Interstellar [6O %]
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 22 December 2014 03:00

Recenzia sci-fi od režiséra Temných rytierov, v hlavnej úlohe s hviezdou Temného prípadu.

Obsahuje mierne spoilery.

Pozabudol som, že tu hrá Matt Damon, takže som bol prekvapený, keď sa objavil na scéne (a v akej úlohe. Mimochodom, pár týždňov po premiére vyšiel krátky prequel-komiks o tejto postave z dielne Christophera Nolana osobne.).

Detto Topher Grace s kľúčom na výmenu kolies.

Naopak, čakal som Cilliana Murphyho, tešil som sa... a nakoniec nič. Nečudo, vôbec tu nebol. Pritom sa hovorilo, že tu bude. Nuž... tak nie. Síce som si myslel, že keď tu nehrá, tak aspoň dabuje, či už TARS-a alebo CASE-a. Ale nie, ani to. Škoda, v spriaznenom Sunshine bol fantastický.

Wesa Bentleyho (Americká krása) som vôbec nespoznal, ale bol mi odniekiaľ povedomý.

V úplne alebo len málo (ne)dôležitých rolách sa potom objavujú Ellen Burstynová (stará Murph) a David Oyelowo (učiteľ/riaditeľ?).

O robotoch TARS-ovi a CASE-ovi som vôbec nevedel, takže som bol prekvapený, keď sa objavili. Keď sa objavil prvý, pýtal som sa, čo je to za vojaka a prečo je navlečený v gigantickej škatuli od čokoládových tyčiniek. Prvých 30 minút som vôbec nechápal, o čo ide, ale potom si ma získali, zamiloval som si ich, dojali ma, dobíjali ma, bavili ma, zaujali ma a želal som im spin-off.

Naopak, maska zostarnutého Davida Gyasia (astronaut Romilly) ma nezaujala. Prečo si pri filme za 165 miliónov nedali viac záležať? A jeho hlas znel ako hlas 33-ročného amerického herca.

Anne Hathawayová (Láska a iné závislosti, Skrotená hora, Návrat Temného rytiera) bola neviditeľná a Caine s Lithgoweom iba adekvátni, ale som rád, že tu obaja páni boli (najmä Lithgow) a že mali krátku spoločnú scénku.

Nechápem, čo kto vidí na Jessice Chastainovej; je nudná a priemerná (čo neznamená, že raz nedostane Oscara).

McConaughey pokračuje v silnej ére posledných rokov (Tropická búrka, Magic Mike, Temný prípad, Mud, Obhajca, Klub poslednej nádeje) a Interstellarom si to rozhodne nepokazil; zrejme mu bolo ľúto, že v deväťdesiatom siedmom letela ku hviezdam (v Kontakte) len Jodie Fosterová, tak si splnil sen. Je to typická rola pre Nolanovho dvorného Balea, ale Matthewa mám radšej, pretože mi pripomína človeka, nie masového vraha.

Civilný pozemský úvod je dlhý a nudný, ale nebyť neho, záver by nefungoval tak, ako funguje s ním.

Finále je šialené. Neviem, či dobré alebo zlé. Proste šialené. Niečo ako 2001: Vesmírna odysea, ale kým tam filozofický koniec vedie k stretu s mimozemskou civilizáciou, tu...

Napriek tomu, že má film skoro tri hodiny, pôsobí ako keby z neho vystrihli 30 dôležitých minút. Napr. som nepochopil, či Matthew s dcérou NASA objaví príklad utorok v noci a v stredu poobede už letí. Nerozumel som „plánu B“ – oplodneným vajíčkam. Ako by z toho vznikli ľudia? Vyšľachtili by sa v skúmavkách ako, ehm, pleseň? V inkubátoroch? Kto by sa o ne staral, dvaja roboti, McConaughey a traja astronauti? Tí by ich zároveň kojili, kočíkovali, prebaľovali a učili? Vo vesmírnych „koráboch“ je možnosť katapultu? Prečo a kam? Do „voľného“ vesmíru?! Prečo bola vodná planéta neobývateľná, vysvetlil to niekto podrobne, keď tesne predtým padne zaužívaná axióma „kde je voda, tam je život“? Čo spôsobilo výbuch Damonovej základne a z čoho Hathawayová na konci postavila to, čo postavila? Bolo niekde spomenuté, že v lodi sa nachádza materiál?

Hoci je vzhľad vodnej a ľadovej planéty pôsobivý (prvý mi, neviem prečo, pripomenul atmosféru Cesty do praveku), nechal ma chladným. Interiéry a exteriéry lodí, rakiet a základní tiež.

Všimol som si viacero citácií/žmurknutí na slávne spriatelené predlohy (Sunshine – blázon, Horizont udalosti – ceruzkové a papierové vysvetlenie fungovania čiernej/červej diery, Votrelci – prebudenie na vesmírnej stanici po desaťročiach).

Vedeckým dialógom o plynutí času v červých/čiernych dierach atď. som absolútne nerozumel a len veľmi nečasto ma v tom niečo zaujalo (hodina na planéte rovná sa 7 rokov na Zemi, láska ako fyzikálna veličina). Dialógy tvoria väčšie percento minutáže.

Väčšiu časť minutáže som sa nudil a raz som sa dokonca pozrel na hodinky, čo sa mi nestalo ani u Warholky. Dokonca som zvažoval hodnotenie 40%, ale zasa až také zlé to nebolo a paradoxne sa nebudem čudovať, ak niekto siahne po stovke a bude hovoriť o budúcom kulte. To neviem, o tom rozhodne čas, nie ja. Každopádne, mňa Interstellar príliš neoslovil.

P.S. – Pôvodne ho mal režírovať Steven Spielberg, ale napriek tomu, že za posledných 9 rokov nakrútil len 6 filmov, z toho jedného „animovaného“ Tintina, nakoniec projekt prenechal Nolanovi a jeho bratovi Jonathanovi. Prekvapivo im nepomohol ani len s produkciou.

P.S. 2 - Že v tom hrá Casey Affleck (a koho) som zistil až na druhý deň na nete.

Interstellar, USA | Veľká Británia 2014, cca 169 minút

Réžia: Christopher Nolan. Scenár: Christopher a Jonathan Nolanovci. Hudba: Hans Zimmer. Kamera: Hoyte Van Hoytema. Hrajú: Matthew McConaughey, Anne Hathawayová, Wes Bentley, Jessica Chastainová, Matt Damon, Mackenzie Foyová, Michael Caine, Casey Affleck, John Lithgow, Ellen Burstynová, Topher Grace, David Oyelowo a ďalší

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.