Haló, tu India [6O %]
Seriály
Napísal Ján Janočko   
Streda, 20 Marec 2013 04:00

Recenzia "medzinárodnej" komediálnej série.

Predstavte si, že ste mladý, úspešný americký manažér a od vášho vysnívaného miesta vás delí jediné – úspešne absolvovať školenie. Spravíte ho a prídete do práce. Natešený, že budete "veliť" call centru, prídete ako obvykle do roboty a tam... nenájdete call centrum. Iba sa dozviete, že síce stále máte prácu, ale... na opačnom konci sveta. A tak sa chtiac-nechtiac musíte trepať do Indie, krajiny, ktorej kultúra je na hony vzdialená od tej americkej. Presne takto začína dobrodružstvo v origináli nazvané "Oustsourced", v hlavnej úlohe s neopozeraným Benom Rappaportom.

Manažér Todd Dempsy teda prichádza do Indie, kde je vhodený do víru miestnej kultúry a kde sa musí snažiť na jednej strany pochopiť domácich, nájsť porozumenie pre ich zvyky a tradície, na strane druhej musí pomôcť domácim, aby pochopili, o čo presne ide firme, ktorej je zástupcom. A verte tomu, že konzervatívnym podriadeným to občas nejde do hlavy...

Rozhodne to nie je najlepší komediálny seriál, aký bol kedy na svete vymyslený, každopádne ako oddychovka postačí. Námet čerpá z filmovej predlohy s rovnakým názvom. Je veľká škoda, že sme sa nedočkali aj druhej série a tvorcovia nám ponúkli len niečo vyše dvadsať častí. Svojho času sme "Haló, tu India" mohli vidieť na jednej z českých komerčných staníc v týždňovom maratóne. Češtinu však neodporúčam. Originálny dabing s perfektným indickým prízvukom (vaše uši majú pocit, že bol niekoľkokrát naklonovaný Raj z „Veľkej teórie tresku“) je jedna z vecí, ktoré robí seriál tak svojským a vtipným.

Ak si myslíte, že sa dočkáte len americkej nadradenosti nad zaužívané zvyklosti Indov, mýlite sa. Okrem hinduistických bohov či kari korenia dostanú zabrať aj americký spôsob života, či snaha predávať zbytočnosti len aby ste zbohatli. Naskytá sa nám tak ostrý kontrast medzi západnou a východnou kultúrou, čo je zároveň hlavnou črtou seriálu.

Američan Todd neostáva dlho sám. Zoznámi sa s Charliem, ktorý je tiež z USA a pracuje na rovnakej pozícii pre inú firmu. Šetrenie výdavkov a presuny do "lacnejšej" krajiny tak neobišlo viacerých Toddových kolegov "z fachu". Z neamerickej časti osadenstva musím spomenúť ešte Tonyu. Tej sa Todd zapáči, aj keď on má hlavu plnú svojej zamestnankyne Ashe. Tej však podľa miestnych tradícií vyberajú ženícha rodičia a tak volí hlavný hrdina bližšiu možnosť a začne vzťah s blondínou z inej firmy...

Jednotlivé vedľajšie postavy si zamilujete. Každá z nich je vtipná niečím iným. Snaha zapáčiť sa šéfovi robí občas z ľudí v miestnosti s telefónmi ťažkých konkurentov a tak o vtipné indické súperenie nie je núdza. Keď už sme pri bojovaní, to svoje – o Ashu – nevzdáva ani Todd. Je však odmietaný a tak musí systematicky pracovať na tom, aby obstál v silnej konkurencii nápadníkov. Ďalšou manažérovou úlohou je zvyšovať predaje a pracovnú výkonnosť svojich zamestnancov. To je vlastne to najdôležitejšie, čo má mať šéf pod palcom a preto musí Todd svojich ľudí dostatočne motivovať k čo najlepším výkonom.

Americká jednohubka "Outsourced" má rozsah približne dvadsať minút na jednu epizódu, čo je tak akurát na to aby vás dostatočne zabávala a aby ste sa nezačali nudiť. Dej má v každej časti rýchly spád. Nečakajte zložité vzťahy ani rozpitvávanie hodnôt dnešného človeka – tomu sa tvorcovia úspešne vyhli. Aj keď to nie je nič nové ani svetoborné, „Haló, tu India“ je vtipný a zaujímavý projekt. Určite je škoda, že skončil tak skoro.