Zasa opice
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 05 Máj 2011 17:25

Takmer hororový trailer na ďalší diel (prequel?) kultovo bizarnej série o hovoriacich opiciach RISE OF THE PLANET OF THE APES. S provokatívnymi špeciálnymi efektmi.

Filmová početná sága PLANÉTA OPÍC začala jedinou skromnou knižkou – napísal ju Francúz Pierre Boulle (zomrel v roku 1994).

Už v roku 1968 podľa nej režisér Franklin J. Schaffner (MOTÝĽ) nakrútil neveľmi zostarnuté sci-fi s Charltonom Hestonom ako americkým astronautom Taylorom, ktorý s dvoma kolegami stroskotá na planéte, kde síce žijú tiež „normálni“ ľudia, ale sú to nemé džungľové potvory, lovené inteligentnými, rozprávajúcimi a po dvoch chodiacimi opicami (šimpanzy, orangutany a šimpanzy), ktoré na nich robia barbarské pokusy.

Kultová snímka ponúkla na tú dobu fantastické masky, šokujúcu záverečnú pointu (inú, ako v knihe) a odvážnu až provokatívnu prácu s hudbou a kamerou.

K úspešnému filmovému titulu pribudla celá séria. Jedno pokračovanie horšie, ako druhé. Tvrdohlavé štúdio 20th Century Fox k výbornému originálu pridalo štyri nevýborné pokračovania a otrasný seriál, z ktorého následne, aby nás dorazilo, vyrobilo niekoľko pohoršujúco zlých celovečerných TV filmov. Plus v roku 2001 pridalo remake s Markom Wahlbergom - dodnes jeden z najhorších filmov Tima Burtona.

Remake mal k dokonalosti ďaleko, ale zarobil veľké peniaze. Štúdio hovorilo o dvojke, hoci už remake sa nedal pokladať za jednoznačný úspech (vysoká tržba fajn, ale film nestál málo a scenár bol vyložene priemerný).

Tieto plány zničil sám Burton vyhlásením, že ďalší diel už robiť nebude. Štúdio, ktoré v tej chvíli z nejakého tajomného dôvodu dospelo k záveru, že bez neho to nemá zmysel, ďalšiu návštevu planéty opíc stoplo.

Ale nikdy nie naplno: od roku 2001 sa vždy aspoň raz ročne vrátilo k výkriku do tmy „projekt nepokladáme za mŕtvy a radi by v sérii pokračovali“.

Ľady sa pohli ale až takmer o 10 rokov neskôr. Konkrétne v lete 2010, kedy štúdio „naplno“ začalo s kastingom, potvrdiac tým, že plány s ďalšou PLANÉTOU OPÍC myslí chlpato vážne.

Príbeh sa bude odohrávať pred známymi udalosťami, jedná sa teda o prequel. Budeme v ňom sledovať, ako sa opice vzbúrili a ako vlastne došli k onej „nepochopiteľnej inteligencii“.

Film však zrejme nebude práve dvakrát nadväzovať na sériu, pretože v nej rozhodne nebolo spomenuté, že opice vedia hovoriť kvôli akýmsi vedeckým experimentom. Z traileru dokonca ani nie je jasné ani len to, či vôbec v tomto filme nejaká opica prehovorí aspoň slovko.

Stará séria vynikala nielen otrasnými akčnými scénami či nesympatickými postavami, ale i obludnými scenármi a snáď DESIATKAMI logických dier – prečo opice vôbec začali chodiť po dvoch a hovoriť, sa vôbec neriešilo. Bolo to brané za hotovú vec. S vysvetľovaním sa nikto neobťažoval.

V pôvodnej sérii (predovšetkým tak v ÚTEKU Z PLANÉTY OPÍC z roku 1971) to bolo o tom, že epidémia vyhubila všetkých domácich maznáčikov a keďže človek zvieratá miluje, namiesto mačiek a vlčiakov si našiel... opice (na mňa nepozerajte, logika do slovníka série PLANÉTY OPÍC nikdy nepatrila).

Opice sa z domácich maznáčikov čoskoro zmenili na nemých otrokov, začali sa tajne zgrupovať, naučili sa používať zbrane a časom i hovoriť. Nakoniec ľudstvu vyhlásili vojnu a porazili ho.

Myslel som, že snímka RISE OF THE PLANET OF THE APES bude líčiť práve tento „čas“. Trailer ma ale zaskočil: zdá sa, že tvorcovia zo série prevzali len myšlienku opíc, bojujúcich s ľuďmi a k pôvodným postavám, udalostiam a zvratom, sa nemienia obracať... čo možno robia dobre.

Informácií je pomerne málo, presiaknutých faktov o deji detto, fotky toho veľa nehovoria a tak môžem čerpať domnienky len z jediného (zatiaľ) traileru.

Podľa neho bude RISE OF THE PLANET OF THE APES prequel k jednotke (PLANÉTE OPÍC) a dvojke (DO VNÚTRA PLANÉTY OPÍC).

Bude ale zároveň sequelom voči trojke (ÚTEKU ZPLANÉTY OPÍC) a prequel k päťke (BITKE O PLANÉTU OPÍC).

Zároveň to bude prequel a remake štvorky (DOBYTIE PLANÉTY OPÍC).

Zároveň ale scenár zrejme v skutočnosti nebude nadväzovať na NIČ z pôvodnej série. Budú v nej opice a vojna s ľudstvom. To bude však (zrejme...?) všetko. V sérii sa totiž síce rozhodne nevysvetľoval pôvod hovoriacich opíc, ale rozhodne v nej nefigurovali ani vedecké pokusy. Opice behom 20 rokov (ktoré dejovo ubehli medzi koncom trojky, kde opice žili len v džungli, a začiatkom štvorky, kde už chodili po dvoch) proste len začali chodiť vzpriamene, merali cca meter sedemdesiat, mali výrazne ľudské tváre – a vedeli hovoriť.

Navyše z traileru nie je jasné, či je to TEN Cézar zo série (teda syn Ziry a Corneliusa, narodil sa na konci trojky, kedy sa ešte volal Milo a v štvorke už ako 20-ročný samec viedol zotročené opice do prvej vojny proti ľudským otrokárom) alebo je to len „zhoda mien“ resp. symbolická pocta originálu. Osobne VEĽMI pochybujem, že TEN Cézar, ktorého uvidíme v najnovšej verzii s Francom, bude TEN Cézar, ktorý sa narodil vo finále trojky.

Hlavnú rolu stvárňuje James Franco (trilógia SPIDER-MAN, TRISTAN A IZOLDA). Jeho hviezda prudko stúpa (MILK) a paradoxne ešte počas nakrúcania (v post-produkcii kvôli náročným trikom dlho trčiacej) snímky nebol takou hviezdou, ako bude v čase uvedenia do kín: medzitým totiž šikovne stihol získať oscarovú nomináciu za svoj výkon v dráme 127 HODÍN a dokonca moderovať Oscara 2010.

Ďalšou posilou budú Don Cheadle (HOTEL RWANDA, IRON MAN 2) či Brian Cox (KRUH). Vodcu opíc Cézara stvárni glumovskou metódou Glum Andy Serkis, ktorý v minulosti už opicu „predhrával“ (Jacksonov KING KONG) a momentálne behá na Novom Zélande po pľaci práve nakrúcaných HOBITOV.

Scenár vyzerá podobne béčkarsky, ako MUŽ BEZ TIEŇA. No zdá sa, že okrem priemerných scenárov budú obe snímky mať spoločné nielen šablónový dej, tupo zahrané klišé postavy a tuctové dialógy, ale tiež na tú dobu revolučné triky, charizmatického mužského herca v titulnej úlohe a niekoľko nezabudnuteľných scén.