Šieste kalifornské orgie [8O %]
Seriály
Napísal Ján Janočko   
Štvrtok, 11 Apríl 2013 04:00

Recenzia najnovších dobrodružstiev promiskuitného spisovateľa Hanka Moodyho.

Po deviatich mesiacoch sa všetci verní priaznivci amerického kultového seriálu s Davidom Duchovnym dočkali. Začiatkom roka americká káblová stanica Showtime začala s premiérovými časťami šiestej série. Naservírovaných nám bolo dvanásť epizód. Ako v každej sezóne, aj tentokrát sa dej točil okolo písania určitého projektu, konkrétne to bol rockový muzikál. Ale poďme pekne po poriadku...

"Päťka" skončila takmer "šejkspírovsky". Hankova bývalka prišla na návštevu z New Yorku a pokúsila sa otráviť seba a svojho milovaného zároveň. Začiatok "šestky" na predchádzajúci dej bezprostredne nadväzoval. Náš hrdina sa z ohrozenia života dostal, jeho skorovrahyňa však nie. A tak sa, ako sa na správneho umelca patrí, dostáva náš spisovateľ do víru alkoholu, z ktorého ho vytrhnú až jeho najbližší. Najprv odmietne ponuku napísať muzikál v spolupráci s hudobníkom Atticom Fetchom (Tim Minchin) a následne sa dostáva na "odvykačku" kde mu okrem iných robí spoločnosť aj krásna múza Faith (Maggie Graceová). Aby toho nebolo málo, Charlie (Evan Handler) si nájde nového zamestnávateľa, hollywoodsku hviezdu Robbieho Maca (Johann Urb). Všetko ide podľa plánu, ale... Charlie musí byť gay, aby si svoju prácu udržal. A to je pre "masturbujúceho agenta" prekvapivo veľký problém.

Už pred premiérou tejto porcie príbehov z pera Toma Kapinosa sa verní fanúšikovia pozerali na program s nevôľou. Niet sa čomu čudovať, po štvrtej sérii to už prestalo byť „Californication“ aké diváci poznali. Dej sa dostal do čudnej roviny, hlášky prestali byť tak vtipné a prepracované a mnoho ľudí sa bojí, či sa dočkáme dôstojného konca (a ťažko si viem predstaviť nejaký lepší, než ten zo štvrtej série).

Postupom času sme sa dostali cez písanie muzikálu (ktorý najprv akosi nesplnil očakávania) až po odchod Beccy, Hankovej dcéry, ktorá sa rozhodne ísť po stopách svojich obľúbených spisovateľov. Aj ona sa totiž rozhodne stať sa spisovateľkou. A verte, že jej rodičia budú "skákať" od radosti.

Hankov život sa, ako inak, zamotá. A opäť hlavne vďaka ženám, pretože... no pretože je tu mladá múza Faith aj matka jeho dieťaťa Karen. V tejto sérii vystupuje príbeh do popredia asi najviac a tak si až teraz pripúšťame, aký skutočne smutný život spisovateľ a sukničkár Hank Moody má. Človek by priam povedal, že ho to až chytí za srdce...

Vo finále série si Charlie nájde nový džob a vráti sa k svojej "šmoulinke", Hank sa miesto koncertnej šnúry s Atticom Fetchom rozhodne, že je najvyšší čas ísť za svojou láskou. Finálna scéna nám nastolí pár otázok, ktoré nás donútia počkať si na "sedmičku".

„Californication“ išlo kvalitou jednoznačne smerom nadol. Menej zábavy nám bolo kompenzované silnejším príbehom, než tomu bolo inokedy. V pár scénach sme sa dočkali aj Marilyna Mansona (čo rozhodne nebolo na škodu, je to fakt týpek) aj Steva Jonesa zo Sex Pistols. Nové postavy nesklamali, staré potešili (napríklad Lou Ashby v poslednej časti). Pri všetkej úcte k môjmu milovanému seriálu, stovku dať nemôžem. Už nie. A neverím, že ďalšie epizódy nebudú pokračovať v nastolenom trende klesajúcej kvality. O mojom tvrdení sa budete môcť presvedčiť v januári budúceho roka – dávka epizód s číslom sedem bude mať práve vtedy premiéru.