Dobytie Planéty opíc [4O %]
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 06 Jún 2011 10:00

Recenzia na sci-fi DOBYTIE PLANÉTY OPÍC.

Recenzia obsahuje spoilery.

V poradí štvrtá PLANÉTA OPÍC (po PLANÉTE OPÍC, DO VNÚTRA PLANÉTY OPÍC a ÚTEKU Z PLANÉTY OPÍC).

Začíname v „ďalekej budúcnosti“ (teda v roku 1991) v Severnej Amerike. Opice slúžia ľudstvu (jedná sa teda o prequel k prvým dvom častiam a sequel k tretej). Utierajú mu topánky, umývajú výklady obchodov. Najinteligentnejšie zametajú chodníky. To všetko pod dohľadom ozbrojených ľudí, kontrolujúcich opice v štýle knižky „1984“.

Do takto nastoleného „poriadku“ vpadne človek Armando (Ricardo Montalban), majiteľ cirkusu z predchádzajúceho dielu. Spoločnosť mu robí opica. Ako sa dozvieme, dotyčný šimpanz sa volá Cézar (Roddy McDowall teda hrá syna samého seba) a v skutočnosti je potomkom opičích astronautov z minulej časti. AKO JEDINÁ OPICA NA SVETE VIE ROZPRÁVAŤ. Ale so svojím náhradným ľudským otcom to tají, lebo ľudia by ich oboch na mieste upálili. 20-ročný šimpanz predstiera, že je hlúpa opica z cirkusu.

Počas návštevy totalitného mesta sa dozvieme fakty. V skutočnosti sú to úplne rovnaké fakty, aké hovorili Zira/Cornelius v predchádzajúcej časti: pred ôsmymi rokmi vírus na Zemi vyzabíjal psov a mačky. Ľudia (ktorí voči nemu boli imúnni) potrebovali náhradu... a tak si našli... nuž... opice.

Prečo nie rovno slony? No ale nič... Ďalej.

Keď zistili, ako rýchlo sa chlpaté zvieratá učia, začali ich využívať vo všetkých mysliteľných sférach života, kde bolo treba, aby hlúpa pracovná sila vykonávala zadarmo jednoduché manuálne činnosti. To, čo ľudstvo nevie, je, že opice sa v skutočnosti „nenápadne“ učia, no tvária sa, že len tupo plnia rozkazy arogantných ľudí.

Všetko vrcholí pouličnou šarvátkou (zrejme oným „dobytím“ z názvu), v ktorej je špičkovo ozbrojené ľudstvo zrazené na kolená bandou uvrieskaných zverov, vyzbrojených kameňmi (a Cézar sa zamiluje do šimpanzice Lízy – hrá ju Natalie Trundyová).

Armando v polovičke filmu bizarne umiera a nahnevaný Cézar (ktorého v predchádzajúcej časti pomenovali Milo, zrazu je to ale Cézar. Prečo? Neviem. Nerozmýšľajte nad tým.) zorganizuje vzburu goríl a šimpanzov (orangutany majú len cameo) proti ľuďom.

Najvtipnejšie že, že cirkusant „fakty“ Cézarovi prvý raz hovorí až v úvode filmu, keď má opičiak už dvadsať rokov. Podobných blbostí je film PLNÝ.

Najšokujúcejší je asi problém, ktorý na hladinu vyplával práve až v štvorke. Doteraz som žil v tom, že hovoriace opice fyzicky vyzerajú inak, ako obyčajné opice (žijúce napr. v Amazonke). Asi každý vie, že opice z tejto série ako „normálne“ opice nevyzerajú (už výškou). Myslel som, že na Zemi žili bežné opice, ale dajme tomu vírus, ktorý zabil mačky a psy, spôsobil miernu opičiu mutáciu, takže sa napr. začali rodiť opice, ktoré vyzerali trocha viac, ako človek a menej, ako opica. Je však zrejmé, že to tak NIE JE: naivní tvorcovia si mysleli, že ich masky sú podobné skutočným opiciam. Vytvára sa tak kuriózny efekt, kedy sa v jednom zábere objaví obyčajné živé šimpanzie mláďa (s dojčenskou fľašou!) a hneď vedľa chlapík, zamaskovaný za opicu.

Séria v štvrtej epizóde úspešne pokračuje v špinení si do vlastných plienok. Veci, ktoré boli predtým samozrejmé, sú zrazu zabudnuté. V trojke Zira povedala, že vzburu viedla gorila Aldo. V štvorke vzburu vedie Cézar. Ten sa v trojke volal Milo. Zrazu je to Cézar. V trojke sa hovorí, že opice sa „naplno“ vzbúrili 200 rokov po tom, čo nám začali slúžiť. V štvorke sa to skrátilo o 180 rokov (!), čo si vie ľahko vyrátať aj päťkár z matematiky (dej štvorky sa odohráva 20 rokov po trojke... tvorcom sa teda kamsi stratilo 180 rokov). Že sú opice metaforou na utlačovaných černochom z Afriky a Cézarovi môže pomôcť len dobrý Afroameričan (proti xenofóbnym belochom), je dôkazom toho, ako MOCNE štvorka zostarla. Nie som si istý, či naštve viac belochov, Afroameričanov alebo opice.

Nezmyselné dialógy komentovať nebudem. „Prečo ste z nás urobili otrokov?“ – „Lebo pochádzame z vás.“

ČOŽE? ČO tým chcel KTO povedať? Prečo? Za čo? Čože?! Bože!

Našťastie je film krátky; celé peklo po hodine a dvadsiatich minútach končí. Piaty diel prišiel o rok.

Conquest of the Planet of the Apes, USA 1972, cca 88 minút

Réžia: J. Lee Thompson. Scenár: Paul Dehn. Kamera: Bruce Surtees. Hudba: Tom Scott. Hrajú: Roddy McDowall, Don Murray, John Randolph, Hari Rhodes, Paul Comi, Ricardo Montalban, Natalie Trundyová a ďalší