Space Jockey
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 03 Apríl 2012 04:00

Článok o asi najzáhadnejšej veci votreleckej ságy: o tajomnom mimozemskom pilotovi z LV-426.

Článok obsahuje relatívne spoilery k celej votreleckej ságe.

LV-426 je neobývaná/nepreskúmaná planéta, na ktorej pristáva/stroskotáva loď Nostromo kapitána Dallasa (článok o hereckých predstaviteľoch jeho posádky) po tom, čo zachytila signál SOS (ktorý však rovnako dobre môže byť i signálom varovania, aby sa planéte vyhli).

Na LV-426 Dallas, jeho zástupca Kane a navigátorka Lambertová, objavia gigantické trosky zhavarovaného mimozemského vesmírneho korábu. V jeho príšerne veľkých a desivo tichých chodbách nájdu nielen stovky (tisíce?) votreleckých vajec, ale aj záhadné „delo“, za ktorým sedia/ležia pozostatky približne trojmetrového pilota neľudského pôvodu s dierou v hrudi (ktorá pravdepodobne bola aj v prípade tejto formy života nezlučiteľná so životom).

Následne dochádza k infikovaniu Kanea parazitom (ktorý sa vyliahne z jedného vajca), nerozumnému preneseniu jeho tela na Nostromo a odlet z planéty LV-426, smer Zem.

Počas letu dochádza k stopercentnému infikovaniu priestorov Nostroma agresívnym mimozemským parazitom, ktorý postupne vyvraždí celú posádku, okrem pilotky Ripleyovej a kocúra.

Hoci následne vznikli ešte tri časti (plus dve „AvP“, ktoré sa do série oficiálne skôr nepočítajú, než počítajú), v žiadnej sa už neobjavila zmienka o príšernom mimozemskom pilotovi (recenzia dvojky od Jamesa Camerona). O to zaujímavejšie ale žil vo fantázii fanúšikov. Tí v nasledujúcich desaťročiach prichádzali s množstvom teórií o jeho pôvode a zmysel v sérii. Zdá sa, že tomuto pilotovi (ktorého pomenovanie v sérii nepadlo ani raz, no medzi fanúšikmi sa zaužívalo „Space Jockey“, prípadne "Pilot") sa bude venovať Ridley Scott v chystanom PROMETHEOVI (preview, teaser, článok). Nie je to však vôbec isté, pretože Scott utajuje, klame a zavádza, takže zo situácie nikto nie je múdry.

Najobľúbenejšia (ale zároveň neveľmi zaujímavá/originálna) fanúšikovská teória tvrdí, že Space Jockey bol len jedným členom obrovskej (miliónovej?) mimozemskej rasy, ktorá brázdi vesmírne diaľavy. Je však dobrá... alebo zlá?

I o tom sa medzi fanúšikmi často a veľa rozprávalo, až sa došlo k názoru, že ak aj nie zlá, tak aspoň nebezpečná a je lepšie sa jej vyhnúť. Jedna teória totiž tvrdila, že Space Jockey vedeckou cestou „vynašiel“ (umelo vyšľachtil, ak chcete) Votrelcov a ich vajcia používa na kolonizovanie cudzích planét, ktoré by sa mu hodili. No Jockeyovia sú príliš inteligentní na to, aby si planéty podmanili bojovou silou (ako mimozemšťania v DNI NEZÁVISLOSTI). Namiesto toho zvolili elegantnejší spôsob: planétu zahltia votreleckými vajcami, z tých sa následne vyliahnu parazity, pôvodní obyvatelia planéty sa stanú ich hostiteľmi, Votrelci obyvateľstvo vyhubia, následne Space Jockeyovia vyhubia Votrelcov a majú planétu pre seba.

Hovorí sa, že vajcia, ktoré posádka Nostroma na LV-426 našla, boli tiež jedným z takýchto „darčekov“ pre nejakú planétu. Niektoré teórie samozrejme hneď vyrukovali s tým, že zásielka bola určená pre Zem. Situáciu v tejto otázke zamotal plnohodnotný trailer na PROMETHEA, ktorý sa objavil v polovici marca 2012. V ňom sa vyskytuje v podstate identická mimozemská loď, akú vo VOTRELCOVI objaví posádka kapitána Dallasa. V PROMETHEOVI bude táto loď ešte podľa všetkého funkčná a vzlietne – smerom k Zemi. Ak je naložená votreleckými vajcami, je povedané všetko. Robot David v traileri to, že letí k Zemi, jasne povie. Otázkou je, či sa nemýli alebo či sa nejedná o schválne nezrozumiteľne zostrihanú scénu.

Niektorí fanúšikovia tvrdia, že prístroj, za ktorým mŕtvy pilot bol, neslúžil na pilotovanie lode, ale bol delom (alebo skôr ďalekohľadom?): slúžil na vystreľovanie votreleckých vajec na planéty. Toto mi pripadá mimoriadne naivné a práve preto to môže byť pravda.

Pozornejší diváci („pozornejší“ je ale v tomto smere diskutabilné slovo, pretože to z filmu naozaj nie je príliš jasné) však tvrdia, že loď v skutočnosti žiadne vajcia neprevážala, pretože vajcia na planéte boli už dávno pred jej stroskotaním.

Čože?!

Je to tak. Niektoré verzie naznačujú, že vajcia sa na planéte už nachádzali a obrovský hmlistý priestor, v ktorom ich Kane našiel, v skutočnosti nebol súčasťou lode, ale že sa jednalo o PODZEMNÝ priestor a mimozemská loď náhodou zhavarovala práve naň, čiže to vyzeralo tak, že BOL jej súčasťou, no v skutočnosti nebol.

Fanúšikovia túto teóriu ešte viac komplikujú. Pýtajú sa, že ak sa teda nejedná o súčasť lode, ale o podzemné priestory planéty, či teda loď naozaj stroskotala. Či náhodou nepristála. Či podzemné priestory planéty, plné votreleckých vajec, neboli len akousi špajzou pre uskladnenie votreleckých vajec. Túto špajzu tým pádom na 99% postavila práve rasa Space Jockeyov a na LV-426 občas chodila doplniť zásoby pre nové planéty, ktoré treba v dohľadnej dobe kolonizovať. Tým pádom loď na LV-426 možno nestroskotala, ale iba pristála. Preto sa nachádzala v tesnej blízkosti „špajze“ resp. tesne/rovno nad ňou.

Niektorí to každopádne vyvracajú a tvrdia, že loď bola evidentne fyzicky poškodená a že teda zrejme muselo ísť o núdzové pristátie/stroskotanie a nie o hladké pristáte kvôli vyzdvihnutiu nových vajec.

Tak či tak, ak si VOTRELCA pozriete znova, uvidíte, ako Kane zlaňuje pomerne hlboko a až na dne sú vajcia. Keď si pozriete, ako vyzerá loď zvonku, je v podstate vylúčené, aby bola takáto šachta, vedúca do pomerne veľkej hĺbky, jej súčasťou a teda sa takmer až musí jednať o priestor, vyhĺbený v povrchu planéty.

S blížiacou sa premiérou sci-fi PROMETHEUS, od ktorého skutočne nikto nevie, čo čakať, sa objavili nové zaujímavé názory. Niektoré napríklad tvrdia, že Space Jockey v skutočnosti vôbec nemusí vyzerať tak, ako sme si mysleli. Teda monštruózny „sloní“ netvor s evidentnou neľudskou stavbou tela. Tvrdia, že príšerný vzhľad Space Jockeya v skutočnosti nie je jeho skutočná fyzická podoba, ale iba skafander, ktorý po rokoch (desaťročiach? Storočiach? Tisícročiach?! Dallas počas prieskumu tela tvrdí, že je to skamenelina, ale Dallas je každopádne kapitán vesmírnej lode, nie vedec.), strávených v nehostinnom prostredí, „skorodoval“ a na nepoznanie zmenil tvar a „prerástol“ svojho majiteľa resp. s ním zrástol (majiteľ bol teda v onom skafandri a teda sme NEVIDELI, ako vyzerá; videli sme LEN SKAFANDER). Čiže sme si viac, ako 30 rokov mysleli, že vieme, ako Space Jockey vyzerá a on v skutočnosti môže vyzerať ako človek, ibaže o čosi väčší.

Scott už niekoľko mesiacov, čo sa PROMETHEA týka, podsúva nepoužiteľné informácie, ktoré si navzájom odporujú. Ak by sme mu ale mali veriť, PROMETHEUS nebude ani tak o Votrelcoch, ako skôr o Space Jockeyoch. Dokonca vyhlásil, že „Prometheus 1“ bude o Jockeyoch a prípadný „Prometheus 2“ o Votrelcoch.

Z teaseru nikto nie je múdry. Sú v ňom interiéry a exteriéry vesmírnych plavidiel, ktoré teoreticky vyzerajú rovnako, ako priestory, v ktorých sa kedysi pohybovali Kane, Dallas a Lambertová. No môže sa jednať len o „náhodnú podobnosť“ (Scott tvrdí, že dej sa bude odohrávať v rovnakom „univerze“, ako VOTRELEC, čiže skafandre, zbrane alebo typy lodí by sa na seba logicky mali podobať, no tým by podobnosť s VOTRELCOM údajne mala končiť).

Najčastejšia teória, vychádzajúca z tohto nešťastného teaseru, tvrdí, že posádka lode Prometheus pristane práve na LV-426 a tam dôjde ku kontaktu s mimozemskou civilizáciou... inými slovami, ku kontaktu so Space Jockey. Tu by sme sa mali (možnože) stať svedkami zrodu votreleckej rasy, ktorú možno Jockeyovia práve „vyrábajú“ alebo ju už majú vyrobenú, no ešte neodskúšanú. Podľa tejto teórie ľudskí astronauti majú byť pokusnými králikmi.

Do hlbín vesmíru (na LV-426?) totiž astronauti cestujú (údajne) na základe šokujúceho archeologického objavu na Zemi. Jeho súčasťou majú byť „súradnice“, kam cestovať, aby tam pozemšťania objavili svojich božských stvoriteľov (aspoň takáto teória panuje – že Jockeyovia sú „vesmírni božskí inžinieri“, ktorí nás vyšľachtili). V skutočnosti sa však jedná o pascu a jednoduchý (no účinný) spôsob, ako pozemšťanov nalákať do hlbín vesmíru bez toho, aby Jockeyovia museli z hlbín vesmíru cestovať k Modrej planéte. Astronauti na LV-426 (?) pristanú v dobrej nádeji z pozitívneho kontaktu so svojimi mimozemskými stvoriteľmi... a stanú sa pokusnými králikmi (ako prví hostitelia pre práve vzniknutú rasu Votrelcov).

V takom prípade by sa čiastočne poprel zdanlivý detail z VOTRELCA, keď posádka Nostroma signál varovania omylom pokladala za signál SOS. V skutočnosti totiž naozaj mohol byť (falošným, zákerným) signálom SOS. Ktorý mal za úlohu nalákať na LV-426 potenciálnych hostiteľov.

Druhá teória naopak tvrdí, že tými zlými budeme my. Že nepôjde o pascu. Že sa naši stvoritelia naozaj budú chcieť dobrosrdečne stretnúť so svojimi pozemskými deťmi. Niektoré z nich však budú zlé. Ostatne, šéfom celej akcie bude firma Weyland Industries (budúca Weyland-Yutani) a tá nikdy v sérii nemala dobrú povesť. Vždy po Votrelcoch túžila ako po dokonalej biologickej zbrani a pre jej získanie bola ochotná urobiť čokoľvek, vrátane zabitia svojich zamestnancov. V PROMETHEOVI navyše bude vystupovať aj jej majiteľ osobne – a v podaní Guya Pearceho nebude Peter Weyland žiadny sympaťák, ale veľkolepý vizionár... ktorý výsledky rád dosiahne aj špinavo.

Ak by nešlo o prvoplánovú pascu, niektorí členovia posádky by zrejme zneužili priateľskej pozvánky/návštevy a za chrbtom Jockeyov by im ukradli „genetické vedecké plány“ z ich laboratórií. To by bol základ pre stvorenie votreleckej rasy. Čiže by ju tým pádom vytvorili ľudia, nie Jockeyovia. Tí by Votrelcov vedeli vytvoriť aj sami, ale pokladali by to za príšernosť (niečo ako my klonovanie trojhlavých prasiat) a ďalší výskum by zastavili. Posádka lode Prometheus by im však ich plány ukradla a priamo na palube lode by vyšľachtila napr. prvého Votrelca (alebo niečo jemu podobné, keďže Scott povedal, že priamo Votrelca neuvidíme... ale že by sme vraj mohli uvidieť niečo podobné). Následne by sa situácia na LV-426 vymkla spod kontroly a zomrela by (celá?) posádka lode Prometheus. Plus minimálne jeden Jockey. Ten, ktorého telo neskôr nájde posádka Nostroma. Ak si znova pozriete VOTRELCA, zistíte, že sa v ňom (počas obhliadky mimozemskej lode) jasne hovorí, že má v hrudníku dieru, ako keby v jeho vnútri niečo explodovalo. Čo je na 100% identický spôsob, akým sa von z tela hostiteľa derie Votrelec. V Scottovej snímke zo 70-tych rokov 20. storočia je ako bonus dokonca aj detailný záber na onen znetvorený hrudný kôš.

Otázkou je, čo sa stalo s Votrelcom, ktorý sa vykľul z Jockeya vo VOTRELCOVI – diera v hrudnom koši o jeho existencii nespochybniteľne vypovedá.

Fanúšikovia vedia, že robot Ash bol naprogramovaný, aby za každú cenu na Zem dostal aspoň jedného Votrelca. Prežitie posádky bolo nedôležité. Firma (vtedy už Weyland-Yutani, keďže PROMETHEUS sa má v skutočnosti odohrávať niekoľko desaťročí pred udalosťami z VOTRELCA) tým pádom v tom čase už samozrejme logicky musela vedieť, že na LV-426 niečo také je. Tým pádom alebo niekto z posádky Promethea prežije a tieto informácie Weylandovi poskytne, alebo neprežije a Weyland sa o situácii dozvie napr. z audiovizuálneho záznamu, ktorý posádka lode preniesla z LV-426 na Zem.

Je ale bez problémov možné, že vo filme o Space Jockeyoch žiadni Space Jockeyovia nebudú (pretože budú dávno mŕtvi... možno desaťročia, možno storočia. Možno tisícročia.) a že onen „skafander“ je skôr akýsi sarkofág.