťastie nie sú na obrazovke často. Objaví sa niekoľko známejších tvárí, ako je Lance Henriksen alebo Gillian Andersonová ako Hannibalova psychiatrička (aj psychiatri majú psychiatrov). Ale ich prítomnosť je vtipná len pre tých, ktorí si živo spomínajú na ich strety s vyšinutými vrahmi v „Aktoch X“ a „Miléniu“.

Fanúšikov filmovej adaptácie tohto románu Stephena Kinga akiste poteší hosťovanie Ellen Muthovej, ktorá si v snímke Taylora Hackforda v roku 1995 zahrala dievčatko traumatizované pedofilným otcom.

Bohužiaľ nemôžem dať 80%. Možno by som ich dal. Ak by mal seriál dajme tomu 7 častí a nie 13. Ak by bol scenár zrozumiteľnejší (najmä čo sa týka Hannibalových motivácií). Ak by Will nebol ku koncu až taký magor. Ak by hľadanie jednotlivých vrahov nebolo také nudné. V niektorých momentoch je seriál pozoruhodne odvážny (príprava surovín na večeru a samotné večere) a „filmový“ (nadpriemerné herecké výkony), inokedy je to ale úplne bežný seriál, v ktorom náhodou vystupuje postava menom Hannibal. Napriek tomu neľutujem, že so si prvú sezónu pozrel a celkom sa teším na druhú. Prísť by mala budúci rok.

Na záver spoilery, takže v čítaní pokračujte na vlastnú zodpovednosť.

Začiatok spoilerov

V poslednej časti zdanlivo dokonale zaklapne Hannibalova pasca. Will je obvinený z toho, že sám „potajme“ bol sériovým vrahom. Hoci si nie je istý, či zabil alebo nezabil poslednú obeť (dcéru vraha z prvej epizódy), je si istý, že určite nezabil tých pred ňou. Pred Jackom vysloví domnienku, že to naňho niekto našil. Jack je teoreticky ochotný uveriť mu, Will si ale rozhodne nepomôže útekom a následným únosom Hannibala. Toho obviní z toho, že za všetkým stál práve on. Povie niečo v zmysle „doteraz som bol slepý, no už to vidím, už mám jasné myslenie“ a namieri naňho zbraň. V poslednej chvíli sa ale objaví Jack a Willa musí postreliť. Následne je mladík umiestnený do psychiatrickej liečebne a Hannibal ho prichádza navštíviť.

No neviem. Mne sa koniec nepozdával. Myslím si, že druhá séria tento problém vyrieši hneď v prvej časti. Napr. Hannibal z nejakých dôvodov nastrčí nové dôkazy, ktoré Willa omilostia a FBI si bude myslieť, že to na Willa naozaj narafičila cudzia osoba. Samotný Will zrejme uverí, že bol „chorý“ a Hannibalovi sa za obvinenie z vrážd ospravedlní alebo si naň ani nebude spomínať alebo bude predstierať, že verí, že bol chorý. Bude sa ďalej tváriť, že ho s Hannibalom spája priateľstvo, ale v skutočnosti ho bude nenápadne sledovať, obohatený o nové informácie. Hannibal to samozrejme bude tušiť a on bude nenápadne sledovať Willa. A Jack bude niekde uprostred. Bude mať svoje názory, ale na inteligenciu oboch mužov nebude s prepáčením stačiť. Oficiálne je ale šéfom on, takže ho bude treba patrične zmanipulovať na svoju stranu. Popritom sa budú vyšetrovať ďalší sérioví vrahovia. Tak čo poviete, mohol by zo mňa byť hollywoodsky scenárista?

Koniec spoilerov

Zopár zaujímavostí:

1) Mikkelsen sa s Dancym v minulosti už stretol - v KRÁĽOVI ARTUŠOVI z roku 2004.

2) Fishburne si v roku 2013 zahral hneď dve postavy, s ktorými sme sa v minulosti stretli v iných filmoch a seriáloch, pričom tam mali ich hereckí predstavitelia bielu pokožku; okrem Jacka to bol šéfredaktor novín v MUŽOVI Z OCELE.

3) Jeho seriálovú manželku Bellu hrá Gina Torreesová. V skutočnosti sú manželmi aj v súkromnom živote (od r. 2002) a majú spolu zatiaľ jedno dieťa.

4) V niekoľkých dieloch sa objaví arogantný Dr. Frederick Chilton. Ambiciózny šéf psychiatrickej liečebne sa objavil už vo filmovej sérii, kde nikdy nepatril k sympatickým postavám. Vtedy ho hral napríklad Anthony Heald.

„Vrahov odhalíte iba keď im vstúpite do hlavy. Zároveň si ich ale v tej chvíli vpúšťate do svojej.“