Bitka o Planétu opíc [4O %]
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 13 Júl 2011 15:40

Ach bože zasa sú tu. Recenzia na piaty diel série PLANÉTY OPÍC.

Recenzia obsahuje spoilery.

V poradí piata PLANÉTA OPÍC (po PLANÉTE OPÍC, DO VNÚTRA PLANÉTY OPÍC, ÚTEKU Z PLANÉTY OPÍC a DOBYTÍ PLANÉTY OPÍC).

Začína to byť také komplikované, že tvorcovia museli (alebo si aspoň MYSLELI, že MUSIA) umiestniť na úvod štvorminútový flashback s výraznými udalosťami z trojky a štvorky, ktorý (v Severnej Amerike roku 2.670) ako „bájku, ktorá sa kedysi naozaj stala“, rozpráva múdro rozvážny mentorský orangutan.

Kedysi dávno (keď som pozeral ako malý pozeral jednotlivé časti série v ľubovoľnom poradí) som si myslel, že BITKA O PLANÉTU OPÍC sa odohráva nie PO štvorke (v ktorej, vďaka Cézarovi, došlo k vzbure opíc), ale PO dvojke. Teda v dobe, kedy Zira, Cornelius a Milo odleteli do „minulosti Zeme“ (kde sa im narodil Cézar a následne boli zabití) tesne pred tým, ako ľudský kozmonaut Taylor v podzemí zdevastovaného New Yorku (ešte stíhate?) odpálil jadrovú raketu a všetkých (seba, opice, mutantov, divochov, Novu, kolegu Brenta), vrátane celej planéty (...), vyhodil do luftu.

Myslel som, že dej BITKY O PLANÉTU OPÍC nadväzuje práve na koniec DO VNÚTRA PLANÉTY OPÍC. Nukleárna hlavica síce zničila väčšinu života na Zemi, ale nie ÚPLNE všetok. Pozostatky divochov a opíc sa teraz snažia, v rozvalinách zdevastovaného sveta, žiť v symbióze, hoci sa to nezaobíde bez každodenných škriepok. Je však len otázka času, kedy ZNOVA vypuknú nepokoje. Navyše - prežili aj mutanti. Takže masakra je na spadnutie. Stíhate? Nestíhate? Alebo je vám to už len jedno?

Keď som si mizernú BITKU O PLANÉTU OPÍC znova pozrel v marci 2011 (po pozornom pozretí VŠETKÝCH PREDCHÁDZAJÚCICH DIELOV), pochopil som, že som sa mýlil.

Dej BITKY O PLANÉTU OPÍC ale NIE JE (!) ani pokračovaním predchádzajúcej časti (teda DOBYTÍ PLANÉTY OPÍC), resp. JE, no to je len POLOVIČNÁ pravda. V skutočnosti je to sequel DOBYTIA PLANÉTY OPÍC, ale prequel PLANÉTY OPÍC a DO VNÚTRA PLANÉTY OPÍC (k nukleárnej katastrofe teda ešte nedošlo). No zároveň sequel k ÚTEKU Z PLANÉTY OPÍC.

Spomínate si, ako skončil minulý diel, DOBYTIE PLANÉTY OPÍC? Cézar s ostatnými opicami povstal proti ľudským otrokárom a v Amerike sa rozhoreli ohne nepokojov. Ľudstvo v podstate padlo. Nebolo to priamo ukázané, ale bolo zrejmé, že moc prešla z jeho rúk do chlpatých (nie policajných). Cézar sa však v poslednej chvíli spamätal (nebolo to jasne znázornené, no dalo sa to domyslieť). Keď zbadal, že je to stále to isté, ibaže teraz by boli otrokármi opice, rozhodol sa naučiť sa s ľudstvom žiť v pokoji.

12 rokov po tejto vzbure začína BITKA O PLANÉTU OPÍC. Cézar (stále nešťastný Roddy McDowall) žije s Lízou (zasa Natalie Trundyová) a majú spolu (aby to bolo EŠTE KOMPLIKOVANEJŠIE) syna menom Cornelius. S opicami (v čele s arogantným gorilím generálom Aldom - Claude Akins) a ľuďmi (vrátane jednej z minima kladných ľudských postáv minulej časti, Afroameričanom MacDonaldom - Austin Stoker) žije v lesnej dedinke. Opice sa snažia ľudí nezabíjať a ľudia ich za to učia čítať a písať. Napätie je však na programe každý deň.

Cézar je filozoficky založený mladý opičiak, ktorý po svojich nenásilných a vedecky založených rodičoch zdedil zmysel pre morálku a férové zaobchádzanie. Chce sa dozvedieť niečo viac o svojej minulosti.

Keď sa dozvie, že v „Zakázanom meste“ (= podzemí zničeného New Yorku) sa v archíve nachádzajú vojenské záznamy s jeho rodičmi, vystrojí niekoľkodennú výpravu, ktorej sa účastní aj mladý múdry orangutaní samček Virgil (Paul Williams).

Mesto je stále zamorené rádioaktivitou. Ako sa ukáže, v jeho podzemí žijú pozostatky zmutovaných ľudí. Znetvorených, škaredých, šialených a posadnutých myšlienkou zničiť opice raz a navždy.

Keď mutanti pomocou kamerového systému (!) odhalia, že sa v gigantických podzemných priestoroch pohybujú hovoriace opice, vyrazia ich stopovať. Keď objavia opičo-ľudskú dedinu, rozhodnú sa vyvraždiť ju. Opice a „dobrí“ ľudia sa síce nedajú, ale zmutovaní blbci z podzemia ZASA majú jadrovú hlavicu. Resp. sa, čisto technicky braté, jedná o TÚ, ktorá bude neskôr odpálená Taylorom! Môžeme tomu hovoriť uzavretie kruhu, pokojne tomu ale môže byť aj nepochopiteľná kravina.

Rovnako som nechápal, či mutanti AŽ TERAZ zistili, že okrem nich ešte niekde inde žije niekto iný (napríklad opice). Tiež som bol prekvapený, že opice až teraz zistili, že v podstate neďaleko (výprava do New Yorku putuje pešo, takže trojročná cesta cez dva kontinenty to asi nebude) celý čas žijú zlí mutanti.

Snímka sa v „mytológii“ posúva dopredu. Kultové opičie pravidlo „opica nezabije opicu“ je porušené, keď Aldo zabije Cézarovho syna Corneliusa, na čo následne Cézar zabije jeho.

Odpoveď na otázku „Ako sa mohli všetky opice za 12 rokov naučiť hovoriť?“ (v minulej časti, od tejto oddelenej dvanásť rokov, vedel hovoriť len Cézar) som nenašiel...

Keďže sa ale zrejme jedná o TÚ jadrovú raketu, ktorú na konci dvojky odpáli Taylor (a mutanti, ktorí prežijú päťku, budú zrejme prapraprapradedkovia mutantov z dvojky), vytvára sa časové nedorozumenie. Keď sa opice (vďaka Cézarovi) a ľudia na konci päťky rozídu v dobrom, ako mohli nastať udalosti z prvej PLANÉTY OPÍC (kde ľudia žijú v džungli ako primitívne stvory a opice ich zabíjajú)? Ešte stále vás nebolí hlava?

Dej piatej časti je rozprávaný ústami orangutana, ktorý na konci povie, že od Cézarovej smrti ubehlo 600 rokov. Napriek tomu ľudia nielenže stále hovoria, ale nažívajú (ako dokazuje jeden z posledných záberov: orangutana počúva kamarátsky zástup opičích a ľudských detí) v mieri. Ako teda mohlo dôjsť k udalostiam, ktoré poznáme z prvých dvoch epizód?

Našťastie, touto masakrou dobrého vkusu, logiky a prvej časti, banánové peklo (takmer) skončilo. Je to totiž posledný plnohodnotný diel série (spolu ich teda vzniklo 5). Nasledovali ešte hrozné televízne filmy (tie sa ale do série väčšinou nerátajú, keďže vznikli podozrivým zostrihaním nevydareného TV seriálu), jeden remake Tima Burtona (ktorý udalosti predchádzajúcich dielov ignoroval a išiel „nanovo“ resp. odznova) a v roku 2011 doskackala „nová vízia“, RISE OF THE PLANET OF THE APES.

Battle for the Planet of the Apes, USA 1973, cca 93 minút

Réžia: J. Lee Thompson. Scenár: John William a Joyce Hooper Corringtonovci. Kamera: Richard H. Kline. Hudba: Leonard Rosenman. Hrajú: Roddy McDowall, Claude Akins, Lew Ayres, Austin Stoker, Natalie Trundyová a ďalší