Luther - Tretia séria [8O %]
Seriály
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 05 November 2013 03:00

Recenzia tretej a zrejme záverečnej série britskej kriminálky.

Recenzia obsahuje spoilery.

Tak a je koniec. Po úspechu prvej a druhej sezóny prišla prekvapivo tretia. Napriek tomu, že kvalitou sa vyrovná predchádzajúcim dvom, štvrtá zrejme nevznikne. I celovečerný film, o ktorom sa svojho času hovorilo, je v nedohľadne.

Za to, že štvrtá sezóna zrejme nebude, prekvapivo ale nemôže temný koniec. Tretia sezóna totiž žiadny taký nemá. Čakal som ho, ale nemá. Na rozdiel od prvej končí s nádejou – teda ako druhá. Možno dokonca s ešte väčšou, keďže Luther si vybral lásku. Ak som to teda správne pochopil, koniec mi pripadal príliš skratkovitý. Myslel som, že tretia sezóna skončí Lutherovou smrťou alebo posadením za mreže, ale nič také sa nestane. Úplne v pohode by na takýto koniec mohla nadviazať štvrtá sezóna.

Tá ale pravdepodobne nebude, aspoň nie v najbližších rokoch. Idris Elba (*1972), samozrejme hlavná hviezda všetkých troch sezón, má totiž momentálne tak rozpracovanú filmovú kariéru (PROMETHEUS, THOR 1 - 2, Mandelov životopis), že na náročné televízne nakrúcanie jednoducho nemá čas. Napriek tomu je tu povedal by som dosť veľká šanca, že raz sa s Neilom Crossom vrhne na štvrtú sezónu. Možno o dva roky, možno o šesť, možno o desať. Ale nevidím dôvod pre hádzanie flinty do žita.

Každopádne, aspoň na niekoľko rokov tu máme regulárny koniec. Niektoré dôležité postavy nečakane zomrú, niektoré prežijú. Mark ani dievča, ktoré Luther v druhej sezóne zachránil od porna, sa v tretej sezóne neobjavia. Naopak, objaví sa Alice Morganová a policajný tím z druhej sezóny (teda Schenk, počítačový guru Benny a verný Ripley).

Úplne novou postavou je blondína Mary, do ktorej sa Luther zamiluje. Hrá ju Sienna Guilloryová (RESIDENT EVIL 5: ODVETA).

Vráti sa tiež Erin, ktorá sa v tretej sezóne rozhodne Lutherovi pomstiť a spojí svoje sily s Georgeom Starkom (David O´Hara), ktorý je presvedčený, že Luther mal byť dávno za mrežami a je posadnutý jeho zničením. Ale v rámci medzí. Ak teda za „v rámci medzí“ počítame odpočúvanie a citové vydieranie jeho srdcu blízkych osôb...

Táto dejová línia sa ťahá naprieč všetkými štyrmi časťami. Následne je tretia sezóna rozdelená na prvé dve, v ktorých sledujeme sériového vraha, a zvyšné dve, v ktorých sledujeme „normálneho“ muža, ktorému v minulosti zabili manželku. Kvôli zlému právnemu systému vrah nebol „poriadne“ potrestaný a tak sa zúfalý muž, ktorý už nemá čo stratiť, rozhodne vyraziť za vlastnou predstavou o krvavej spravodlivosti. Tento „dvoj-diel“ je plný zaujímavých názorov a myšlienok. Tiež si myslím, že systém je zlý. Nielen v Británii. I na Slovensku. Skoro každý deň vídame nespravodlivosť zo strany sudcov a politikov, pre ktorých vôbec nič neznamenáme a smejú sa z nás. Nepokoj a nervozita sú cítiť na uliciach. Stretávam čoraz viacej vynervovaných ľudí, ktorí sú presvedčení, že takto to ďalej nemôže ísť a skôr alebo neskôr to systém nevydrží a praskne.

I tretia sezóna „Luthera“ má svoje chyby. Mám pocit, že scenáre boli plné nezrozumiteľných zvratov, nad ktorými som musel dlho premýšľať a nakoniec som aj tak na nič neprišiel. Občas nesedí ani Lutherova psychológia: v jednom momente nemá problém nechať po slobode behať vrahyňu vlastných rodičov (a rodičovského psa!), v druhej zaprisahane tvrdí, že nemá právo zabiť ťažkého zločinca.

Takisto som nepochopil, prečo ho na konci nikto nezatkol. No a čo, že Stark zomrel? Čo jeho nadriadení? Tí predsa z takéhoto vývoja deja nemali ako usúdiť, že v tom Luther bol nevinne. Naopak, mali ešte pritvrdiť. Takisto nechápem, prečo „pomstiteľ“ nezabil Erin. A dosť ma štvalo (je to klišé bývajúce s nami už desaťročia a myslím, že by sa s ním malo začať konečne niečo robiť), ako stále policajti chodili na miesto činu X minút po tom, čo vrah ušiel, bol zabitý alebo niekoho zabil.