Star Trek letí do temnoty
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 22 Január 2013 04:00

Trailer na nový STAR TREK. Prežijú Kirk a pán Spock zrážku so Sherlockom?

To bol v roku 2009 pekný záver, že? Mladý kapitán Kirk sa naučil zvládať stresové záležitosti, múdry pán Spock sa ho naučil rešpektovať a stal sa jeho pravou rukou. Dokonca sa zamiloval do Uhury a Uhura doňho! Desivé nebezpečenstvo bolo zažehnané a vesmír a jeho blízke okolie sa navždy ponorili do mierových vôd.

Prdlajz!

Abramsov svieži, pôvabný a vzrušujúci reštart Roddeneberryho fenoménu bol prijatý príliš nadšene na to, aby sa nedočkal ešte minimálne jedného pokračovania. A to bude, aké prekvapenie, veľkolepejšie, inovatívnejšie a nebezpečnejšie.

Vracajú sa všetky staré postavy, teda Kirk (Chris Pine), Spock (Zachary Quinto od prvej časti stihol zabodovať brutálnou rolou v druhej sérii „American Horror Story“), Uhura (Zoe Saldanaová), Scotty (Simon Pegg), Chekov (Anton Yelchin), Sulu (John Cho), Dr. „Kostra“ (Karl Urban) a Pike (Bruce Greenwood).

Nováčikmi sú bývalý RoboCop Peter Weller a údajne máme čakať aj dávno zabudnutú kráľovnú vrieskania Heather Langenkampovú alias Nancy z prvej, tretej a šiestej NOČNEJ MORY Z ELM STREET.

Najviac sa ale hovorí o britskom hercovi Benedictovi Cumberbatchovi. Ten toho v HOBITOVI zatiaľ veľa nepredviedol, ale britský seriál „Sherlock“ z neho urobil televíznu hviezdu a v novom STAR TREKU získal údajne takú extra-zápornú postavu, že nie je vôbec isté, že sa konca filmu dožijú všetci. Dokonca sa skloňujú úmrtia najhlavnejších postáv! Je pravda, že každý, kto „Sherlocka“ videl a páčil sa mu, musí uznať, že ak existuje zopár hercov, ktorí sú schopní stvárniť postavu ničiacu dovtedy nezničiteľných filmových hrdinov, Cumberbatch patrí medzi nich.

(To ale môže byť len tradičné abramsovské reklamné mlženie pred premiérou a nakoniec samozrejme všetky dôležité postavy prežijú kvôli trojke.)

Zaujímavosťou je, že sa v jednom filme stretnú Cumberbatch s Quintom, ktorí sa narodili skoro v rovnakom roku a sú si podobní výrazným vzhľadom i hereckým prejavom. Obaja patria medzi prenikavé vychádzajúce hollywoodske hviezdy a Abrams sa angažovaním ich oboch opäť prejavil ako šikovný chlapík, ktorý vie, čo robí a čo chcú diváci v kine za svoje peniaze vidieť.

Štúdio nemienilo na víťaznom tíme nič meniť a tak sa vracia ako obľúbený režisér Abrams, tak jeho dvorní scenáristi Alex Kurtzman a Roberto Orci. Po novom sú obaja páni doplnení o nenávideného Damona Lindelof, ktorý sa nedávno podpísal pod sprasených KOVBOJOV A VOTRELCOV a nezrozumiteľného PROMETHEA.